Finante personale

Ebook gratuit, doar pina in 15 ianuarie!

, , 7 comentarii

Suze Orman loveste din nou!

Ca si data trecuta, pentru citeva zile, renumita specialista in finante personale da acces gratuit la un ebook ce valoreaza, in mod obisnuit, 10$ pe amazon.com

E vorba de Planul de actiune, noua sa carte aparuta in 2009.

suze_taking

Cartea vorbeste dspre realizarea de planuri financiare care sa te puna la adapost de probleme, in acest an care se anunta deosebit de dificil, dar si pentru anii viitori.

Cartea este disponibila pina la miezul noptii (ora CT la americani), 15 ianuarie anul acesta, de pe site-ul lui Oprah Winfrey.

Puteti downloada versiunea in engleza sau versiunea in spaniola.

Grabiti-va!

Standard
Finante personale

Cc: Criza? Care criza?

, 6 comentarii

Articol aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Multi dintre cunoscutii cu care pornesc o discutie pe teme economice,  ma interpeleaza cu asemenea intrebari. Pe linga faptul ca nu vad multimea semnelor „de vinzare” pe care le intilnesti in oras si in zonele nou contruite dar neterminate (cum este cartierul unde locuiesc eu), pe linga faptul ca  ignora stirile falimentelor bancilor de aiurea de pe mapamond, continua sa nege evidenta doar pentru ca bolul lor de supa e inca pe trei sferturi plin.

Au aparut primele stiri despre disponibilizari in constructii si in industria romaneasca ce produce subansamble pentru industri mondiala de automobile; fabrica de la Mioveni isi intrerupe tot mai des productia. Acestea sint primele semne. Sint doar virful iceberg-ului. Dar semnele sint de mult in economia mondiala. Ce am observat in ultimul timp este o intetire a articolelor pe tema crizei, in blogurile de specialitate si o intensificare a tonului catastrofic, ce ma determina sa cred ca lucrurile stau mai rau decit au crezut cei realisti.

Traim intr-o lume interconectata. Cind il aud pe presedinte si pe prim-ministru cum declara emfatic la televizor ca Romania nu va fi afectata decit minor de criza, ma intreb cit o sa-i mai creada lumea. Sint sigur ca ei stiu cum stau lucrurile dar machiaza situatia acum, inainte de alegeri (articolul a fost scris cu mai bine de o luna in urma).

Voua, celor care stiti engleza, va propun o scurta lista de articole din blogurile pe care le urmaresc, articole aparute in ultimele zile. Daca Romania va fi lovita doar cu jumatate din forta uraganului economic ce il prognozeaza specialistii la nivel mondial, efectele resimtite la noi vor fi la fel de dramatice, pentru ca economia noastra este pe departe mai fragila decit a statelor care mesteca pilaful capitalist de sute de ani.

Pension funds are next up as victims of the current bear market.

Economic Nuclear Winter.

A Hardship Letter to Countrywide – A Family on the Brink of Disaster.

Shipping floored.

Deutsche Bank: GM Is Worth Nothing.

Standard
Finante personale

Stress Test: Raiffeisen Bank

, 35 comentarii

Cuprinsul seriei Stress Test: bancile

  1. Stress Test: bancile

Trebuie sa va fac o marturisire: acest stress test si-a lasat o impresie nemuritoare in amintirile mele.

raiffeisen

Asta-i sigla. Si daca dai click pe linkul urmator (si il deschizi cu un program care citeste fisiere .swf) vei asculta o melodie simpatica pe care o poti auzi daca intri pe site-ul lor. In rest totul e… vedeti voi cum e.

Era o zi insorita, o raritate pentru iarna asta. Pe mine ma bine dispun zilele insorite, ma incarca de energie pozitiva. Am trecut pe linga o agentie de la  Banca Romaneasca dar nu m-a inspirat. Am plecat in treburile mele apoi, dupa vreo treizeci de minute, ma gaseam linga o agentie de Raiffeisen. Am intrat.

Primele impresii erau negative:

  • tejgheaua care imi repugna, la care  stateau aliniati, ca pe vremea impuscatului, clientii, asteptind cuminti sa le vina rindul
  • inghesuiala; lume iritata, pentru ca eram la trei zile inainte de Craciun, cind fiecare are o lista interminabila de locuri in care trebuie sa mearga si lucruri care trebuie cumparate
  • toata agentia nu avea mai mult de 12 metri patrati si consta in pultul respectiv plus o masa pentru clientii persoane fizice; care era goala.

Am intrat, totusi. Nici un om de paza. Nici n-avea unde, in chicineta aia. Cind am inchis usa, rindul s-a intors spre mine, intr-o miscare plictisita de genul „ia sa mai vedem cine ingroasa laptele”.

M-am uitat interogator spre biroul gol. Am intrebat persoana care statea in fata biroului daca asteapta o functionara. A raspuns negativ.

In acel moment a aparut o doamna: cel mult 30 de ani, venind dintr-un coridor, din spate. Am initiat contactul vizual si i-am zimbit, in speranta ca ma baga in seama. M-a vazut: „Cu ce pot sa va ajut?”

-As vrea citeva informatii despre deschiderea unui cont bancar.

-Poftiti inauntru!

In naivitatea mea de client m-am simtit flatat: banuiam ca „inauntru” inseamna biroul din spate, care era al sefului de agentie. Eram tratat regeste! Primele impresii negative s-au topit intr-o bunavointa care mi-a aparut de nicaieri.

Am dat sa ma asez dar am fost interpelat brusc:

-Dati-mi buletinul ca sa va iau datele.

Soc. Am raspuns, iritat de neatentia functionarei:

-N-am venit sa deschid un cont ci sa aflu informatii despre serviciile Dvs.

Ulterior, cind i-am povestit sotiei intreg „episodul Raiffeisen”, mi-a spus ca aici am gresit: nu trebuia sa-i raspund cu o propozitie negativa („n-am venit sa deschid un cont”). Am recunoscut in observatia ei, obisnuinta si disciplina negociatorului de imobiliare. Poate intr-o negociere ar fi fost o miscare nepotrivita dar, hei, nu eram la o negociere, ci doream sa obtin niste informatii! Eram in postura de client, si dupa ultimele cercetari, „clientul nostru, stapinul nostru”. Nein!

Functionara mi-a aruncat o privire a carui mesaj non verbal nu am putut sa-l descifrez (ca sa nu zic mai mult) si m-a intrebat:

-Ce fel de cont doriti sa va deschideti? Si ce informatii vreti sa stiti?

-Pai vreau un cont in lei dar atasat la el conturi in valute si vreau sa stiu informatii despre depozite, tarife de servicii, internet banking si carduri.

-Foarte bine, a spus functionara si a venit cu o foaie A4 tiparita color si plastifiata plus trei pliante.

Mi-a intins in fata foaia si a inceput sa-mi explice:

-Exista mai multe tipuri de conturi, dar daca pe Dvs. va intereseaza atit conturi cit si card si internet banking, va propun contul Suprem.

Pe foaia respectiva era un tabel cu patru tipuri de conturi pe coloane (dintre care cel mai scump era Suprem) iar pe rinduri se gaseau tipurile de servicii oferite de banca. La intersectia serviciului cu tipul de cont se gasea semnul „bifat” in cazul in care serviciul se regasea la acel tip de cont.

Linga tabel, pe dreapta,  o pizza feliata in patru.

Functionara a inceput sa-mi explice ca daca iau pachetul respectiv, imi iese mai ieftin, de exemplu taxele de administrare ale pachetelor, luate separat si adunate sint mai mari decit la contul respectiv, unde servicile sint  „la pachet”.

M-am uitat cu atentie la foaia respectiva si am observat un lucru:  in dreptul fiecarui serviciu (cont curent, cont in moneda straina, card etc.) scria O Lei taxa de administrare lunara. In schimb la final, ultimul rind avea titlul Taxa de administare lunara Lei iar in dreptul contului Suprem scria 9,9

-Deci taxa de administrare a contului e 9.9  RON pe luna? am intrebat.

-Da, si va iese mai ieftin decit daca ati lua separat serviciile respective.

Am strimbat din nas. La Alphabank si Garanti (astea mi-au venit in minte la repezeala), nu exista taxa de administrare a contului si in plus au o groaza de taxe zero, pentru retragere din cont, etc.

-Nu inteleg ceva: la fiecare serviciu, pe foaia Dvs. scrie : O Lei taxa de administrare lunara dar contul are o taxa de 9.9 RON pe luna.

-Da.

-Pai daca le aduni, dupa cite stiu eu, e zero. Cum e 9.9?

-Asta e oferta, mi-a raspuns sec doamna.

M-am uitat la dinsa. Era cit se poate de serioasa.

Poate eram eu timpit. M-am uitat inca o data la oferta. Era zero peste tot si peste tot scria Taxa de administrare lunara. Mai putin in coloana de sub conturi (unde erau valori crescatoare incepind cu 3.9), inclusiv sub contul  Suprem, unde scria 9.9.

M-am gindit ca e o problema de comunicare. Am zis ca nu ma exprim eu pe intelesul ei. Am reluat, punind degetul pe casuta Cont curent lei.

-Aici scrie O Lei taxa de administrare lunara, nu?

-Da, a raspuns functionara.

Am pus degetul mai jos, in dreptul casutei Cont curent in moneda straina.

-Si aici scrie  O Eur taxa de administrare lunara. E bine?

-Da, am primit un raspuns putin iritat.

-Si mai jos, peste tot, scrie tot asa, zero.

Am facut o pauza, m-am uitat la functionara. E drept, atunci am zimbit cinic:

-Dupa cite stiu eu, zero cu zero e zero. Si totusi la contul Suprem scrie 9.9

-Da, zice functionarea imbatabila. Asa e oferta.

Am simtit ca tensiunea mi se face 200 si mi se urca singele la creier. Cred ca eram rosu la fata de indignare si nervi, dar m-am abtinut sa nu explodez. I-am spus, pe un ton cit de calm eram in stare:

-Bine, vad ca nu ne intelegem. As dori sa-mi dati si mie oferta asta.

-Pai o aveti aici, in fata Dvs., a venit raspunsul.

-Nu, eu o vreau acasa.

-Bine, atunci v-o scriu eu pe o foaie, de mina.

-Nu, Doamna, nu mi-o trebuie de mina. Am nevoie de o hirtie oficiala, de la banca. O oferta.

Cred ca in acel moment am inceput sa ridic vocea. Lucrurile luau o intorsatura á la Kafka.

-Nu pot sa v-o dau. E de uz intern.

-Nu puteti sa-mi dati chiar nimic?!

-Nu. Doar pliante.

-In pliante nu e oferta asta.

Am simti ca ma ia cu ameteli. Imi veneau in minte tot felul de replici, as fi vrut sa-i spun cine sint si ce fac eu de fapt la banca la ea. N-avea rost.

-Nu inteleg, doamna. Nu e prima banca la care vin pentru informatii. Vreau sa-mi deschid un cont si am nevoie de informatii. La orice banca am fost mi s-au dat pliante si daca nu erau pliante mi s-a scos la imprimanta oferta bancii.

Doamna n-a zis nimic.

-Nu puteti sa-mi xeroxati aceasta hirtie? Sa am si eu ceva la mina?

-V-am spus, e de uz intern.

Am luat hirtia, am intors-o pe toate partile, ostentativ si am spus agresiv:

-Nu scrie nici unde „Secret”. Mi-o puteti copia?

Doamna s-a blocat un pic apoi mi-a spus:

-Pai ati zis ca vreti ceva oficial si asta nu e oficiala. Dar daca va face placere, v-o xeroxez…

-Va multumesc, am ingaimat plin de nervi.

Doamna a plecat. Instantaneu mi-am dat seama in ce hal de nervi eram. Eu ma enervez greu. In plus, venisem sa stresez o banca, nu sa ma streseze ei pe mine! Raiffeisen avea ac de cojocul meu.

Mi-am mai dat seama ca m-am aprins si am vorbit pe un ton ridicat. Sint sigur ca daca agentia ar fi avut un om de paza, acesta s-ar fi postat la usa pe toata durata discutiei, daca nu cumva ar fi chemat echipa de interventie. Ce mai, o faza ca in filmele cu prosti.

Am inceput sa respir incet, regulat, pentru a ma calma. Dupa vreo zece secunde, am incercat sa studiez pliantele de pe birou, aduse mai devreme de functionara. Unul era despre optiunile contului curent, altul despre ConfortaBill (sistem de plati automate) iar altul despre serviciile online. Nici unul nu continea cifre sau tarife, exact lucrurile care ma interesau pe  mine.

Doamna s-a intors cu oferta buclucasa si mi-a intins fotocopia. O am si acum in fata mea, in momentul in care scriu acest articol. Dar trebuie sa ma credeti pe cuvint de continutul ei. Nu o voi pune pe net pentru ca e „de uz intern„. In schimb sint sigur ca orice functionar de la Raiffeisen vi-o poate arata (daca nu o scot rapid din uz, dupa ce citesc articolul asta). E cea cu pizza impartita in patru si cu tabelul ce contine cele patru tipuri de conturi curente (Dinamic, Supliment, Eficient si Suprem).

Tehnica mea de reducere a stresului a dat roade. In continuare am discutat pe un ton calm. Am renuntat la pretentiile care depaseau capacitatea functionarea de a mi le satisface.

Cind am intrebat de tarifele la servicii, mi-a adus un dosar cu tarife, spunind ca sint prea multe ca sa le dea clientilor. Mi-am muscat limba ca sa nu-i spun ca aveam in geanta pliantul cu TOATE tarifele la TOATE cardurile pe care Alphabank le emite clientilor.  Clienti pentru care aceste tarife nu sint prea multe la numar ca sa le studieze.

Una peste alta, oferta de servicii la Raiffeisen este una dintre cele mai dezavantajoase pentru un client obisnuit, persoana fizica. Sint prezente comisioane care la alte banci nu exista (incepind cu comisionul de administrare si continuind cu comisioane de retragere din cont, din depozite, etc.)

Internet banking-ul este doar cu 10% mai ieftin la tarife decit serviciile prestate la ghiseu (reproduc ce mi-a spus functionara, n-am mai verificat pe site-ul bancii), nu exista dispozitiv gen Digipas pentru internet banking, doar la persoanele juridice (se pare ca persoanele fizice, in politica Raiffeisen sint catalogate „rasa inferioara de clienti”).

Ce sa mai zic… nu ma atrage nimic din oferta. De profesionalist si curtoazie fata de client, nici nu mai vorbesc. Las notele sa spuna povestea.

N-am mai intrebat de oferte speciale sau produse avantajoase. Am simtit o nevoie acuta sa ies din banca. In drum spre usa, trecind pe linga cirdul de clienti aliniati disciplinat, am fost intimpinat cu o intoarcere simultana a capetelor: „Deci asta e nebunul care a fost in biroul sefei de agentie”. Pentru ca vorbisem cu sefa de agentie iar cartea ei de vizita (pe care am cerut-o expres) imi certifica acest lucru.

Am iesit in strada si am simtit ca pot respira in voie: parca iesisem din inchisoare, dupa zece ani de detentie (stiu, sint putin patetic, dar asta am simtit atunci).

Ambianta: 6 (detalii in articol)
Bunavointa: 5 (chiar nu merita nota de trecere dar azi a fost o zi cu soare, sint generos)
Informatii: 6

Precizare importanta:
Personal nu am o pregatire formala in domeniul financiar bancar  si nu activez in acest domeniu. Ca atare continutul articolelor din seria Stress Test exprima in totalitate opiniiile mele personale. Aceste pareri nu reprezinta (chiar daca par sa fie) o sugestie, indemn, recomandare privind accesarea sau neaccesarea serviciilor bancilor care sint prezente in aceste articole.
Nu am nici un fel de angajament, financiar sau de alta natura, cu nici o banca, angajament prin care sa ma oblig la promovarea unei institurii bancare sau a ofertei acesteia.
Va recomand ca in cazul in care doriti sa va deschide un cont la o banca, sa cereti parerea unei persoane care are studii de specialitate si, mai ales, sa va faceti propriul stress test, vizitind o agentie a bancii in cauza.
Standard
Finante personale

Cc: Legea atractiei si finantele personale

, , 19 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Ma intilnesc deseori cu asemenea scenarii in emailurile primite de la cititorii Milionarului Mioritic sau discutind cu ei:

Varianta 1

  • am vazut filmul The Secret
  • m-a convins mesajul
  • sint atitia altii care spun ca Legea Atractiei functioneaza…
  • sint sigur ca pot realiza tot ce doresc!
  • vizualizez zilnic bani, multi bani
  • ma concentrez pe banii care vin spre mine usor, in cantitatile de care am nevoie
  • …fac asta de luni de zile si nu se intimpla nimic 🙁

Varianta 2

  • am vazut filmul The Secret
  • m-a convins mesajul
  • sint atitia altii care spun ca Legea Atractiei functioneaza
  • sint sigur ca pot realiza tot ce doresc!
  • vizualizez zilnic bani, multi bani
  • acum citeva luni am vazut o reclama la un credit: mi se pare atit de avantajos!
  • am luat creditul, mi-am cumparat apartamentul dorit! Legea Atractiei functioneaza!
  • acum doua saptamini am fost dat afara din firma. Nu pot sa-mi gasesc un job.
  • luna de luna trebuie sa-mi platesc rata la casa. Dar daca nu ma angajez rapid, banca o sa-mi ia apartamentul pentru ca nu am nici un fel de rezerve financiare…
  • vizualizez intens, zi de zi, banii de care am nevoie, dar nu se intimpla nimic. Cu ce am gresit?!

Sint sigur ca exista nenumarate variante asemanatoare. Oameni care cred cu ardoare in Legea Atractiei si cu toate acestea lucrurile ies prost. Cu atit mai mult cu cit sint altii care prospera. Dilema mare…

Din pacate aceste exemple nu sint putine.

Precizari generale

Sint sigur ca esti o persoana cu imaginatie. Iti este usor sa vizualizezi, in mare detaliu, ce-ti doresti. Esti disciplinat: zi de zi, cel putin pentru o ora, iti gasesti linistea necesara pentru a medita la  visele tale, ti le inchipui in cele mai mici detalii. Si totusi nu vezi oportunitatile pe care ti le doresti.

Cauza esecului:

Sint patru etape esentiale in obtinerea succesului intr-un domeniu, iar finantele personale nu fac exceptie:

  1. stabileste-ti cu exactitate telul (vreau sa devin independent financiar)
  2. studiaza intens metoda (metodele) prin care doresti sa-ti atingi telul (deschiderea unei afaceri, investitiile, etc.)
  3. fa-ti un plan de actiune pentru atingerea telului
  4. actioneaza conform planului, imbunatateste planul continuu in functie de rezultatele obtinute in aplicarea planului.

In cadrul acestor patru pasi filmul insista pe cunoasterea telurilor (punctul 1), vizualizarea si indeplinirea lor (punctul 1 si 3). Din pacate referintele la punctele 2, 3 si 4 sint foarte vagi.

Varianta 1

Din cele patru etape, te concentrezi in totalitate pe punctul 1. Si ramii acolo.

Intelepciunea populara spune un lucru interesant: Dumnezeu iti da, dar nu iti pune in desaga.

Corpul tau, vrei-nu-vrei, traieste in lumea materiala. In lumea materiala functioneaza anumite legi imuabile. Dincolo de bunul simt, sint sigur ca stii, undeva in adincul sufletului, ca n-o sa vina nimeni sa-ti puna bani in buzunar si sa-ti sopteasca la ureche: Du-te, fii liber! doar pentru ca ai vizualizat intens abundenta financiara.

Trebuie sa te ridici din meditatie, sa iesi din inertie. Trebuie sa pui mina pe realitate, s-o modelezi, sa actionezi. Nu poti scoate actiunea din ecuatia succesului. Nimeni nu are puterea sa puna acest parametru in propozitia succesului, doar tu!

Varinata 2

Esti un om de succes in privinta vizualizarii si actiunii. Iti lipseste bagajul de cunostinte (punctul 2) si planul (punctul 3).

Lansindu-te in actiune fara sprijinul pasilor 2 si 3 vei ajunge nu numai falimentar din punct de vedere financiar, dar si in situatia de a-ti fi amenintata existenta fizica. Avem nevoie de adapost si hrana iar acestea se pot obtine numai cu bani!

Situatia poate fi comparata cu urmatorul exemplu: Am vizualizat visul meu (de a inota ca un campion mondial la natatie) si am trecut la actiune (m-am aruncat in apa marii).

Urmarea: nu a durat mult si te-ai innecat. Pentru ca nu stii sa inoti (ai neglijat punctul 2). Ce sa mai spunem de plan (unde ajungi inotind, din moment de te afli in mijlocul marii).

Din pacate The Secret nu subliniaza aceste puncte esentiale, necesare ca etape in drumul succesului (dobindirea cunostintelor, realizarea si urmarea unui plan). Fara ele esecul este asigurat.

Este o mare scapare pentru ca Legea Atractiei functioneaza exemplar in domeniul interactiunilor umane si dincolo de acestea, in modalitati care nu inceteaza sa ma uimeasca zi de zi. Lucruri de care am nevoie mi se prezinta ca oportunitati nu numai cind am nevoie de ele, dar mai ales atunci cind sint pregatit sa le utilizez! Continui sa fiu siderat de eficienta acestei legi.

Puteti crede sau nu, acest lucru nu conteaza. Eu il stiu pentru ca il traiesc. Dar in acelasi timp sint foarte atent sa parcurg cei patru pasi ai succesului. Fara ei Legea nu are nici o valoare. Este o poveste de care se minuneaza cei dispusi s-o creada. Doar o poveste.

Standard
Finante personale

Analiza de caz: ce se poate face?

, , 3 comentarii

In urma cu citeva luni am primit un email de la D., care imi cerea parerea intr-o situatie de finante personale. Ulterior am primit acordul de a publica emailul, pentru a servi cititorilor, un exemplu din viata reala.

Emailul:

Buna,

Sunt cititoare a newsletter-ului de la tine de ceva vreme.
Am descoperit site-ul intamplator, citind newsletter-ul de pe empower.
Poate ai mai auzit asta. Nimic nou.
De ce iti scriu?
Pentru ca ce transmiti tu este de o reala valoare pentru mine si pentru ca apreciez faptul ca ceea ce stii tu imparasesti si cu noi, cititorii tai.
Despre mine:
24 de ani, studenta la comunicare si mai nou la psihologie.
Fara sa am cunostinte legate de economie, am vandut apartamentul mamei mele pentru ca ea este plecata din tara de mai bine de 10 ani.
Mi-am facut un credit imobiliar ca sa imi cumpar un alt apartament intr-o zona decenta si o masina.
De ce? Pentru ca dintr-un salariu de secretara ( ce sunt, deocamdata ) nu as fi putut face asta.  Si pentru ca aveam si un alt interes, sa pun urmatoarea proprietate pe numele meu. In sfarsit, am facut asta in vara, am vandut, mi-am facut creditul, mi-am cumparat alt apartament si o masina.
Toate bune si frumoase pana cand, nu demult mi-a murit tatal, care mi-a lasat jumatate din apartamentul lui mie, iar jumatate bunicilor mei, printr-un contract de vanzare-cumparare.
Ce doresc, de fapt?
Sa te intreb cum sa procedez, mai ales ca nu exista cineva care sa ma sfatuiasca.
Sa vand apartamentu tatalui meu? Sa vand apartamentul ipotecat ( al meu )? Cum sa fac? Sau sa nu vand nimic?!
Zic de vanzare pentru ca bunicii mei isi vor partea lor de mostenire.
Sunt curioasa daca imi vei raspunde.

Numai bine,
D.

Raspunsul meu la email:

iata ce vad eu, ca observator extern, din informatiile pe care mi le-ai dat:

1. ai cumparat o proprietate imobiliara exact cind nu trebuia: la sfirsitul perioadei de crestere. urmeaza o perioada de scadere, criza care nimeni nu stie cit se va prelungi…3-5-10 ani, unii vorbesc de mai mult. pretul de piata al apartamentului la care tu platesti rata va scadea continuu, vei plati de exemplu rata pentru 200.000 euro (nu uita ca platesti si dobinda, care in functie de lungimea perioadei creditului poate dubla pretul de achizitie al apartamentului) pentru ceva ce valoareaza 150.000 apoi 100.000 si asa mai departe
2. cel putin in timisoara si in bucuresti proprietatile se vind extrem de greu, orice proprietate imobiliara, mai ales blocurile vechi.
3. vrei-nu vrei, apartamentul de la tatal tau e inutilizabil (de exemplu ca sa-l inchiriezi) pentru ca sint doi proprietari care nu se inteleg (tu si bunicii tai). singura iesire din aceasta solutie este vinzarea. asta pentru ca nu ai bani sa despagubesti celalalt proprietar (bunicii). nu ai cash, in plus esti in datorii.
4. pentru ca exista vinzatori interesati (bunicii tai) si pentru ca e inceput de criza, apartamentul se va vinde, probabil, sub valoarea de piata (alt punct negativ)

sa adaugam la asta situatia ta, foarte precara:
-nu ai nici un fel de active (chestii care iti baga bani in buzunar: afaceri, proprietati imobiliare, depozite bancare, etc)
-esti plina de pasive (casa si masina, care iti scot bani din buzunar)
-esti studenta
-esti angajata (vine criza, vor fi disponibilizari in masa, primii dati afara sint tinerii si cei in virsta)

din punctele 1-4 si cele spuse de mai sus cu liniute, situatia nu este deloc roza, ca sa fiu gentil. singurul lucru pozitiv este ca vei primi niste bani, daca se vinde apartamentul tatalui tau.

acei bani trebuie tinuti la mare pret, pentru ca in caz de probleme (esti data afara din slujba, nu poti lucra, etc.) te salveaza de la faliment (nu poti plati ratele si pierzi masina si apartamentul)

pentru gestionarea banilor in caz de criza citeste:
https://milionarulmioritic.com/2008/10/28/tehnici-de-finante-personale-pentru-vremuri-de-criza/

ce mai trebuie sa faci:
1. sa scapi de cit mai multe pasive. pentru asta ar trebui:
a. sa vinzi masina (un lux, care iti maninca banii…)
b. sa reduci din povara casei. exista variante:
x.vinzi apartamentul si iti iei unul mai mic, banii ii pui de-oparte (greu de facut, iti trebuie mult noroc)
xx.daca sint mai multe camere, inchiriezi la prietene camerele disponibile
2. sa iti gasesti alte surse de venit in plus fata de serviciul de acum (al doilea job, chestii care le faci in particular, chiar intrarea intr-o retea mlm, desi eu personal nu am experienta in asa ceva dar am cunostinte, mai ales femei, care fac ceva bani suplimentar cu firme de cosmetice care distribuie in sistem de retea)
3. sa te instruiesti in finantele personale; citeste articole pe net, cumpara carti, sint resurse de genul asta listate in milionar, inclusiv recenzii de carti

stiu ca recomandarile mele ti se par extreme. eu nu sint „tu”. experienta mea imi spune una, ce simti tu e alta. dar in cazul in care o sa am dreptate (vine criza si vei fi concediata) vei fi fortata sa faci ce iti spun eu sau vei pierde totul pentru ca nu vei putea plati ratele.

imi pare rau ca analiza mea este dura si aduce numai vesti proaste. iti recomand sa o citesti si sa mai intrebi pe altii. e foarte important sa faci ce crezi tu nu ce spun eu. tu esti cea care a luat toate deciziile de pina acum, tot tu trebuie sa hotarasti ce faci de acum inainte.

asculta ce spun eu, asculta ce spun altii, gindeste singura si fa cum crezi tu.

cu sinceritate dureroasa,
Luca

Pentru a cunoaste politica mea in privinta raspunsurilor catre cititori va rog sa citit pagina Atentie!

Sint curios daca dintre cititorii Milionarului sint persoane care cunosc situatii asemanatoare si modul in care acele persoane au luat decizii pentru imbunatatirea situatiei lor financiare.

Standard