Finante personale

Atacuri la Stress Test

, 9 comentarii

Cuprinsul seriei Stress Test: bancile

  1. Stress Test: bancile

In ultimele zile am inregistrat o crestere spectaculoasa a accesarilor la seria de articole dedicate bancilor.

Iata virful de trafic pe care l-am inregistrat in data de 30 ianuarie:

grafic

Mai jos aveti numarul de pagini accesate in acea zi:

accesari

Un lucru interesant este sursa traficului. Nu stiu de unde vine, pentru ca la refferer nu exista atit de multe click-uri (poate ma lamureste cineva). Eu banuiesc faptul ca traficul vine de undeva dintr-o zona off-line, radio, televiziune, intrunire unde s-a vorbit despre acest subiect.

O data cu cresterea traficului a aparut, cum era de asteptat , un numar destul de mare de comentarii. Si in trecut am inregistrat atacuri la persoana, pe alte bloguri, dar de aceasta data ele au devenit foarte virulente. Mai ales un comentariu care l-am primit la articolul despre Piraeus Bank, printre altele, nu s-a oprit pina cind nu m-a desemnat mininos, spunind ca testele sint inventate, de fapt nu am calcat in nici o agentie bancara. Intentionat am lasat acel comentariu, la care am raspuns, dar o spun public ca este prima si ultima data cind permit atacuri asupra persoanei si nu asupra opiniei persoanei.

Culmea este ca in trecut, cind in comentarii au fost atacate persoane, altele decit mine (si nu opinii), nu am permis acest lucru si am atentionat atacatorul despre intransigenta mea in privinta acestei reguli.

A, uitasem, mi s-a spus ca ar trebui sa fiu dat in judecata (tot la articolul despre Piraeus Bank)!

Trebuie sa recunosc ca au fost si pareri pertinente, cum sint cele exprimate de Bogdan, caruia ii multumesc pentru precizarile  pe care le face. Personal cred ca are tangente profesionale cu sistemul bancar, daca nu chiar face parte din el. In acest caz este unul dintre acei specialisti bancari pe care ii respect.

Tinind cont de parerile exprimate, am decis sa fac unele schimbari in aceasta serie de articole. Iata citeva dintre ele:

  • fiecare articol va fi incheiat cu un disclaimer (precizare) in care se va spune ca nu sint specialist in domeniur financiar bancar si ca tot ce se gaseste in articol sint pareri personale
  • voi scoate din articole sectiunea de la sfirsit in care fac recomandari
  • in viitoarele articole voi pune accentul la a prezenta faptele (desi nu cred ca ma pot abtine sa fac comparatii cu alte oferte…)
  • voi modera la singe orice comentariu care comite atacuri la persoana; asta inseamna ca voi sterge acel comentariu care ataca o persoana, (a mea sau dintre comentatorii la articole) chiar daca in corpul comentariului exista si observatii bune. De aceea va recomand sa fiti atenti ce scrieti, daca doriti sa va apara comentariul
  • voi face unele schimbari in modul de abordare a agentiilor, pentru ca vestea se propaga si sint sigur ca in cadrul personalului bancar incepe sa se auda ca e un nebun care vine, testeaza si apoi abereaza pe blogul lui

Voi continua sa spun care sint parerile mele personale despre anumite servicii (fie ca sint pozitive sau negative).

Ar fi interesant ca la un moment dat sa mi se interzica intrarea in anumite banci, la fel cum unii indivizi sint considerati persona non grata in cazinourile americane 🙂

Din acest punct de vedere, daca acest stress test vi se pare important sau cit de cit relevant, as avea nevoie de ajutor. Ar fi bine ca si alte persoane  sa faca stress teste pe la banci, indiferent in ce zona din tara (in continuare am in vedere reducerea numarului de stress teste in Timisoara si voi incepe cu alte orase, tinind cont ca sint obligatii care ma fac sa ma deplasez prin tara). In acest fel personalul din banci nu va putea sti daca acel client care doreste deschiderea unui cont este sau nu Luca Dezmir.

La final va invit sa raspundeti la sondajul meu (daca doriti sau nu sa continui stress testele) si sa va exprimati parerea referitor la aceasta situatie de fapt.

Doriti ca Luca Dezmir sa continue Stress Testul la banci?

Loading ... Loading ...
Precizare importanta:
Personal nu am o pregatire formala in domeniul financiar bancar  si nu activez in acest domeniu. Ca atare continutul articolelor din seria Stress Test exprima in totalitate opiniiile mele personale. Aceste pareri nu reprezinta (chiar daca par sa fie) o sugestie, indemn, recomandare privind accesarea sau neaccesarea serviciilor bancilor care sint prezente in aceste articole.
Nu am nici un fel de angajament, financiar sau de alta natura, cu nici o banca, angajament prin care sa ma oblig la promovarea unei institurii bancare sau a ofertei acesteia.
Va recomand ca in cazul in care doriti sa va deschide un cont la o banca, sa cereti parerea unei persoane care are studii de specialitate si, mai ales, sa va faceti propriul stress test, vizitind o agentie a bancii in cauza.
Standard
Finante personale

Altii renunta la stress test…

, , 3 comentarii

Conform noilor reglementari ale Bancii Nationale, s-a realizat relaxarea creditului ipotecar, prin renuntarea de catre banci la stress test. In esenta, stress testul insemna simularea unor situatii in care sursele de venit ale solicitantului de credit nu mai indeplineau baremurile bancii.

casa

S-a trecut la o acceptare a unui grad de indatorare mai mare a solicitantului creditului daca exista garantii de calitate (in traducere imobil nou, situat intr-o zona importanta, etc.).

Un lucru ramine interesant:

Stabilirea, in mod concret, a conditiilor de creditare si a celor privind gestiunea riscurilor revine insa imprumutatorilor, prin intermediul normelor proprii de creditare, cu obligativitatea respectarii orientarilor generale in materie.

Adica sintem la mina bancilor, care ne vor credita in functie de cum le pica lor bine.

Oricum, creditele s-au imputinat pentru ca bancile acceseaza mai greu lichiditati (cauzele sint variate, de la criza financiara la scaderea ratingului de tara pentru Romania). Din acest punct de vedere situatia nu  se schimba deci nu cred ca vom asista la o explozie a creditului ipotecar. In plus, in rindul opiniei publice bintuie stafia crizei, care ii face pe oameni (cei care sint cit de cit la curent cu evolutia economica) precauti.

Punind cap la cap aceste informatii, personal nu cred ca va urma relansarea pietei imobiliare, pe care  o asteapta „toata lumea”. Nu e momentul sa ne bucuram. Daca ma insel, va fi bine pentru multi, incepind cu speculatorii de terenuri si terminind cu constructorii. Vom vedea.

Un lucru ramine sigur: eu voi continua stress-testurile, chiar daca am primit remarci voalate cum ca as critica prea tare si pe cine nu trebuie. Sint curios daca aceste remarci subtile vor continua pe masura ce o sa vizitez alte banci. Din acest punct de vedere mi-ar place sa ies din conul de singuratate si sa apara, dintre voi, cititorii Milionariului, alti stress testeri care sa faca ce fac eu: sa mearga din banca in banca si sa simuleze deschiderea unui cont, cerind informatii detaliate despre serviciile bancii. Eu sint dispus sa ofer spatiu in Milionar articolelor de stress test care argumenteaza solid o pozitie, indiferent daca se lauda sau se critica o banca. Ce ziceti, se ofera cineva?

Sursa informatie: wall-street.ro

Standard
Finante personale

Cc: Daruieste – partea I-a

, , 2 comentarii

Articol aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Cind a fost ultima data cind ati daruit ceva, dezinteresat?

Nu trebuie sa fie ceva mare: de multe ori e suficienta atentia voastra, o vorba buna, o incurajare. Aceste gesturi le puteti face zilnic. E bine sa contabilizati, sa urmati exemplul lui Deepak Chopra: five acts of random kindness each day (cinci gesturi de bunatate aleatorie, in fiecare zi), obisnuinta care mi-a transformat viata intr-un fel in care nu-l credeam posibil.

Foarte rar am vazut, in familiile „moderne” pe cate le cunosc, un proces de educatie axat pe stimularea actului daruirii. Doar religia se ocupa cu acest element al moralitatii umane. Tocmai aici cred ca e radacina problemei. Vedem in actul daruirii un exemplu de pietate morala si religioasa in loc sa-i apreciem valoarea umana.

A darui este in primul rind o masura a umanismului tau, a felului in care iti exerciti aceasta calitate. Este o tendinta ce e parte din noi, din pacate ingropata in adincimile sufletului. In momentul in care o redescoperim, ne dam seama de puterea gestului, pentru ca placerea actului dezinteresat al daruirii este egalata doar de citeva  alte trairi omenesti.

Ce am descoperit de-a lungul anilor este ca actul daruirii se revarsa in egala masura asupra persoanei care primeste cit si asupra celei care ofera. Dincolo de placerea autentica a actului in sine, se deschid usor, fara zgomot, portile  generozitatii universului, care isi revarsa la rindul lui darurile asupra celui care daruieste.

Nu ne dam seama de asta decit in momentul in care daruim consecvent, zi de zi, din obisnuinta. Nu marimea darului ci actiunea sa reprezinta puterea nemarginita care indeamna realitatea sa-si arunce ochii asupra noastra si sa ne copleseasca, la rindul ei, cu favoruri.

Fenomenul este cit se poate de prezent fiind descris de religiile lumii. Iarasi religie, cind e vorba de ceva mai degraba legat de om.

La inceput n-am sesizat nici o schimbare. Putea sa fie o coincidenta ca dintr-o data nu mai aveam probleme cu locurile de parcare intr-o Timisoara hiperaglomerata. Sau ca ajung sa cunosc oamenii care ma pot ajuta in rezolvarea problemelor, atunci cind am nevoie de ei. Sau ca incep sa gasesc „in oferta” lucruri pe care le caut de mult.

De mai bine de zece ani ma ghidez dupa un principiu pe care l-am descoperit din proprie experienta, empiric: in viata nu exista coincidente. La un moment dat s-a creat acea „masa critica”, un numar de evenimente care mi-a adus aminte de acest principiu. Atunci am avut o revelatie, momentul AHA cum spun americanii: se parea ca Universul ma favorizeaza, are grija de mine. Puteti sa ma credeti paranoic. Dar universul din jurul nostru e in primul rind perceptie iar perceptia mea imi spunea acest lucru.

Mi-am dat seama ca nu e vorba de perceptie ci de realitate in momentul in care sotia a devenit geloasa pe mine. Nu pentru ca as fi cochetat cu alte femei, ci pentru ca nu mai aveam probleme cu parcarea in oras. Ea continua sa intirzie la intilniri sau sa fie nevoita sa plece cu mult timp inainte, numai datorita problemelor cu parcarea. Chiar si statistic vorbind, e imposibil sa gasesc locuri de parcare in apropierea destinatiei, intr-un oras aglomerat, in 90% din cazuri.

Nu e vorba numai de locuri de parcare, e vorba si de bani, dar despre asta voi vorbi mai incolo.

M-a intrigat aceasta situatie care pentru mine devenise evidenta: de ce, dintr-o data, am inceput sa fiu „norocos”. Am incercat sa rememorez perioada in timp in care a inceput seria de evenimente bizare si mi-am dat seama ca era legata de practicarea constienta, zilnica, a actului daruirii. Lucrurile incepeau sa capete sens.

Universul are o alcatuire interesanta: nu suporta golurile. In momentul in care apare un gol, instantaneu gaseste o solutie pentru a-l umple. Ca sa ma intelegeti, va dau citeva exemple:

  • exista in biologie un principiu: intr-un organism viu, un spatiu gol care a aparut printr-un accident, boala, interventie umana, etc. este umplut mai devreme sau mai tirziu cu „ceva”, fie ca e vorba de puroi sau tesut de reparatie (in cadrul procesului de vindecare)
  • intr-un ecosistem, indata ce o specie dispare, resursele pe care aceasta le foloseste sint preluate de alta specie
  • nu exista nise ecologice neocupate: cu alte cuvinte, orice coltisor care poate sustine viata va fi colonizat
  • chiar si astrofizicienii au cazut de acord, dupa studii indelungate, ca nu exista ceea ce se numeste „vid absolut”; fiecare particica a universului este umpluta cu materie. Pentru materia care nu o putem vedea ei au gasit un nume potrivit: materie neagra, cea care populeaza spatiul dintre galaxii.

Ce legatura are cu actul daruirii?

Vedeti voi, actul de a oferi, fara sa ceri nimic in schimb, produce in univers un gol. Automat, universul va lucra pentru umplerea acelui gol, conform principiului pe care l-am enuntat mai inainte. Cum „golul” este produs de (sau daca preferati, exista in) persoana care daruieste, ea este cea care va beneficia de „procesul de umplere al golului”.

Aici intervine o situatie interesanta. Universul stie cumva care sint problemele si nevoile noastre, pentru ca le percepe ca si zone de energie redusa (goluri partial umplute) si va incerca sa le umple. Daca ai nevoie de locuri de parcare, iti va oferi. Daca esti in cautare de relatii umane, vei gasi prieteni. Daca ai nevoie de bani, vei primii oportunitati. Poate nu bani cash (desi acest lucru nu e exclus) dar moduri in care vei putea obtine bani.

Bun, dar ce trebuie sa facem pentru a beneficia de gratia Universului? Pai e simplu, daruiti!

Iata citeva recomandari:

  • este esential sa intelegeti: „sistemul” nu functioneaza daca nu daruiti dezinteresat.
  • nu trebuie sa daruiti ceva valoros pentru voi, ci pentru persoana care primeste! Acesta e un principiu interesant, pentru ca actul daruirii nu este legat de durerea despartirii de ceva valoros, ci de placerea de a oferi
  • cele mai bune daruri sint cele intangibile: o vorba buna, un gest, atentia voastra. Unele dintre cele mai puternice daruri sint gindurile bune. Se spune in Banat: „Ochiul gazdei ingrasa marva” (marva= animal din gospodarie: vaci, cai). In traducere,  gindul bun din partea stapinului aduce bunastare animalului. Acest lucru functioneaza intreit la oameni, pentru ca e vorba de aceiasi specie, exista canale naturale de comuncare intre oameni, la nivel mental
  • daruiti continuu. Am observat ca cel mai usor este sa daruiesti cind esti in masina, in timpul unui trafic aglomerat. Poti sa incepi prin a nu-l claxona pe cel din fata ta cind nu pleaca de pe loc in momentul in care doresti tu si sa continui prin alte actiuni asemanatoare. Obisnuiesc sa opresc o intreaga coloana pentru a permite intrarea unei masini care vrea sa patrunda pe un bulevard aglomerat. N-am fost claxonat niciodata!
  • daruiti cind apare ocazia. Nu ratati momentul in care va dati seama ca puteti ajuta pe cineva.
  • cautati continuu modalitati de a darui. Intrebati-va: azi am daruit destul?
  • daca vreti lucruri noi in viata voastra, faceti ordine. Chinezii care practica feng-shui spun ca  aglomerarea de lucruri pe care nu le folosesti iti incarca viata cu energie negativa. Triagti hainele, vesela, obiectele casnice. Daca nu le-ati folosit de un an de zile, puneti-le de o parte. Dupa ce curatenia e gata, tot ce este in stare buna dati la persoanele care au nevoie. Eu obisnuiesc sa merg la niste prieteni, la tara, unde duc regulat asemenea obiecte. Ei cunosc persoanele nevoiase si impart aceste bunuri la cine are mai mare nevoie.

In articolul viitor va voi povesti cum vi se transforma viata, aducindu-va o multime de prieteni si bunastare materiala prin practicarea constienta a actului de a darui.

Standard
Finante personale

Romani se intorc din „tarile calde”

, , 3 comentarii

Acum citeva luni am primit un email foarte interesant de la un cititor al blogul, care se afla in strainatate. A fost primul email care imi arata intentia unui roman de a se repatria dupa o lunga sedere peste granita si problemele pe care acesta le are de infruntat la intoarcerea in tara. Cu permisiunea dinsului voi reproduce schimbul nostru de emailuri:

Ma bucur de majoritatea mail-urilor primite de la dvs.
Traiesc in Italia de ceva timp (din ’92) si reprezinta o legatura cu Romania citirea lor.
Ma gindesc la o reintoarcere acasa dar as vrea sa fie folositoare.
Se merita un imprumut in € si cumparare de terenuri agricole?
E mai avantajos un imprumut cu dobinda variabila (caci ar trebui sa scada dobinda) sau fixa?
…………….
Ma gindeam sa deschid o pizzerie in Romania dar nu am banii. Am experienta (din ’92 fac munca asta in Italia)
Multumesc lui Dumnezeu pt tot ce mi-a dat.
Am nevoie de cel putin 50000€ pt o pizzerie si nu numai -caci am idei- sau un asociat cu cel putin 25000€ si sa fie productiv.
……………….
Am idei, experienta si vreau sa fiu util tarii mele de nastere dar doresc sa muncesc cu oameni care stiu ce e aia ‘MUNCA’.
Va multumesc pt raspunsul dvs.
Trecind peste aspectul deosebit de relevant al faptului ca romanii incep sa se intoarca acasa, cel mai probabil din cauza inrautatirii situatiei economice mondiale si implicit a celei europene, trebuie sa subliniez faptul ca mi-a fost deosebit de greu sa dau un sfat.
Multa lume se asteapta la o parere pertinenta. Ce pot eu sa ofer este o viziune personala urmata de recomandarea dublata de rugamintea ca fiecare sa analizeze situatia prin prisma propriilor teluri si prioritati. Eu nu pot sa gindesc in locul nimanui si nu am pretentia de a avea, cum se spune prea des, un glob de cristal in care sa vad viitorul.
Plecind de la aceasta premisa, iata ce i-am raspuns cititorului.
piata imobiliara o sa mai scada cel putin pina in toamna anului viitor. (nota: eram in 2008)iti recomand sa mai astepti daca vrei sa cumperi ceva.

cit despre a cumpara cu bani imprumutati, in momentul de fata, dupa scaderea ratingului romaniei de catre agentiile internationale de rating plus in general dupa inceputul crizei, a face imprumuturi e deosebit de riscant, pentru ca dobinzile sint enorme. platesti de 2-3 ori suma imprumutata, la un imprumut pe termen lung. nu recomand la nimeni sa ia bani cu imprumut, numai daca stie foarte bine ce face.

……………..
personal iti recomand sa faci lucruri in care ai experienta. deci ideea cu pizzeria mi se pare buna.
Va invit sa-mi spuneti daca dintre voi cunoasteti cazuri similare si modul in care cei care vor sa se intoarca in Romania abordeaza aceasta adevarata provocare: ce sa fac cu banii (atit de greu) obtinuti in timpul sederii instrainatate?


Standard
Finante personale

Cc: De unde atita indiferenta?

, 11 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Astazi am fost martorul unui eveniment care m-a marcat profund. Am asistat la o prelegere tinuta de un specialist in comunicare in fata a citorva zeci de profesori. A fost un eveniment organizat de directiunea unei scoli, cu scopul de a ajuta profesorii in munca lor cu elevii, pentru a le permite o mai buna transmitere a informatiei de la catedra la banca.

Inca de la inceputul expunerii, trainerul a fost intimpinat cu o atitudine rece, de respingere din partea celor mai multi profesori, care a culminat cu atacuri verbale mai mult sau mai putin voalate. In esenta i se reprosa din partea celor de la catedra, ajunsi acum in bancile spre care obisnuiau sa predea, ca nu e cazul sa le spuna lor, celor care au atita experienta, ce si cum sa faca.

In final, dupa ce a reusit cu abilitate sa domoleasca spiritele, speakerul si-a livrat prezentarea, reusind sa capteze interesul audientei.

Ce m-a frapat pe mine a fost asemanarea acestei situatii cu cazurile pe care le intilnesc eu in emailuri, discutii pe chat si forumuri si (mi s-a intimplat o data) a unui atac direct venit de pe un blog. Esenta era aceiasi: cum adica vii tu, un medic, sa ne inveti pe noi cum sa ne gestionam banii? Crezi ca sintem atit de prosti? Nu sintem in stare sa numaram un teanc de bani si sa le stim valoarea?

Exact ca in exemplu de mai sus, unde doar o mica parte din profesori au fost doritori sa primeasca informatii, marea majoritate a oamenilor au o atitudine superioara. Autosuficienta si supraevaluarea proprie e lege. Cu toate acestea, opt din zece angajati romani au luat credite de la banci, multi dintre ei „la maxim”, fara sa se gindeasca ce se intimpla daca vor avea probleme financiare, fara sa isi asigure solutii de rezerva pentru asemenea situatii. Uite a venit si criza, deja sint mii de oameni care au fost disponibilizati iar numarul va creste la anul.

Desigur,  exista persoane care vor sa stie mai mult. Cine sint ele?

  • aceia care sint in mod natural preocupati de a se dezvolta continuu pe plan personal, iar tu, pentru ca citesti articole pe empower.ro esti unul dintre ei
  • cei care „s-au ars” si sint nevoiti sa gaseasca o solutie pentru iesirea din falimentul financiar in care se afla (aceasta categorie va creste exponential in lunile si anii de criza care vin)

Din pacate, omul este o fiinta reactiva: de cele mai multe ori trece la actiune in urma unei nevoi iar actiunea este cu atit mai hotarita cu cit nevoia este mai mare. Nu sintem in stare sa invatam din greselile altora, nu avem inteligenta de a anticipa si de a ne pregati pentru „vremuri grele” cind acestea se aduna la orizont. Asteptam ca ele sa vina peste noi pentru a ne urni din zona de confort.

Pe voi, cei care cititi acest articol, ce v-a determinat sa cautati informatii despre finantele personale? Indiferent daca e vorba de un imbold interior sau un eveniment negativ, motivul exista. Mi-ar place sa stiu ce va face sa fiti diferiti fata de majoritatea: cei care se scalda intr-o indiferenta calduta, pina in momentul in care realitatea ii va trezi cu brutalitatea de care da dovada de fiecare data.

Standard