Carti, filme si evenimente, Finante personale, Investitii imobiliare

Impresii fulgurante dupa seminarul lui Nik Halik

, , Un comentariu

Acesta este un guest post scris de Antoaneta Darie dupa participarea la seminarul lui Nik Halik

Seminarul de la Radisson SAS, Bucuresti, cu fenomenalul Nik Halic a fost unul, de-a dreptul, extraordinar!!!

Nik este un inger. Ingerul inspiratiei in afaceri pe care il asteptam de mult. Este o personalitate fascinanta a carei dezinvoltura si retorica asertiva iti taie respiratia!!! Nu credeam sa am privilegiul de a urmari pe viu un „imperator” al finantelor in sufletul caruia coexista marile adancimi oceanice infiorate de memoria Titanicului cu piscurile inzapezite ale celor mai inalti munti din lume si ale celor mai inalte idealuri ale umanitatii, dorinta de a explora indepartate frontiere ale cosmosului, de a „vana” uragane si aurore polare cu indrazneala de conchistador al unor noi arealuri financiare sau cu vocatia de profesor de „inteligenta financiara” si, implicit, de fericire.

Aspiratia ubicuitatii, dorinta lui ferventa de a fi in apa, sub ea, pe pamant si in cer, nazuinta de a sfida limitele imposibilului si de a infrunta noi provocari, mi-a dat certitudinea ca este unul dintre acele exemplare rare ale umanitatii in care regasim, ca intr-un sfant Graal, esenta entuziasmului care a propulsat specia „homo sapiens” inainte. In vremea marilor salturi cuantice si a Noii Energii, el a ales si a atins excelenta, in multe domenii aparent disjuncte. Strateg al succesului, gandeste la scara „macro”(as zice „macrocosmica”!), gandeste holistic si ne-a invatat si pe noi sa ne proiectam evolutia in viziune globala.

Misiunea lui Nik Halik pe Pamant pare a fi aceea de „conector” pe raza iubirii neconditionate. El uneste oameni si continente, construieste retele planetare, experimenteaza „legea universala a potentialitatii pure” si, in esenta, este un winner. Cu mult patos, ne-a indus si noua convingerea ca suntem speciali, unici, ca suntem fiinte umano-divine si ca meritam sa visam, sa ne valorizam intreg potentialul si sa avem tot ceea ce este mai bun si mai frumos.

Nik ne-a descifrat mecanismele ascunse ale puterii si ale controlului plutocratiei, ale noului tip de sclavizare prin consum si prin imprudenta tendinta de a risipi prea mult pentru „lifestyle” in detrimentul „savings”. El ne-a invatat profilaxia „cancerului financiar” si pentru asta ii datoram enorm. Ne-a impartasit filosofia prosperitatii, daruindu-ne fantastic de mult. Am inteles ca trebuie sa dovedim mereu gratitudine, apoi sa daruim si noi mult celorlati, sa ne revizuim, la modul radical, agenda existentei, sa ne redimensionam proiectul de „human design”, sa visam nebuneste, sa traim intens clipa si, mai ales, sa traim la 200.000 cicluri/secunda, aceasta „prima zi din restul vietii noastre”.

Poate ca Nik a fost trimisul unei puteri mult mai inalte (cosmic power!) care vrea sa ne scuture din somn si din ignoranta, sa ne disloce prejudecati si obiceiuri paguboase, sa ne provoace la performanta si la unificarea constiintei!!!(…)

Standard
Carti, filme si evenimente, Finante personale

Nik Halik sau Pot, Fac, Reusesc!

, 7 comentarii

Acest articol a fost scris de Simona de la TUALEGI.NET si contine impresii dupa participarea la seminarul lui Nik Halik.

Unul dintre motivele pentru care am participat la seminarul lui Nik Halik de la Constanta a fost curiozitatea. Oare cum gandeste un om care a platit cateva milioane de dolari pentru o „excursie” in cosmos?

Am fost pozitiv impresionata de atitudinea lui Nik Halik. Prezenta simpla, fara mofturi si fite, o personalitate pozitiva, echilibrata care vorbeste direct, fara alambicari gratuite, un om ca noi toti.

Ce il deosebeste pe Nik de noi este faptul ca merge contra curentului. Face, in fiecare zi, lucruri pe care noi nu le facem si obtine astfel tot ceea ce noi nu avem.

Cu ce am ramas dupa seminarul lui Nik Halik?

In primul rand, cu convingerea ca un bun orator te poate face sa iti schimbi mentalitatea, chiar daca iti spune lucruri pe care le-ai citit sau le-ai auzit de la altii si mai ales ca poate face asta indiferent de varsta pe care o ai. La acest seminar au participat cursanti tineri, mai batrani, studenti, ingineri sau persoane cu studii medii, in general oameni care vor o schimbare.

In al doilea rand cu o mare bucurie, pentru ca am gasit o alternativa sau mai bine zis o completare la sistemul educational de la noi. Toti stim ca la scoala se invata materiile de baza si atat. Poate era destul acum 10, 20 de ani, dar in ziua de azi tinerilor le trebuie mai mult. Au nevoie de dezvoltare personala, educatie financiara, mult mai mult decat le ofera invatamantul de azi. Aceasta alternativa este Success University! O universitate online, care prin cele cateva sute de cursuri ale sale, ne invata sa reusim in viata fie ca suntem tineri, fie ca suntem mai batrani. O universitate pe care o voi promova cu sufletul deschis prin toate canalele la care am acces.

In al treilea rand, dar nu cel de pe urma, am fost foarte impresionata de Alina Chis, cea care a organizat acest seminar. In martie 2008 era inca angajata ca asistenta medicala in Israel. Acum dupa nici 7 luni de la momentul in care a participat la un seminar ca acesta, are o mentalitate mult diferita, o gandire pozitiva, un entuziasm de care nu poti sa nu te molipsesti. Are libertate! Face ce ii place si mai ales o face fara nici o greutate. Cred ca exemplul Alinei spune totul despre seminarul Nik Halik. Un om, ca oricare dintre noi, a ajuns dintr-un angajat o persoana care se plateste singura, care calatoreste atunci cand vrea, cu alte cuvinte are capacitatea de a-si construi viata in felul in care doreste.

Standard
Carti, filme si evenimente, Finante personale

Preambul la impresii despre Nik Halik

, , Un comentariu

Zilele acestea sint deosebit de ocupat cu finalizarea proiecutlui AVANTAJ LA START si imi gasesc foarte greu timp pentru a scrie pe blog. De aceea parte din articolele pe care le veti citi vor fi din seria celor aparute pe alte bloguri, parte vor fi scrise de altii. E o premiera, desi inca de la inceputul lansarii blogului am cautat colabloratori pentru a publica in Milionar pe teme de finante personale, dar se pare ca acest lucru nu atrage pe nimeni: sint prea putin important 🙂

Initial am vrut sa scriu un articol post-eveniment, in care sa analizez seminarul lui Nik Halik, pentru a fi o platforma de discutii. In loc de aceasta abordare deja obisnuita, spre bucuria mea (sper ca si a voastra) vom avea trei articole de la trei participanti. In plus un articol final de concluzionare scris de mine.

Deja s-a scris despre eveniment, un articol apreciativ in empower.ro (va las placerea sa-l cautati!) si unul negativ intr-un alt blog (deh, e bine sa fie si pareri negative, daca toata lumea aplauda imi aduce aminte de era ceausescu).

Asa cum mi-am propus, articolele nu vor fi editate. Nu am sugerat in nici un fel continutul lor si nu am schimbat nici un cuvint. Ele sint oglinda celor care le-au scris. In acest fel am respectat parerea autorului si am transmis mesajul fara distorsionare. Au trei stiluri total diferite, nu va veti plictisi! Daca mai sint participanti care vor sa-si exprime parerea, vor putea sa o faca pina vineri seara cind este termenul limita de primire al articolelor.

In alta ordine de idei, ieri s-a intimplat un lucru istoric la bursa americana, care va ramine in anale: ne-au „parasit” doua firme gigant ale peisajului financiar mondial iar bursa a cazut spectaculos. Din pacate nu am scris inca despre subiect, din lipsa de timp (chiar in momentul in care scriu rindurile de fata, mintea mea se imparte intre alte patru „chestii” pe care trebuie sa le termin de facut astazi, legate de AVANTAJ LA START). Sper ca in week-end sa-mi gasesc o fereastra pentru a trata subiectul.

Standard
Finante personale

Cc: Managementul cheltuielilor nu este suficient (partea I-a)

, 2 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Economisirea are o conotatie negativa

… mai ales la generatia tanara pentru ca aparent nu produce decat frustrari si pare sa nu imbunatateasca situatia financiara a celui care o foloseste. Adolescentii de astazi vad cum parintii lor se straduie sa puna bani deoparte, fac sacrificii zi de zi si luna de luna iar la final banii pe care ii strang nu aduc prosperitatea visata.

Erodate de inflatie si de taxele bancare (taxe de administrare a contului, de retragere, de-alte-chestii-inventate-de-banca), depozitele de prin banci sau banii pusi “la saltea” ajung cat sa acopere golurile aparute in fondurile proprii, produse de micile atacuri pe care statul si soarta le pune la cale asupra banilor nostri.

Tinerii sub 18 ani observa cu acuitate esecul si il taxeaza. Pe nesimtite, pornita din frustrare si din presiunea societatii care stimuleaza individualismul, apare “filosofia” care te indeamna sa-ti cheltui banii de indata ce apar, in ideea ca “trebuie sa te simti bine cat poti”, stimulat de esecul “babacilor care au economisit toata viata dar tot in saracie vor muri”.

Automat, psihologia de grup arata cu degetul spre cei care incearca sa-si gestioneze banii si ii eticheteaza ca “zgarciti, scartari, oameni care se scranciobesc de catava leoti” – am cautat in DEX atat “scranciobesc” cat si “leoti” dar nu am gasit nimic, probabil sunt cuvinte din jargonul de cartier…

Esecul tentativei de economisire este evident

Cauza lui nu sta in ineficienta procedeului, ci in aplicarea lui deficitara. A economisi nu este suficient.

Intr-un articol anterior incercam sa va propun un termen nou si o abordare pe masura: managementul cheltuielilor. El este alternativa la economisire si consta in gasirea unor solutii ingenioase care iti permit sa nu-ti reduci standardul de viata dorit chiar daca aloci mai putin bani pentru nevoile tale.

Am avut un dialog interesant cu un cititor in care argumentam ca astfel se creeaza bani (nu prin multiplicare ci prin gestionarea eficienta a celor existenti, fapt ce produce plus-valoare care se concretizeaza in bani disponibili). Am mai spus ca e bine sa tii o evidenta a banilor ce raman in plus prin managementul cheltuielilor si ca e necesar sa te recompensezi pentru acest comportament pentru ca el sa devina obisnuinta.

Articolul de azi porneste de la aceste premise si trece mai departe spunand apasat: NU ESTE SUFICIENT. Pericolul esecului te paste dupa colt pentru ca cei mai multi oameni, dupa obtinerea acestei victorii partiale in finantele personale, vor face, aproape fara exceptie, urmatoarele greseli:

  1. banii ramasi excedentari, obtinuti prin managementul cheltuielilor, vor fi folositi pentru consum;
  2. (derivat din 1) banii excedentari nu sunt folositi in investitii pentru a crea alti bani.

Tu nu faci la fel? Dupa ce faci economie (inca nu te-ai obisnuit cu termenul managementul cheltuielilor si cu noua sa abordare) te feliciti pentru succes si iti cumperi ceva cu banii ramasi. Punct. Rezultatul?

Ajungi de unde ai plecat. Ai inregistrat un esec major in momentul in care banii obtinuti prin efortul tau nu fac ce trebuie sa faca (sa produca alti bani) ci se pierd in consumul de bunuri. Situatia ta financiara nu se imbunatateste, sacrificata pentru un sentiment pasager de placere facila pe care il obtii in momentul in care iesi din magazin cu produsul dorit. Solutia?

Iti propun un plan in patru puncte care ar trebui sa-ti aduca beneficii si sa-ti imbunatateasca situatia financiara, daca il aplici de fiecare data. In articolul viitor!

Standard
Finante personale

Cc: Economisirea vs. managementul cheltuielilor

, , 5 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Economisire” suna a saracie. Asa crede majoritatea. E foarte greu sa schimbi o perceptie la nivel de societate. De aceea de acum inainte nu voi mai vorbi despre economisire. O sa introduc un termen nou: managementul cheltuielilor.

Ce fac eu este doar o cosmetizare. In esenta este vorba de acelasi lucru. Dar acest truc psihologic este mult mai puternic decat ati crede. Probabil ati auzit de Edward Louis Bernays. In timpul primului razboi mondial a fost angajat de guvernul american pentru a face… propaganda de razboi. Cand s-a terminat razboiul a vrut sa-si ofere serviciile catre companii. Insa termenul de “propaganda” speria pe toata lumea. Astfel a aparut prima firma de… public relations – relatii publice.

Deci managementul cheltuielilor, nu economisire!

O alta bariera psihologica legata de managementul cheltuielilor (vedeti, nu e vorba de economisire :) ) este perceptia ca trebuie “sa tai”, sa reduci ceva. O sa incerc sa va schimb aceasta obisnuinta mentala.

Intr-un articol anterior despre cheltuieli introduceam o alternativa eleganta la reducerea cheltuielilor: inlocuirea cu o varianta mai ieftina, fara a reduce calitatea. Este o solutie care ar trebui sa va intre in obisnuinta pentru ca poate face minuni in managementul cheltuielilor. De ce sa cheltui pe un lucru 100 de lei daca poti avea ceva la o calitate similara platind 50 de lei sau… primindu-l pe gratis?

Un exemplu (legat de gratis, pentru ca stiu ca va place!) este… apa plata.

Multa lume nu bea apa de la robinet. Cel putin in Timisoara, unde traiesc eu, apa din reteaua de apa potabila se poate bea dar are un gust neplacut, de clor. Oamenii rezolva aceasta problema consumand apa plata. Chiar daca Romania este una din tarile Europei cu cea mai ieftina apa plata de pe piata, cheltuiala se aduna. O familie de trei persoane consuma pana la cinci litri de apa potabila pe zi (daca adunam si apa folosita pentru gatit).

3 x 30 de zile = 90 litri
90 x 1 leu = 90 lei/luna pentru apa plata
(dar poate costa mai mult, in functie de brand)

Acum vine partea interesanta. Constienta de gustul apei potabile de la retea, primaria Timisoarei a facut un dar extraordinar cetatenilor: a forat zeci de fantani la mare adancime (peste 100 metri) pana la stratul acvifer de apa potabila. Periodic primaria verifica prin analiza potabilitatea apei si intretine fantanile. Oricine poate sa ia de la fantana… apa plata, pa gratis. Este o cheltuiala pentru primarie, pentru ca fantanile folosesc hidrofoare (care consuma curent), face analize, foreaza noi fantani daca apar probleme…

Printr-un bun management al cheltuielilor poti reduce de la bugetul tau 90 de lei pe luna folosind o apa care are calitati similare cu apa plata.

Asta nu e totul. Pentru a fi si mai multumit de isprava ta, mai poti face doua lucruri:

  1. In fiecare luna, pe langa evidenta bugetului familiei, tine o contabilizare a reducerii cheltuielilor. Ai folosit apa de la fantanile publice? Adauga 90 de lei pe lista. Ai vazut un DVD inchiriat, cu prietenii, in loc sa te duci la cinema? Adauga 40 lei (pentru familia de trei persoane – trei bilete la cinema: 15×3=45 lei din care scazi inchirierea DVD-ului:5 lei).
  2. La sfarsitul lunii faci adunarea. O sa te sperii (de bucurie!) cu cat ai redus cheltuielile.

ACESTI BANI SUNT BANI IN PLUS.

E important sa intelegi acest lucru. A face management al cheltuielilor inseamna a face bani. Iar pentru ca mintea ta sa priceapa acest lucru, trebuie sa ii arati intr-un fel aparte. In fiecare luna, calculeaza cat face 30% din banii obtinuti prin reducerea cheltuielilor si fa-ti (tie sau familiei tale) un dar. Cumpara unn lucru care iti (va) place, organizeaza o iesire la un restaurant in oras… orice!

In acest fel creierul tau va crea o conexiune pozitiva intre economisire – pardon, managementul cheltuielilor – si placere. Pentru ca asa ar trebui sa fie. Daca ai inteles acest lucru, ai facut un pas gigantic spre bogatie. Pentru ca acest principiu (managementul cheltuielilor) se face la orice nivel financiar.

Cu cat ai mai multi bani, cu atat rezultatele sunt mai spectaculoase. Una este sa faci 100 lei prin reducerea cheltuielilor, alta este sa produci in acest mod (pentru ca, sper ca ai inteles, ai produs niste bani!) 10.000 de euro la un nivel financiar superior.

Invata aceasta lectie si pune-o in aplicare.

P.S. In orice moment mintea mea se gandeste cum poate obtine lucruri cu bani putini sau poate pe gratis. Este o obisnuinta de care ma folosesc cu succes.

Ea a aparut in timpul primelor investitii imobiliare, unde eram confruntat cu eficientizarea cheltuielilor. Ele trebuiau reduse la minim FARA AFECTAREA CALITATII! Eu am un somn foarte linistit. Stiu ca in casele pe care le-am construit si le-am vandut noii proprietari traiesc in siguranta. Pentru ca stiu cum s-au construit acele case.

Nu poti obtine profit in investitii fara un atent management al cheltuielilor. Nu poti obtine un control adevarat al finantelor personale fara un atent management al cheltuieilor.

Standard