Finante personale

Cc: Managementul cheltuielilor nu e suficient (partea a III-a)

, , 2 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Ultimele doua puncte ale planului sint esenta reusitei sale.

Investeste

Urmatorul pas e esential. Banii care ramin (cei 70% din fondurile disponibile prin managementul cheltuielilor) trebuie investiti. Desigur, luna de luna, aceste sume vor fi mici. Puneti-le intr-un cont la banca. Daca s-au strins bani suficienti, constituiti un depozit la termen.

In timp ce banii se string, invatati sa investiti. La bursa, in imobiliare. Cititi, intrebati alte persoane care au investit, faceti planuri. Pregatiti-va pentru momentul in care banii disponibili sint suficienti. Cind acel moment va veni, planul vostru trebuie sa fie gata, dublat de motivatia necesara pentru a-l pune in aplicare.

Sint unii care vor prefera sa stringa acesti bani pentru o afacere. Este si asta o solutie, dar trebuie sa fiti pregatiti pentru un efort mult mai intens: o firma va consuma mult mai multe resurse (de timp, energie si bani) decit investitiile.

Fara aceasta etapa, in care banii strinsi sint investiti, nu veti reusi sa obtineti nimic. Veti fi in situatia acelor oameni care au economisit toata viata, si-au tinut banii in banca si la scoaterea lor au fost socati sa observe ca nu fac mare lucru cu ei. E o tragedie care se intimpla an de an populatiei cu venituri mici, de cind bancile au preluat sistemul financiar al lumii. Nu bancile sint de vina, ci noi, cei care credem ca putem sa propasim financiar lasind pe altii sa ne gestioneze banii.

Desi nu e locul pentru aceasta argumentatie, voi spune in treacat ca tinutul banilor la banca nu face decit sa te protejeze intr-o oarecare masura de cancerul inflatiei. In nici un caz nu-ti va produce acumularea visata, pe care o tipa in gura mare, cu o tarie obscena toate reclamele pe care le vedeti prin presa sau la TV. Singura posibilitatea de a face banii este sa ti-i faci singur. Deschide o firma, investeste, fa tu ceva cu banii si doar atunci vei fi in stare sa masori un profit.

Diversifica

Nu pune toate ouale in acelasi cos.
O alta pilda pe care ati auzit-o, citata pina la epuizare de specialistii de finante personale. Dar cit se poate de adevarata. Sau cum ar zice un parior impatimit, nu miza toti banii pe acelasi cal.

In aceasta etapa voi reveni, cum am promis, la cei 5 sau 10% din banii pe care ii cistigi, dar pe care nu i-ai alocat pentru bugetul tau. Foloseste acesti bani precum si alti bani din investitii, pentru a constitui un fond de rezerva si un fond pentru situatii speciale:

  1. fondul de supravietuire; cei mai multi specialisti in finatele personale recomanda sa pui deoparte cel putin atitia bani incit sa poti asigura supravietuirea ta sau a familiei tale pentru 6 luni. Daca e un an e si mai bine.
  2. dupa ce fondul de supravietuire e intregit, stringe bani disponibili pentru situatii speciale.

Ce inseamna situatii speciale?

Oportunitati de investitie deosebite. Din cind in cind te lovesti in viata de situatii exceptionale, cind poti cumpara un automobil la un pret mult sub valoarea sa (nu il lua pentru tine, vinde-l in profit!). Sau o casa. Sau o firma. Depinde care e domeniul in care te pricepi si iti place sa activezi.

In aceste situatii trebuie sa dispui de cash, bani ghiata. Aici intervine fondul pentru situatii speciale. Poti alimenta acest fond, retragind din profitul cbtinut in investitii. Aloca anual un procent cu aceasta destinatie si iti vei multumi in momentul in care o ocazie epocala se va arata. Viata e generoasa cu cei pregatiti. Fi pregatit si vei vedea ca, peste noapte, vei deveni norocos.

Sint sigur ca ai observat: acest plan in cinci puncte este total diferit de ceea ce fac multi dintre noi: taie de pe lista, string banii si ii pun in banca.
Planul e o modalitate sinergica de a inmulti banii, pentru ca se adreseaza atit primei parti, pe care o cunoaste toata lumea, dar intr-o noua abordare (managementul cheltuielilor) dar si partii a doua (investitiile si diversificarea) dar pe care multi o aplica fara sa adauge prima parte. Impreuna, cele doua metode se potenteaza reciproc, devenind un sistem integru, functional, ce produce rezultate excelente daca este aplicat intocmai.

De ce n-ati incerca si voi?

Standard
Finante personale

Cum te afecteaza pe tine criza din SUA

, 7 comentarii

Cuprinsul seriei Criza financiara mondiala

  1. Inconstienta? Nu cred…

Stiu ca SUA ti se pare departe, dincolo de Europa si de Oceanul Atlantic. E doar la distanta din punct de vedere geografic. In satul global in care traim, cu interconexiuni la toate nivelurile, dar mai ales la cel economic, o criza va fi simtita peste tot, mai devreme sau mai tirziu. Daca nu ma crezi e suficient sa privesti inapoi in timp in anii ’30 ai secolului trecut, cind Marea Criza Financiara din America a trecut oceanul pentru a lovi nemilos o Europa ce fusese mai inainte la fel de prospera.

Intr-un articol anterior am incercat sa descriu desfasurarea actualei crize financiare, in perioada septembrie 2008 si sa lansez citeva ipoteze legate de cine cistiga sau pierde in aceasta criza. Intre timp a aparut o veste care pare minora dar are o relevanta extraordina, deoarece ne da informatii despre accelerarea crizei.

Este vorba de anuntul falimentului holdingului bancar Washington Mutual, a carui principal subsidiar era banca Washington Mutual Savings Bank. Nu ma voi referi la preluarea acestuia de catre JP Morgan/Chase, conglomerat ce are legaturi istorice cu FED, desi este un subiect deosebit de suculent. Poate alta data.

De ce e atit de importanta aceasta veste? Pentru ca acesta institutie a fost cea mai mare banca de depozite si imprumuturi. Cu alte cuvinte nu era o banca implicata in investitii riscante, nici macar o banca comerciala. Se ocupa cu gestionarea depozitelor si acordarea de imprumuturi, mai ales in domeniul imobiliar. Asta inseamna ca avea o politica cit se poate de conservativa, pentru a limita riscurile.

Sediul Washington Mutual din Seattle. Sursa: Wikipedia

Ca sa intelegeti amploarea problemei, va spun ca banca a fost infiintata in 1883 sub denumrea de Washington National Building Loan and Investment Association pentru a permite reconstructia orasului Seattle care a suferit un mare incendiu in acea perioada. Ulterior s-a transformat intr-o asociatie specializata in depozite si imprumuturi imobiliare.

A evoluat intr-un colos bancar, avind in iunie 2008 active de 307 miliarde de dolari (pentru comparatie, produsul intern brut al Romaniei pe 2007 este estimat la putin peste 100 miliarde de euro), 2239 de filiale, 4932 de ATM-uri si 43198 de angajati. Disparitia WaMu (abreviere sub care era cunoscuta) reprezinta pe departe cel mai mare faliment din istoria financiara a Statelor Unite.

Actuala criza s-a lansat anul trecut; primul esalon care a cazut a fost reprezentat de instutitiile specializate in ipoteci (Federal National Mortgage Association si Federal Housing Finance Agency cunoscute popular sub denumirea de Fannie Mae and Freddie Mac).  Au urmat bancile de investitie si apoi firmele de asigurari (AIG, cea mai mare firma de asigurari din SUA a fost recent „preluata” de …ghici cine…FED). Actualmente, dupa nici zece zile, bancile de depozite si imprumuturi incep sa cada victima. Cutremurul se propaga in sistemul financiar american si piesele cad rind pe rind, intr-un imens joc de domino.

Lumea financiara mondiala este interconectata. Bancile europene au participatii in bancile americane, institutiile de asigurari au devenit conglomerate mondiale. Exista investitii incrucisate, din Europa in America si invers. In acest paianjenis de inter-relatii vibratiile se transmit cu promptitudine. Marturie sta situatia AIG care are multiple ramificatii in Europa.

Istoria ne spune ca Marea Criza Financiara din America a debutat in a doua parte a anului 1930 si s-a transmis peste ocean in 1931. Conexiunile de atunci intre cele doua zone economice si financiare nu erau atit de evoluate ca acum. Pe de alta parte in ziua de azi exista Comunitatea Europeana  si organismul ei financiar, Banca Centrala Europeana, care coordoneaza politica regionala si reprezinta o putere ce poate contrabalansa (cel putin teoretic) efectele negative ale crizei de astazi din SUA.

Nu imi place sa ma lansez in predictii dar sint foarte atent la trenduri. Urmaresc cu atentie evolutia actuala si repercusiunile care vor exista cu siguranta in Europa. Momentan nu exista nici un semn evident care sa arate o criza in zona EU dar eu banuiesc ca influentele negative de peste ocean exista, produc modificari si vor fi simtite intr-un anumit orizont de timp.

In timpuri de criza trebuie sa fii pregatit pentru a face fata. Esti dator sa iei masuri pentru a-ti mentine siguranta financiara, este necesar sa actionezi pentru a nu ajunge o victima, ingrosind rindurile majoritatii. In articolele care vor urma in saptaminile viitoare voi incerca sa analizez situatia bursei romanesti (BVB), situatia in imobiliare si situatia bancilor pentru ca in final sa va relatez citeva modalitati pe care eu incerc sa le folosesc pentru a ma proteja de o eventuala criza in sistemul financiar european.

Completare ulterioara:

Cutremurul s-a extins deja in Belgia prin nationalizarea Fortis si in Anglia prin nationalizarea Bradford & Bingley. Lucrurile se desfasoara mult mai rapid decit am anticipat…

A doua ompletare ulterioara:

A mai cazut si Dexia

Standard
Finante personale

Cc: managementul cheltuielilor nu e suficient (partea a II-a)

, , Un comentariu

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul de educatie personala, empower.ro

Planul in cinci puncte care iti permite sa fructifici rezultatul pozitiv obtinut printr-un bun management al cheltuielilor este urmatorul:

Bugeteaza

Daca nu iti controlezi banii, ei te vor controla pe tine.
Probabil ai auzit aceasta fraza de multe ori pina acum. Este cit se poate de adevarata. Iar una dintre cele mai puternice modalitati de control al banilor este bugetul.

Cuvint care ii deranjeaza pe multi, bugetul este doar o notiune care defineste cantitatea de bani necesara pentru realizarea unui scop (supravietuirea financiara a unei tari, intreprinderi, familii sau persoane) si modul in care sint alocati acesti bani.

Inainte de a-ti stabili bugetul, trebuie sa pornesti de la doua elemente esentiale:

  1. fondurile disponibile – in traducere cit cistigi pe an (pentru ca bugetarea o vom face anual, din ratiuni legate de simplitate)
  2. standardul de viata dorit

Degeaba vreti sa traiti ca un seic daca nu cistigati cit un seic. Trebuie sa va stabiliti standardul de viata in functi de actuala situatie financiara.

Instinctul va va spune sa alocati toti banii pe care il obtineti (prin salar sau din alte surse: e important sa contabilizati TOATE sursele de venit) pentru bugetul de cheltuieli. Se poate si asa. Personal va recomand sa folositi doar 90 sau 95% din banii disponibili, iar restul sa ii puneti, momentan, deoparte (voi vorbi ulterior despre destinatia lor).

Sa spunem ca ati calculat suma disponibila pentru buget. Urmeaza alocarea banilor in functie de necesitati:

  • pentru necesitati de baza (cazare, mincare, sanatate)
  • pentru necesitati aditionale (vacante, transport, comunicatii…)
  • restul (distractii, hobby…)

Urmeaza alocarea banilor pe luni. Sint luni in care bugetul va fi mai generos. Un exemplu sint lunile de concediu, cind, pe linga cheltuielile zilnice trebuie sa alocati bani pentru plecarea in vacanta, iar alte luni sint mai putin solicitanta (cum traditional e luna februarie, pentru ca are mai putine zile).

In momentul in care stiti ctiti bani are bugetul fiecareia din cele doisprezece luni ale anului ati terminat bugetarea.

Gestioneaza

Gestioneaza-ti fondurile bugetare cu atentie. Aplica inventiv principiile managementului cheltuielilor. cauta sa gasesti pentru fiecare zona de cheltuieli in parte solutii care iti vor permite sa obtii aceleasi rezultate sau rezultate comparabile folosind cit mai putini bani sau chiar fara sa utilizezi banii (prin servicii pe care le prestezi altora, prin schimbul de marfuri sau produse pe care le ai in exces… eun domeniu in sine, pe care o sa-l abordez alta data).

Iti spun din experienta: totul depinde de imaginatia si determinarea ta. daca vrei sa gasesti o solutie, ea va apare. poate nu imediat, poate nu anul acesta. dar dca tot timpul, mintea ta are de „prelucrat” aceasta problema (reducerea cheltuielilor fara a pierde din beneficii), vei descoperi fericit, intr-o zi, ca exista o rezolvare.

Recompenseaza

E o etapa esentiala, peste care multi vor fi tentati sa sara. Nu cadeti prada acestui impuls. Pentru ca veti deveni ceea ce sint multi dintre cei care isi gestioneaza atent banii: niste zgirciti.

Calculati cu atentie, pentru fiecare luna, citi bani ati salvat de la cheltuieli. Daca veti continua sa va ginditi continuu la metode de reducere a cheltuielilor, fara pierderea beneficiilor, veti vedea ca sint solutii multiple, unele mai eficiente decit altele. Pe masura ce trece timpul, veti reusi sa disponibilizati tot mai multi bani, gata de a fi folositi in urmatoarele etape.

Ati calculat banii salvati. Din ei, alocati 30% pentru recompensa.

ce inseamna recompensa? Orice lucru care va face placere: un hobby, o mica excursie (chiar daca pentru asta trebuie sa stringeti cei 30% obtinuti inmai multe luni), un gadget pe care vi-l doriti, o cina romantica in oras. Orice va produce un sentiment de bunastare. Iar in momentul in care acest sentiment va invaluie, legati-l de actul care a dus la realizarea sa: managementul cheltuielilor. faceti asta de fiecare data si se va produce ceea ce Pavlov numea „reflex conditionat”: de fiecare data cind va veti gindi cum sa gestionati mai bine cheltuielile, veti simti un sentiment de satisfactie, anticiparea clipelor in care va veti „administra” o recompensa. Nu-i asa ca e pacat sa sariti peste acest pas?

Standard
Finante personale, Investitii imobiliare

Capcana calduta a clasei de mijloc

, 14 comentarii

People who cannot invent and reinvent themselves must be content with borrowed postures, secondhand ideas, fitting in instead of standing out.

Warren Bennis

Dincolo de toate, sintem programati sa ocupam un loc, sa ne conformam, sa participam mai mult sau mai putin involuntar ca rotite bine unse in angrenajul social.

Pentru mine, totul s-a petrecut ca intr-o realitate paralela: am trecut prin scoala generala, gimnaziu si liceu, ghidat de valorile culturale si de integrare sociala ale parintilor. Ei isi doreau, ca toti parintii obisnuiti, „normali”, sa devin un bun cetatean, realizat profesional, cu o familie, copii… Au suprimat mai mult sau mai putin discret orice tendinte care nu se incadrau in acest pattern, m-au convins cit e de bine la caldurica: fara stress, fara batai de cap, o viata linistita, cum, nu-i asa, merita fiecare dintre noi.

Am facut o treaba buna: am renuntat la vise si pasiuni „periculoase” (doar e un semn de maturitate, nu?), am absolvit liceu, am intrat la facultate, am terminat-o. Incet dar sigur m-am inscris ca un automat pe traiectoria ce ne-o rezerva conditionarea: m-am angajat, mi-am cumparat un apartament, m-am casatorit. Mi-am deschis un cabinet privat, m-am mutat la un apartament mai mare, mi-am schimbat masina. Concedii in strainatate, lucruri in casa… nu trebuie sa va dau prea multe detalii, le stiti prea bine.

Caldut. Liniste. Impacare.

La un moment dat m-am trezit, intr-o dupa-masa frumoasa de toamna, in momentul in care am inceput sa-mi pun „intrebari indiscrete”:

  • asta sa fie tot? (obtinusem standardul ce mi se sugerase: profesie, familie, casa, masina, stabilitate financiara, statut social)
  • cu alte cuvinte, am ajuns la final? nu urma decit sa-mi schimb o data la  zece ani apartamentul (sau sa-mi cumpar o casa), sa-mi iau o masina mai tare, sa-mi fac un concediu  intr-o destinatie mai indepartata?
  • unde sint pasiunile si visele mele? (cuvinte prafuite, lasate sa se usuce intr-un sertar intunecos al memoriei)
  • ce raminea dupa mine, daca in acest moment as fi murit?

Eram socat de brutalitatea intrebarilor, de sinceritatea lor extrema. Trezirea a fost brusca, intensitatea a fost dureroasa. Eram dezamagit (pentru ce, prostule, esti realizat profesional, social!), eram furios (pe parinti, societate, pe intreg „sistemul asta imputit”), ma simteam cu adevarat un las. Am dat ideile, esenta, visurile mele pe un loc confortabil la o loja secundara  din sala de spectacol.

Au urmat zile confuze, cu stari emotionale antagonice, succedate in ritm alert. Nu reuseam sa ma decid: am facut bine, am gresit, ce e important, ce conteaza cu adevarat in viata. Cu timpul lucrurile au inceput sa se sedimenteze. Furia si sentimentul esecului s-au potolit. Au ramas intrebarile: unde sint acum, ce pot sa fac de aici incolo?

In esenta nu stateam rau: aveam un punct de pornire – toate avantajele dobindite pina in acel moment. O pozitie solida, pe care se putea construi ceva. Trebuia doar sa-mi realiniez prioritatile, sa redescopar what makes me tick. Sa-mi fac un plan, sa actionez. Parea simplu, dar pina atunci viata mea a fost planificata de parinti dupa normele sociale general acceptate, actiunile mele au fost realizate printr-o implicare aproape impersonala.

Paradoxal: cel mai greu a fost sa-mi refac lista de pasiuni. Eram asemeni unui copil sarac, pus de cineva sa-si aleaga un dar, orice dar, copil care uitase cum arata jucaria pe care si-o dorise demult, pe cind o vazuse in trecere in vitrina magazinului din oras, din mersul grabit al autobuzului. Pina la urma, evident, am reusit, intr-un proces de rememorare care mi-a adus parfumuri si senzatii trecute, pe care aproape le uitasem. Nici vorba, nu disparusera, ele stateau cuminti, inca vii, intr-un colt al mintii, exilate dar nu desfintate.

Cind am inceput sa studiez realist lista din fata mea am ramas socat: aveam nevoie de bani, de mult mai multi bani decit dispuneam in acel moment.

Desigur, cu mintea de acum, pot spune cu usurinta: banii sint doar o iluzie a necesitatii. Orice lucru poate fi infaptuit fara sa ai bani, doar prin viziune , motivatie si actiune. Pe atunci nu stiam aceste „mici detalii”, nu realizam ca banii apar in momentul in care esti pregatit sa-i primesti, de multe ori din surse la care nu te-ai gindit si in cantitati mai mari decit ai nevoie.

Creadeam ca am nevoie de MULTI bani, pe care trebuia sa-i obtin pentru a putea sa-mi realizez visele trezite din starea de letargie.

In sectorul finantelor personale ma descurcam bine. Imediat dupa 1990 am inceput sa citesc fiecare carte de dezvoltare personala si educatie financiara care se edita. Apoi a venit internetul, cu imensitatea de resurse pe care ti-o pune la dispozitie. Am ajuns in situatia paradoxala de a ma restringe in cautare, de a selecta materialele in functie de calitate: lucru tot mai usor pe masura ce cresteau cunostintele mele in domeniul. Cu timpul mi-am dezvoltat acel simt interesant, pe care americanii il numesc bull shit sensor, ce m-a servit cu fidelitate de fiecare data.

Dupa acumulari extensive am simtit nevoia actiunii. Dar eram intr-o dilema ingrozitoare, aceiasi dilema in care se afla toata lumea in momentul in care doreste sa inceapa investitiile: nu aveam capital. Cauza era evidenta, facusem ceea ce facea toata lumea: consumam toti banii pe masura ce ii faceam. Datorita cunostintelor de finante personale acumulate in timp, n-am fost niciodata in postura de a ajunge „falimentar”. Din contra, fiind liber profesionist, exista intotdeauna „in casa” o suma de bani pentru perioadele in care cabinetul trecea prin perioade grele cu incasarile. Dar acestia erau rezerva familiei de care nu ma puteam atinge.

Am luat o decizie riscanta: am imprumutat bani. Acum imi dau seama ca n-a fost o idee prea buna, desi riscul era relativ mic, fiind o suma mica. Am adaugat niste bani veniti pe neasteptate (care in alte conditii i-as fi alocat pentru un concediu mai scump) si astfel mi-am incropit primul fond de investitii. Minuscul, e drept, dar erau niste bani cu destinatie precisa.

Am inceput sa cautam prima oportunitate de investitie. Noua ni se parea imposibil sa gasim ceva ce poate fi cumparat cu acea suma derizorie (2500 de marci germane, pe vremea aceea nu existau Euro) dar am pornit „la vinatoare”.

Cei care cred in Legea atractiei vor spune ca Universul s-a reconfigurat in urma dorintelor noastre (ale mele si ale sotiei)- pe atunci nu se „inventase” aceasta lege.  Cei credinciosi vor spune ca ne-a ajuta Dumnezeu. Ateii vor zice ca am fost norocosi. Ce pot sa afirm cu certitudine este ca in final am gasit o casa la tara pe care am reusit ( in urma unor negocieri indelungate) sa o aducem la un pret apropiat de suma din fondul nostru de investitii. Era prima din lungul sir de dovezi ce vor apare ulterior in viata noastra, care ne vor invata un lucru interesant: cind exista un tel, o motivatie si se trece la actiune, obstacolele (inclusiv lipsa banilor) vor cadea din calea ta, unul cite unul.

Prima investitie a fost o lectie pentru noi ca familie, o lectie de imobiliare dar mai ales o lectie de viata. Ne-a aratat ca poti obtine profit fara sa faci o munca extenuanta, ca acel profit dospeste chiar daca dormi sau petreci clipe impreuna cu familia (apare asa-numitul cistig pasiv, in cazul nostru provenit din cresterea pietei imobiliare), ca exista si alte modalitati de a cistiga banii, modalitati care sa-ti aduca acea stare dupa care tinjim cu totii: independenta financiara.

Ma trezisem din somn. Facusem primul pas. Restul au venit unul dupa altul, parca de la sine.

Acest articol a fost scris cu ocazia conferintei anuale Training 08, evenimentul de training general, de HR, vanzari si e-learning cel mai complex al anului.

Standard
Carti, filme si evenimente, Finante personale

Nik Halik in Romania, 2008 – concluzii

, , 2 comentarii

Nik Halik a fost si a plecat. S-a intors in Rusia, in Orasul Stelelor (unde se antreaneaza cosmonautii rusi), pentru a-si continua programul de pregatire pentru zborul sau in cosmos. Ce a ramas in urma seminariilor tinute de el?

O seama de impresii. Unii au fost entuziasmati, altii s-au simtit inspirati, citiva s-au declarati dezamagiti (cineva s-a exprimat chiar public intr-un articol  online). E normal, fiecare vede realitatea prin prisma propriilor conceptii si convingeri despre viata.

Dupa cum stiu cititorii care urmaresc acest blog, am decis sa promovez intens seminariile lui Halik, tinute in doua locatii diferite (Bucuresti si Constanta) la interval de o zi. A fost o decizie riscanta, pentru ca nu participasem la nici unul din seminariile sale. Am actionat bazindu-ma pe cercetarile pe care le-am facut on-line si pe flerul meu.

Vazute din punctul de vedere al organizarii, aceste evenimente au avut unele scapari majore:

  • perioada a fost deosebit de nefericita: la sfirsitul vacantei scolare, cind lumea este inca in concediu- in plus era weekend si timp frumos, ocazie pentru a smulge ultimele zile de relaxare din acest sezon de vara (de fapt inceput de toamna)
  • s-a insistat aproape exclusiv pe promovarea on-line, care nu se potriveste prea bine pentru Romania. Sint foarte multi oameni care nu au  participat pentru ca mesajul nu a ajuns la ei
  • nu s-a prevazut traducere in limba romana pentru speaker
  • s-a propus doar o singura modalitate de plata, prin PayPal, care necesita detinerea unei carti de credit sau debit care sa poata executa plati online

Poate cea mai mare problema, cea a plasarii in timp a seminariilor, nu putea fi rezolvata in nici un fel. Oameni de genul lui Nik au programe deosebit de incarcate, puse la punct cu luni inainte sau chiar cu un an in avans, care greu pot fi schimbate si numai sub presiunea unui eveniment important (nu este cazul).

Parte din restul problemelor au fost remediate pe parcurs prin efortul organizatoarei, Doamna Alina Chis:

  • s-a asigurat traducerea simultana in romaneste
  • s-a dat posibilitatea de a plati prin ordin de plata, in final s-a putut plati la intrarea in sala
  • s-au pus afise in zilele premergatoare evenimentelor

A ramas deficitara modalitatea de promovare: nu s-a scris in ziare, nu au fost anunturi la radiourile si televiziunile locale, nu s-au folosit canale din mass media in general.

In acest fel, participarea a fost destul de scazuta (in jur de 50 de persoane la Bucuresti si 15 persoane la Constanta) desi la evenimente de acest fel de obicei participa in jur de 100 de persoane si mai mult, cum se poate vedea din fotografiile evenimentelor similare ce au loc in alte parti ale lumii, tinute de Nik.

Pentru comparatie, la seminarul de educatie financiara tinut de dr. Cristian Carstoiu din primavara acestui an au participat 13 persoane.

Sint la curent cu continutul seminarului deoarece am putut consulta notitele unui cursant (sper sa nu se supere D-na Alina Chis) si am avut discutii cu inca doi participanti. Mi-ar fi placut sa fiu in sala dar chiar in acea perioada am fost plecat in concediu.

Desigur, multe din temele abordate nu au fost noi pentru mine. Au fost referiri la sistemul bancar mondial si la hegemonia lui asupra finantelor internationale (problema abordata de mine in seria DINCOLO DE BANI), despre generarea veniturilor din surse multiple, active sau pasive , despre modul in care reusita ta financiara si in viata, in general, se datoreaza atitudinii mentale mai mult decit conditiilor exterioare (motiv adesea intilnit in articolele mele sau in alte parti pe net, cum este portalul empower.ro). Aceste lucruri poate nu sint noi pentru multi dintre cei care citesc blogul meu si urmaresc surse similare de informatii.

Desi studiez problema finantelor personale si a dezvoltarii personale din 1990 (Doamne, au trecut 18 ani de atunci!) pot sa spun ca am avut momente de revelatie (momente AHA cum le spun americanii) citind notele de seminar sau ascultind relatarile celor care au participat. Nu voi fi zgircit si veti auzi de ele in articolele mele viitoare.

Dupa mine, cel mai important cistig pe care l-au avut participantii a fost posibilitatea de a vedea „in actiune” un om care indubitabil are succes financiar si in viata. Pentru mine ar fi fost interesant sa-i vad expresia fetei cind vorbeste, limbajul trupului atunci cind ii pui intrebari incomode, modul in care interactioneaza cu sala. Pentru ca acesta este principalul beneficiu al posibilitatii de a intilni un asemenea om: sa-l vezi si sa-i pui intrebari in direct. Desi nu se ridica la nivelul altor giganti din lumea financiara, este un privilegiu sa-l urmaresti  platind o taxa de intrare derizorie. Daca vrei sa iei un prinz  cu Warren Buffet trebuie sa decartezi 2,1 milioane de dolari. Un discurs a lui Trump la diverse evenimente este platit cu 16.000 US$ / minut!. Iar acest om vine pe gratis in Romania. De ce?

O intrebare interesanta… Raspunsul la ea este si un raspuns adresat criticilor evenimentului: de ce un om ca Nik Halik vine in Romania si conferentiaza „pe gratis” (evenimentul a avut o taxa maxima de participare de 97 de RON; nici daca toti cursantii ar fi platit acest tarif nu s-ar fi acoperit costul inchirierii salilor care este de 80-100 euro/ora, ce sa mai vorbim de transportul si cazarea vorbitorului, etc)

Organizatoarea evenimentului, dupa cum am mai spus, este Doamna Alina Chis; ea promoveaza activitatea unei universitati on-line dedicate dezvoltarii personale. Daca vei cauta atent in site-ul acelei firme, vei vedea ca Nik Halik este „ambasadorul” lor. Aceasta functie este foarte interesanta pentru ca ofera, probabil, cheia de interpretare a prezentei sale in Romania.

Desigur, la seminar s-a amintit de universitate, s-a detaliat activitatea sa si s-a subliniat faptul ca „studentii” pot participa (daca vor) la sistemul de promovare al firmei, care este un sistem MLM. Acest fapt a determinat reactia celor care au scris parerile negative on-line.

Cind D-na Chis m-a abordat pentru a face reclama la eveniment nu stiam aceste informatii.

Din datele prezentate mai sus trag concluzia ca Nik Halik are legaturi (probabil si financiare) cu aceasta universitate on-line, dar nu detin informatii certe care sa sustina acest lucru.

Cititorii constanti ai Milionarului Mioritic stiu parerea mea despre MLM. Nu am activat intr-o asemenea organizatie si nu sint suporterul acestei modalitati de a face bani. Dar nici nu am fobia MLM.

„Sa stam strimb si sa judecam drept” spune o vorba populara. Adica Vanguard are voie sa organizeze seminarii de forex sponsorizate (in treacat fie spus, mult mai scumpe decit cel al lui Nik Halik) si sa-si faca reclama la aceste evenimente iar Nik Halik nu are voie? Nu vad nici o diferenta.

Trag linia si spun:

  • prezenta lui Nik Halik in Romania a fost o oportunitate foarte buna de a intilni fata-in-fata si de a putea pune intrebari unui om care are incontestabile reusite financiare
  • seminarul sau, desi introductiv (nici nu a fost prezentat altfel!) a reusit sa prezinte informatii interesante, noi chiar si pentru cei care sint la curent cu problematica finantelor personale
  • participantii la eveniment au primit bonusuri substantiale sub forma electronica (cursuri, audio-book-uri), in plus Nik Halik le-a dat acces la citeva resurse personale de trading din cadrul companiei sale care se ocupa cu educatia si consultanta in domeniul tradingului.

Daca unii dintre participanti au fost nemultumiti, e optiunea lor. Daca altii au fost entuziasmati, foarte bine pentru ei. Ce pot sa va spun este ca daca Nik Halik mai vine in Romania o sa incerc sa particip la seminarul lui.

sursa foto: nikinspace.com

Standard