Finante personale

Cc: De ce lumea nu crede in criza

, 18 comentarii

Articol aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Desi am scris pe larg despre criza care va urma, inainte ca aceasta sa ajunga in Romania, desi m-a preocupat lipsa de receptivitate a oamenilor vis-a-vis de fenomenul crizei in general, subiectul a continuat sa ma obsedeze. Simteam ca trebuie sa patrund mai adinc in mecanismele psihologice ale omului obisnuit pentru a incerca sa vad care sint cutumele de gindire care il determina sa aiba o asemena obtuzitate si respingere in ceea ce priveste desprecierea situatiei materiale a celor din jurul sau. Ce il determina sa fie atit de orb la evidente, ce il indeparteaza de real cu atita putere incit sa ingnore evidenta.

Curind mi-am dat seama ca nu poate fi vorba de un singur element, ca e nevoie de mai multi factori care sa actioneze simultan si poate sinergic pentru a crea aceasta reactie. Va propun citeva din posibilele cauze ale reactiei logice, emotionale si de actiune (mai bine zis lipsa de actiune) pe care le au tot cei care „nu cred in criza”.

deci

Forta hipnotica a traiului zilnic

Multi nu-si dau seama cit de important este acest factor. S-a vehiculat intr-o reclama termenul de „ciclu birou-pat”, o sintagma interesanta care surprinde suficient de bine esenta fenomenului. Dincolo de ea stau multimea de automatisme care ne guverneaza viata, actiuni repetitive si tabieturi zilnice care au un efect colosal asupra modului in care gindim. Ele sint legate de nevoile de baza care asigura supravietuirea, la nivel fizic , financiar si social:

  • trebuie sa mincam, sa dormim
  • trebuie sa muncim pentru a ne asigura sursa de venit
  • trebuie sa asiguram managementul casei (reparatii, imbunatatiri, achitarea obligatiilor de plata, tot ce inseamna locul in care traiesti)
  • simtim nevoia sa ne socializam, mai mult sau mai putin regulat si daca e posibil, in acelasi mod

Aceste activitati zilnice, repetitive, organizate intr-un program care nu se schimba, creeaza un efect hipnotic, de sedare. Creierul se obisnuieste cu pattern-uri si uita sa priveasca imaginea de ansamblu. Daca, in plus fata de aceasta, il drogam cu o alta sursa demonstrata a avea efect hipnotic, tembelizorul (pardon, televizorul), vom vedea ca intreaga noastra existenta are efectul unei cete dese, care se asterne peste capacitatea noastra de a rationa.

In aceste conditii, te mai mira faptul ca informatiile penetreaza cu dificultate iar sectorul analitic (creierul) are greutati in procesarea rapida si exacta a informatiilor? Criza?  Care criza?

Increderea in contractul social

Societatea si familia ne conditioneaza din copilarie, lansind semnale repetate despre cum trebuie sa ne comportam, ce inseamna a fi un cetatean model.  Toata lumea stie ca un om responsabil:

  • trebuie sa munceasca pentru a-si asigura traiul zilnic,
  • trebuie sa nu aibe activitati care ataca stabilitatea sistemului social in care traieste
  • trebuie sa isi intemeieze o familie
  • trebuie sa fie obedient (sa-si plateasca taxele, sa respecte legile, etc.)

In schimb, societatea, mai bine zis statul, va avea grija ca respectivului cetatean sa  i se furnizeze toate cele necesare unui trai decent si sa il pazeasca de „calamitati” (prin sistemul asigurarilor sociale, de sanatate, prin politie, sistemul de justitie, armata, etc.)

Chestia asta se numeste contract social. Sau cum vreti voi (indeosebi sociologii si politologii se intrec in a da denumiri variate acestui „contract” mai mult sau mai putin scris, dintre cetatean si stat)

Ei bine, lucrurile astea sint corecte in conditii ideale:

  • daca organismele statului functioneaza corect
  • daca economia merge in parametrii normali
  • daca fiecare cetatean furnizeaza ce se cere de la el

Nu trebuie sa va spun dar aceste puncte, nici separat si nici in grup, nu sint indeplinite. Aproape niciodata.

Nu voi insista pe conexiunile si importanta fiecaruia dintre ele ci voi spune doar ca cel mai mare impact asupra pactului social il are starea economica. Intr-o situatie in care criza este mai mult sau mai putin generala, statul nu isi poate indeplini obligatiile. Ca atare:

  • preturile cresc mai repede decit salariile sau pensiile
  • serviciile dedicate populatiei (mai ales cele de sanatate) sufera considerabil din lipsa de fonduri.
  • in cazurile grave se ajunge in incapacitate de plata a statului, cu blocarea intr-o masura variabila a intregului sistem (nu se platesc pensiile, ajutoarele de somaj, salariile bugetarilor, nu functioneaza sistemul de sanatate, etc.)

Daca la acestea se adauga factori externi destabilizatori (vezi flexarea bicepsilor de catre Putin, care ne-a inchis burlanul cu gaz), va puteti imagina ce se intimpla.

Lumea crede in pactul social,  ia ca o constanta functionarea ireprosabila a sistemul. „Statul trebuie sa aiba grija de mine, pentru ca sint un cetatean responsabil si mi-am indeplint partea mea din invoiala.”

Ei bine, nu-i asa. Statul clacheaza. Si atunci ce faci? Pe cine dai in judecata? Si chiar daca dai, ce crezi ca vei obtine?

Mie nu mi se intimpla niciodata

Intotdeauna nenorocire se intimpla la altii. Vecinului i-a murit capra (si daca mi-a murit mie, sa moara si a lui!), in China sint inundatii, americanii sint in criza. Noi sintem peste ocean.

A venit si la noi? Ce chestie! Oricum, pe Gica l-a dat afara, io sint un tip de baza in firma, de mine nu se atinge nime’?

Pare cunoscut?

Ignoranta

Ignoranta este de fapt foarte asemanatoare cu pactul social: se produce prin pasarea responsabilitatii. Sa se ocupe statul de mine, sa se ocupe statul de economie. E criza? Sa o repare!

Mai apare din lene Intelectuala). In general exista o fobie fata de cifre, statistici si legi economice, nu  intereseaza mai pe nimeni de ce exista inflatie si in general se ignora ca economia experimenteaza cicluri de expansiune si criza. E problema economistilor, nu a mea.

Cred ca cea mai urita forma de ignoranta (nu mi-a venit un alt termen) este cea legata de bani. Iti dai seama ca nu te intereseaza exact „marfa” cu care iti asiguri supravietuirea zilnica?! Nu cu bani iti cumperi mincare, locul in care pui capul ca sa dormi, medicamentele pentru tine si pentru copilul tau? Nu de bani depinde intreaga ta existenta?

Iar tu nu stii ce inseamna cu adevarat banii, de ce exista inflatie si care sint mecanismele ei, cum se schimba valoarea banilor si a lucrurilor in functie de ciclul economic. O ignoranta care o sa te coste. Iar daca te-ai suparat pe mine ca ti-am spus asta, ar trebui sa-ti treaca si sa te gindesti un pic la ce vreau sa transmit.

Chiar daca mai sint si alte cauza, cele prezentate sint de ajuns. Suficiente pentru a produce acel mecanism de respingere automata a crizei, chiar daca ea e omniprezenta pe canalele de stiri. Asta pina cind bagi mina in buzunar si vezi ca azi nu poti sa cumperi un litru de lapte pentru masa de seara a copilului. Atunci, dintr-o data, ca prin minune, realitatea crizei te izbeste cu puterea unui marfar care intra cu viteza in gara. Dar atunci e prea tirziu.

Standard
Finante personale

Ce carduri din Romania functioneaza la Pay Pal

, , , 456 comentarii

Datorita interesului pentru subiect, am decis sa transform articolul despre Pay Pal intr-o serie.

Una dintre dintre cele mai intilnite probleme in utilizarea Pay Pal este cea a cartilor de debit (credit) emise de bancile din Romania, care sa functioneze impreuna cu acest serviciu de plati online. De aceea, la acest articol voi compila o lista a cardurilor care functioneaza.

card

Lista va fi actualizata prin adaugarea  cardurilor pe care le folositi voi la utilizarea Pay Pal.

Va rog sa lasati un comentariu la acest articol in care sa ne spuneti:

  • numele cardului (Visa, Visa electron, Master Card etc.)
  • tipul cardului (de debit, de credit)
  • banca ce l-a emis

Va rog insistent sa specificati doar cardurile pe care le-ati folosit, nu informatii de genul „am auzit ca prietenul meu are un card X de la banca Y si il foloseste la Pay Pal”

Iata lista, iar pe prima pozitie este cardul pe care il folosesc eu 🙂

  • Visa Electron, card de debit, Alphabank (are o limita de tranzactionare pentru operatiunile pe internet, ea poate fi modificata la banca)
  • Visa Electron, card de debit, BCR
  • Visa Electron, card de debit, ING
  • Visa Electron, card de debit, Raiffeisen
  • Visa Electron, card de debit, Millennium Bank
  • Visa Electron, card de debit de la Banca Transilvania
  • Vis Electron, card de debit de la Piraeus Bank
  • Mastercard Mondo, card de debit, Banca Transilvania (necesita setarea la banca a limitei de tranzactionare pe internet)
  • Visa Electron de la Bancpost
  • Mastercard Taifun de la Bancpost
  • Mastercard in RON la BRD
  • Mastercard in Euro la BRD
  • Mastercard ide debit in RON la Raiffeisen

Atentie!

Pentru a retrage bani din contul de Pay Pal pe card, se pare ca pot fi utilizate doar cardurile VISA…

Standard
Finante personale

Stress Test la final

, 9 comentarii

Cuprinsul seriei Stress Test: bancile

  1. Stress Test: bancile

Dupa ce am fost atacat in repetate rinduri de catre „opinia publica” cu privire la modul in care am tratat bancile prin seria Stress Test, am analizat cu atentie ce inseamna aceasta serie pentru mine personal si pentru Milionarul Mioritic in special. A fost o introspectie interesanta si o autoanaliza care mi-a relevat o multime de lucruri noi, legate de statutul de persoana publica (pe care, inevitabil, l-am obtinut prin deschiderea blogului) si de felul in care trebuie sa reactionezi la astfel de atacuri.

Inainte de a stabili concluziile, va voi spune ce urmaream cu aceasta serie si la ce s-a ajuns:

Cu Stress Test am vrut:

  • sa imi imbunatatesc, prin experienta directa, modul in care cunosc sistemul bancar, in calitate de client obisnuit
  • sa analizez in paralel oferta bancilor, pentru comparatie
  • sa stimulez interesul publicului pentru subiectul „calitatea serviciior bancare”
  • sa provoc publicul sa-si expuna propria experienta legata de sistemul bancar
  • sa trezesc interesul publicului pentru a face propriile stress teste, in paralel cu cele realizate de mine

Ce am obtinut:

  • o experienta interesanta, care m-a facut sa deschid ochii in legatura cu multe aspecte legate de serviciile din banci
  • un anumit numar de articole, care in ultimul timp au inregistrat un trafic deosebit de intens
  • relativ putine comentarii in care publicul sa expuna propria experienta cu bancile, dar destul de relevante
  • o multime de atacuri directe, la persoana, care nu aveau legatura cu informatia pe care o prezint in articole ci cu „parerea” mea despre bancile respective; majoritatea nu au ajuns publice, fiind oprite la moderare
  • un sondaj in care cei care au votat si-au exprimat parerea ca sa continui testul
  • in ciuda invitatiilor repetate, doar o singura persoana s-a aratat doritoare sa realizeze un stress test la o banca

Cind am tras linia, am obtinut urmatoarele:

  1. obiectivele mele au fost partial atinse
  2. aspectele negative determinate de aceasta serie au intrecut aspectele pozitive

Din acest punct de vedere pot considera seria un esec. Desi cresterea traficului a fost o realizare extraordinara, acest lucru nu e suficient pentru a o mentine. Nu sint adept al traficului de acest gen si nu sint o persoana care incearca sa atraga atentia prin mentinerea pe tapet a unor subiecte care irita oamenii.

Ca atare am decis sa inchid seria de articole, desi aveam realizat inca un stress test la OTP Bank. Voi inchide si comentariile la articolele seriei.

O spun cu mare tristete pentru ca am in lista mea peste saptezeci de bloguri pe care le urmaresc, majoritatea legate de finante  si dezvoltare personala, cele mai multe scrise in limba engleza, dar in nici unul dintre ele nu am vazut sa existe atacuri la persoana (cu exceptia celor scrise in limba romana).

Nu stiu daca acest tip de comportament este specific romanului sau il poti gasi si la altii. Acest lucru conteaza prea putin. In schimb intreaga poveste imi lasa un gust amar si ma face sa reevaluez intreaga activitate pe care o realizez in cadrul Milionarului Mioritic.

Mai este un lucru care m-a deranjat: m-am simtit deosebit de singur in timpul acestor „evenimente”. Reactia cititorilor ca raspuns la atacuri a fost minima, cu exceptia citorva oameni care au lasat comentarii pe blog sau mi-au scris personal. Cu aceasta ocazie tin sa le multumesc public.  Cu parere de rau trebuie sa spun ca majoritatea cititorilor nu s-a deranjat, preferind sa priveasca din securitatea anonimatului la desfasurarea evenimentelor.

Acest lucru imi aduce aminte de faptul ca alergatorul de cursa lunga, in ciuda efortului sustinut pe care il face, zeci de kilometri la rind, este un om singuratic, care isi primeste eventualele ovatii la finalul cursei, pentru ca spectatorii sint prea comozi pentru a se pozitiona de-a lungul traseului pentru a-l incuraja.

Standard
Finante personale

Intrebarea cititorului: previziuni

, , Un comentariu

Primesc multe intrebari prin email, legate de tot soiul de probleme sau situatii, economice, financiare sau de viata. Mi-am facut un obicei din a raspunde cit pot de repede la ele.

Astazi, despre o intrebare foarte generala , legata de  economia mondiala, intrebare pe care am primit-o acum citeva saptamini: cum va evolua situatia in acest an?

In general evit sa fac predictii. Nu stiu ce m-a facut sa-mi schimb conduita obisnuita. Va invit sa cititi scurtul meu raspuns, care contine si pozitia mea referitoare la cei care cred ca pot vedea viitorul economiei intr-un glob de cristal.

globul-de-cristal


in ultimul timp am studiat mai mult economia SUA, petrolul si USD/EUR deci iti spun o parere personala. oricum, nu ma pot compara cu analistii de profesie 🙂

1. economia SUA o sa creasca (daca o sa creasca, daca nu o sa aibe variatii laterale) un pic dupa ce obama ajunge presedinte (tocmai a ajuns) si dupa citeva luni de euforie o sa urmeze o cadere destul de urita
2. petrolul se va invirti in jurul cifrelor de azi (35-55 US$ barilul), nu cred ca o sa coboare sub 35 US$
3. dolarul american o sa mai creasca putin apoi o sa scada dramatic, odata cu scaderea economiei (vezi punctul 1)

acum, nu trebuie sa te iei dupa ce spun eu 🙂
fiecare analist  zice o chestie iar dupa ce evenimentele il contrazic, explica de ce nu i-a iesit analiza 🙂 jocurile astea intelectuale sint doar jocuri, nimeni nu stie cu adevarat, toata lumea isi da cu presupusul. deci ce ai auzit mai sus e doar o varianta din cele posibile.

Standard
Finante personale

Kiyosaki a pasit dincolo de prag

15 comentarii

Am spus-o si o repet: personal il consider pe Kiyosaki drept mentorul meu, desi nu l-am intilnit niciodata si nu am schimbat nici macar un email cu el. Ramine omul a carui carte mi-a schimbat viata in cel mai pozitiv mod cu putinta. Iar astazi, prin bunavointa Liei, care mi-a furnizat un link, va voi arata de ce am facut o alegere buna in momentul in care mi-am ales un asa mentor.

Nu, Kiyosaki nu a murit. Doar a trecut un prag, o limita care odata depasita te duce spre un drum fara intoarcere. Un drum plin de probleme, atacuri concertate, tentative de discreditare si incercari de umilire publica. Dar in acelasi timp un drum prin care poti face mult bine aratind unde este radacina raului si oferind solutii de care pot beneficia sute de milioane de oameni. La o adica, miliarde.

Kiyosaki a inceput sa scrie o carte. Pina aici nu e nimic neobisnuit. De indata ce incepi sa vezi despre ce e vorba vei percepe anomaliile.

  • cartea este disponibila gratuit pe internet
  • cartea va fi scrisa capitol cu capitol si prezentata public
  • fiecare capitol al cartii are trimiteri spre subiecte la care cititorii sint invitati sa-si spuna parerea
  • cartea se poate inscrie, general vorbind, in genul …”teoria conspiratiei”

E vorba de Conspiracy of The Rich.

Sa luam pe rind fiecare din cele patru afirmatii.

Cartea e gratuita

Am citit  Introducerea, (singura disponibila pina in acest moment, deoarece proiectul a fost lansat in luna ianuarie a acestui an!) si pot sa va spun ca este posibil  sa asistam la scrierea uneia dintre cele mai interesante si bine alcatuite dintre cartile lui Robert. Se pune legitima intrebare: de ce ar oferi gratuit aceasta carte, care altfel ar constitui o excelenta sursa de venit, ce ar putea sa-i aduca usor citeva zeci de milioane de dolari? Negresit aceasta carte ar fi un superhit publicistic, pentru ca se refera la situatia actuala de criza, arata cauzele ei si ofera opt principii noi care sa te ajute sa iesi din capcana crizei.

Cred ca dincolo de generozitate, avem de a face cu un spirit civic. Nimeni dintre cei care stiu limba engleza si au o conexiune la internet nu vor putea spune ca le lipseste informatia pentru a trece de problemele financiare pe care le traieste in acesti ani.  Trebuie sa intelegem si sa apreciem acest lucru, care se prezinta dincolo de orice indoiala.

Cartea va fi scrisa capitol cu capitol

Acest gen de „productie” literara este foarte modern si la moda. Dar dincolo de moda eu vad un mare avantaj: poti sa digeri informatia care iti este prezentata. Mai ales ca pentru schimbarile de paradigma este necesara o perioada lunga de adaptare. Creierul refuza sa achizitioneze date care ii pun la indoiala modul in care el percepe realitatea.

Trimiteri repetate la subiecte de discutie

Fiecare capitol propune subiecte de discutie, care se abordeaza pe forumul site-ului. Dupa Introducere se vorbeste despre necesitatea introducerii educatiei in scoli (mi-am dat cu parerea asupra acestui subiect intr-un articol prezent pe empower.ro) si despre decizia lui Nixon de a abandona sustinerea monedei americane cu aur din rezerve (mai multe detalii in acel capitol).

Discutiile inseamna puncte de vedere, inseamna intrebari si raspunsuri. Cine are nelamuriri poate arunca un mesaj si i se raspunde cu generozitate. Acest lucru predispune la o buna asimilare a informatiei, la intelegerea ideilor si conceptelor care se vehiculeaza in aceasta carte.

Brrr, teoria conspiratiei

Aici Kiyosaki depaseste pragul de care am vorbit. Intr-un articol anterior tratam afirmatia sa: „Eu nu vreau sa schimb sistemul”.

In esenta, prin aceasta carte el dezvaluie sistemul, intr-o asemenea claritate incit iti vine… sa schimbi sistemul. Desigur, asa ceva nu se poate si eu sint perfect de acord: nu trebuie sa schimbi sistemul, trebuie sa-l cunosti si sa te folosesti de el. Sistemul oricum va cadea, intr-un anumit orizont de timp sau, daca nu sintem atenti, va fi inlocuit cu unul si mai teribil (negativ vorbind).

In momentul in care Robert s-a hotarit sa vorbeasca despre sistem in termeni de „conspiratie” , „conspiratia celor bogati” a intrat intr-o alta zona, din care nu se poate intoarce:

  • s-a pozitionat in aceiasi categorie, usor de atacat, a autorilor care „dezvaluie” conspiratii, cum e  David Icke (Ilumminati si Reptilieni) si Alex Jones (Noua Ordine Mondiala);
  • prin aceasta s-a expus la ridiculizare publica, la „punerea in rind” impreuna cu cei considerati nebuni sau dezaxati care abereaza pe teme cum sint „extraterestrii printre noi” si „conspiratia vaccinarilor in masa”
  • de asemenea poate fi catalogat a fi  „doritor de atentie cu orice pret”, „in pana de subiecte” si „nerealist”

Sint sigur ca Robert este constient de toate acestea, stie in ce „se baga” in momentul in care, chiar din titlu, isi alege domeniul in care jongleaza cu idei.  Cind am inteles despre ce e vorba, m-am intrebat: „Ce naiba l-a apucat? Nu putea sa stea pe dosul lui, cuminte? Nu are suficienti bani si recunoastere?”

Cind am pus in balanta ce pierde Kiyosaki si ce poate realiza, mi-am dat seama de intensitatea cu care a dorit sa faca acest lucru. Aici e vorba de constiinta, de dorinta de a face bine. El nu mai are nevoie de recunoastere sau de bani. In schimb cred ca simte nevoia de a face… ce trebuie, mai bine zis ce considera el ca trebuie sa faca. Pentru ca in capitolele cartii nu va aborda numai subiecte „explozive” de ordin financiar, pe care putini autori consacrati o fac (despre faptul ca Federeal Reserve, banca centrala americana, este, de fapt, o corporatie privata care urmareste interesele celor care fac parte din corporatie) dar va scrie si despre conspiratia din mass media, din sistemul educational, despre atacul asupra mintii noastre, despre 9-11 si despre patriotismul american. Mai ales in cadrul ultimelor doua subiecte va fi atacat cu inversunare, pentru ca America este o tara cu un puternic sentiment de apartenenta patriotica iar Kiyosaki este de ascendenta nipona.

Ce mai, omul asta risca totul. Nu m-as mira ca la un moment dat sa fie ceruta expulzarea sa din America. Sau sa fie subiectul unor atacuri la integritatea sa fizica.  In America se poate intimpla orice.

Una peste alta, eu ramin in continuare mut de respect si de admiratie fata de acest om. Poate vi se pare ca sint subiectiv (sigur ca sint) sau chiar patetic. Nu conteaza, simt acest lucru si nu ma feresc sa-l spun public. Kiyosaki mi-a demonstrat ca merita respectul si admiratia mea.  A fost si ramine un model pe care sint decis sa-l urmez.

Pentru a putea citi cartea pe masura ce este scrisa trebuie sa accesati site-ul conspiracyoftherich.com unde este necesar sa va faceti un cont. Pentru moment este disponibila doar Introducerea dar dupa ce terminati de citit, puteti participa la discutiile de pe forum. Cartea si site-ul sint disponibile doar in limba engleza.

Va urez lectura placuta.conspiracy

Standard