Finante personale

Cc: Un mod inteligent de a-ti cumpara o casa

, , , , , 16 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Zilnic, in cadrul emailurilor pe care le primesc de la cititorii Milionarului Mioritic, apar intrebari legate de finante personale, trading sau investitii imobiliare. Unele dintre ele devin mai tirziu surse de inspiratie pentru articolele scrise de mine. Iata un asemenea mesaj:

nu vreau sa-ti rapesc din timp si nu astept raspuns neaparat. dar din ce-am citit, am observat ca majoritatea populatiei Romaniei nu are acces la creditele imobiliare din cauza conditiilor impuse de banci, de ex. venituri f. mari, peste 1000 euro lunar. eu sunt invatatoare, deci bugetara si castig in jur de 350 euro. sotul meu lucreaza in domeniul privat si castiga cam 500 euro, dar pe cartea de munca are 200 . nici macar nu visez la o casa in sistem rezidential.
ca mine sunt multi. cei care au reusit ceva in acest sens sunt cei care au muncit afara. cred c-ar fi interesant sa dezbati pe blogul tau acest subiect. exista banci mai „umane” in Romania in ce priveste creditul imobiliar? ma refer la dobanzi si costuri ascunse. multumesc tare mult.

Un raspuns direct ar fi : nu exista banci „mai umane”. Bancile sint institutii financiare a caror obiect este realizarea de profit, nu ajutorarea oamenilor. Ca atare, lumea ar trebui sa inteleaga ca bancile nu le vor binele decit in masura in care acest lucru produce un profit mai mare.

Analizind sistemul financiar care este in functiune in acest moment, pot spune cu tristete ca cei mai dezavantajati “jucatori” sint angajatii. Ei sint perdantii majori ai status quo-ului, pentru ca toate regulile dupa care functioneaza sistemul sint impotriva lor.

Iata citeva din argumentele mele:

  • retribuirea muncii lor se face disproportionat, deoarece plusvaloarea pe care o produc trece in marea ei majoritate la angajator (fie ca e vorba de patron sau stat) si la stat sub forma de impozite

  • sistemul de impozitare este defavorabil pentru angajat. Angajatul este impozitat inainte de a-si deduce cheltuielile (legate de supravietuire) pe cind firma pentru care lucreaza este impozitata dupa ce si-a scazut cheltuielile de functionare

  • ratele la creditele pe care le ia un angajat nu se pot scadea din salarul brut,  inainte de impozit pe cind ratele la creditele luate de firme sint considerate cheltuieli si se scad din incasari, inainte de a se calcula impozitul pe profit

Din acest punct de vedere cred ca a lua un credit de consum este o afacere complet dezavantajoasa pentru un angajat. Cu atit mai mult un credit pentru o casa, care are o valoare mare. Cel care ia acest credit trebuie sa plateasca, luna de luna, ratele. Daca nu reuseste sa tina pasul cu aceste obligatii financiare va suferi consecintele, adica va pierde casa. In plus, sistemul descris mai sus nu ii acorda nici un avantaj.

Problema majoritatii celor care iau credite pentru locuinta personala este:

  • ei vor casa acum

  • se bazeaza pe o rata pe care o pot achita in acel moment, dar viata e plina de surprize si nimic nu le poate garanta ca ratele pot fi achitate in viitor (pot fi concediati, la reangajare nu e sigur ca vor beneficia de acelasi salar, pot apare cheltuieli suplimentare in bugetul familiei, cheltuieli care nu pot fi aminate, etc.)

  • nu ii preocupa aspectele financiare de care am vorbit mai inainte (cum se impoziteaza cistigurile salariale, cu functioneaza sistemul de credite)

Cind am vorbit despre aceste aspecte cu diferiti oameni, mi s-a spun invariabil:

Pai eu ce pot sa fac?

Raspunsul meu este: Sa nu te complaci in situatia in care esti. Sa actionezi.

Voi incerca sa schitez o posibila solutie la aspectele negative pe care le-am relatat mai inainte.

Incepe o activitate lucrativa individuala

Adica fa ceva din care poti sa scoti bani. Ca un al doilea job, cu deosebirea ca de aceasta data tu esti propriul angajator. Cum se zice in fotbal, tu centrezi, tu dai cu capul.

Multi dintre voi vor zice ca nu au timp, ca nu mai au energie (dupa ce vin de la serviciu), ca nu au bani sa investeasca in pornirea unei afaceri. Toate acestea sint doar scuze, nicidecum probleme insurmontabile. Pentru fiecare dintre ele exista solutii.

Iata recomandarile mele:

  • atentie mare la alegerea activitatii! Nu alege un domeniu pentru ca se fac bani buni ci alege domeniul care te pasioneaza, in care ai visat dintotdeauna sa actionezi

  • daca lucrezi ce te pasioneaza o vei face chiar daca e tirziu, ai venit obosit de la job si ai putin timp. Toate acestea dispar pentru ca faci ce-ti place

  • lipsa timpului nu e o scuza. Gaseste jumatate de ora inainte de a te culca, dar fa asta zilnic. Gaseste o ora-doua simbata si duminica, in fiecare week-end

  • nu demisiona din serviciul unde esti angajat! El trebuie sa ramina principala sursa de venit, dedicata, ca si pina atunci, acoperirii cheltuielilor de supravietuire

  • tine cheltuielile la mic! Nu e nevoie de reclama, de sediu (lucreaza acasa), de pliante, nici macar de carti de vizita.

  • Foloseste reteau de prieteni, carora le spui cu ce te ocupi mai nou. Spune la toata lumea, chiar daca e vorba de cunoscuti.

  • Foloseste internetul pentru a te face cunoscut! Deschide un blog al afacerii, comenteaza in alte bloguri dedicate unor activitati asemanatoare

  • foloseste puterea retelelor. Fa-ti un cont pe Facebook (voi scrie un articol despre aceasta unealta extraordinara…), aduna-ti prietenii, interactioneaza cu cit mai multa lume si lasa mesaje despre activitatea ta. Nu reclame, ci doar spune ce faci legat de activitatea ta: acum ma ocup cu stringerea de materiale pentru ultimul client de la firma mea.

  • Nu deschide un SRL, foloseste sistemul de PFA (persoana fizica autorizata). E mult mai simplu cu privire la contabilitate, cu privire la interactiunea cu organele de control (te poti intelege excelent cu inspectorul zonal, daca construiesti de la inceput o relatie cu el) si e mult mai ieftin de intretinut (de exemplu nu trebuie sa platesti un contabil pentru tinerea contabilitatii)

O asemenea activitate te poate ajuta enorm. Ca PFA dispui de facilitatile de impozitare pe care le are o firma, adica iti poti scadea din cheltuieli inainte de impozitare. Aceasta te ajuta in cumpararea unei locuinte, daca nu ai una.

Iata cum sa faci:

  • la inceput vei cistiga putin. E normal, asa e la inceput, dar daca m-ai ascultat si nu te-ai lansat in nici un fel de cheltuieli, chiar nu conteaza, balanta ta va fi cel mult pe zero

  • cind incep sa intre banii trebuie sa te abtii sa-i cheltui! Chiar daca ai cheltuieli, nu le trece pe PFA pentru a avea un profit cit mai mare

  • timp de cel putin un an de zile urmeaza aceasta regula, pentru ca in contabilitate sa apari constant cu o suma lunara in profit

  • cind ai atins un venit lunar care ar putea acoperi rata unui credit la o locuinta, mentine aceasta tendinta cel putin sase luni. Ar trebui sa fie suficient pentru un ofiter de credit de la banca unde doresti sa iei imprumutul.

  • cind s-au scurs cele sase luni, aplica pentru un credit imobiliar pentru PFA

  • daca ai fost respins, treci la alta banca, nu inainte de a intreba care este cauza respingerii

  • daca mai multe banci te resping pe un motiv asemanator, lucreaza pentru remedierea motivului si reaplica imediat ce ai rezolvat problema

  • in momentul in care ai luat creditul si ai semnat contractul pentru imobil, asigura-te ca pe contract scrie PFA (numele tau) si in plus se trece CUI (codul unic de identificare) pentru a nu exista dubii ca e vorba de persoana fizica autorizata, nu de persoana fizica

In final vei reusi sa iei un credit si sa ai propria “casa” (oficial e sediul de PFA). Vei putea sa-ti scazi ratele la credit ca si cheltuieli, ceea ce este un avantaj major. In acelasi timp te poti muta cu familia in “sediul” tau.

In cazul in care locuiesti intr-o casa pentru care platesti rate, ca PFA cu sediu in acea casa poti sa-ti platesti o parte din rata pe PFA. Vorbeste cu inspectorul fiscal zonal despre aceasta posibilitate.

Ce urmeaza dupa acest pas depinde doar de tine. Daca activitatea ta are profit substantial, ai putea in timp sa-ti  reduci numarul de ore pe care le lucrezi ca angajat pentru ca in final sa treci full time pe activitatea de PFA. Orice e posibil atita timp cit faci lucrurile cum trebuie. In acest caz vei obtine si o independenta a cistigurilor, pentru nimeni nu te poate da afara din “firma” ta.

Acesti pasi par complicati si greu de realizat. Dintre toate lucrurile pe care trebuie sa le faci unul este cu adevarat esential: sa-ti alegi actiivtatea care te pasioneaza. Trebui sa cauti cu atentie in sufletul tau pentru a o gasi. In momentul in care te-ai decis, orice piedica va cadea, pentru ca munca te va atrage indiferent cit de putin timp ai sau cit de obosit esti. Aici e cheia pe care nu trebuie s-o pierzi.

Iti urez succes!

Standard
Finante personale

Despre criza, in varianta marxista…

, , 9 comentarii

Am primit acum citeva luni, din doua surse diferite, un email care se propaga viral prin internet. Se refera la cartea Dreptul de a fi lenes de Paul Lafargue.

Iata continutul mesajului, care este un scurt comentariu referitor la carte:

Este o carte scrisa in 1880 (sec. trecut, da, nu e o greseala !) si e mai actuala ca oricand. caci vorbeste pana si despre criza la care am ajuns azi…
Etapele SPIRALEI INFERNALE sunt pe scurt urmatoarele:
1.Muncim tot mai multe ore si producem tot mai mult ca sa castigam tot mai mult – asa ni se cere « ideologic » de catre societatea capitalista – ca doar marii industriasi/ patroni au nevoie de oameni « motivati » care sa le produca mai mult, sa se imbogateasca ei mai mult ; lenea nu e buna, din punctul lor de vedere caci nu muncim pentru ei si nu ne inregimentam sa le fie lor bine….
2. Produsele, la un moment dat, nu se mai vand, caci sunt prea multe, piata e saturata, iar oamenii nu mai au bani – salariile oferite de industriasi/ patroni nu sunt suficiente pentru a face fata tentatiei generate de produse ; intervine publicitatea care ne convinge sa cumparam
3. Suntem tentati de publicitate, vrem sa cumparam. muncim mai mult, sa castigam mai mult, sa ne permitem. Multi ne lasam tentati si facem si credite.
4. La un moment dat sunt atat de multe produse pe piata ca nu mai are cine le cumpare – dar spirala infernala continua : ca doar continuam sa muncim mai mult, ca sa ne platim creditele, si…sa consumam mai mult
5. Daca tot sunt dispusi din ce in ce mai multi oameni sa munceasca tot mai mult, de ce sa angajeze patronii 10 oameni in loc de 7, sau chiar 5, ca doar vor munci suficient cei 5 deja angajati, daca sunt bine prinsi in credite si dorinte de consum. Asa apare somajul ! Astfel, tot mai putini oameni muncesc tot mai mult, calitatea produselor/ serviciilor scade, dar nu conteaza pentru patron caci banii vin si asa. In ceea ce priveste somerii – este treaba lor !
6. Creditele sunt din ce in ce mai numeroase si mai mari caci cine intra in cercul lor iese greu
7. La un moment dat piata crapa: locuri de munca, credite, imobiliarul, totul pica.
Ei, noi ne aflam acum in acest al 7-lea moment.
E incredibil, dar acelasi autor ne explica faptul ca daca am munci mai putin fiecare dintre noi, am putea trai toti mai bine, somajul ar scadea – iar nivelul de viata al populatiei s-ar imbunatati. Dar nu ar mai castiga atat de mult patronii.

Parca nu e absurd ce spune omul asta. Si o spunea acum 123 de ani !!!

Pentru cei interesati de varianta completa, o puteti citi in engleza sau in franceza.

Daca te uiti cu atentie la adresa variantei in franceza, vezi ca apare in site-ul marxism.org

Tot in acelasi registru politic, iata ce „zice” Marx despre supercriza sistemului capitalist, intr-un citat vehiculat pe internet, ulterior dovedit a fi un fals:

Owners of capital will stimulate the working class to buy more and more of expensive goods, houses and technology, pushing them to take more and more expensive credits, until their debt becomes unbearable. The unpaid debt will lead to bankruptcy of banks, which will have to be nationalised, and the State will have to take the road which will eventually lead to communism (Das Kapital, 1867)

Detinatorii de capital vor stimula clasa muncitoare sa cumpere tot mai multe bunuri scumpe, case si tehnologie, impingindu-i sa ia tot mai multe credite scumpe, pina cind datoriile devin de nesuportat. Datoriile neplatite vor duce la falimentul bancilor, care vor trebui sa fie nationalizate, iar statul va fi obligat sa porneasca spre un drum care duce inevitabil la comunism.(Capitalul, 1867)

E adevarat, Marx se refera la aceste aspecte, cu diferite ocazii, pe tot cuprinsul Capitalului dar si in Manifestul partidului comunist, unde spune ca al cincilea pas spre statul comunist este „centralizarea creditului in miinile statului…” (sa nu uitam de nationalizarile care au avut loc  si care continua in sistemul bancar american). Interesant este ca aceasta tentativa de frauda intelectuala urmareste revitalizarea doctrinei marxiste pe fondul crizei mondiale.

Pe aceasta tema (Marx si criza economica  de azi) am citit un articol foarte interesant din Political Affairs Magazine, pe care vi-l recomand cu caldura.

Parerea mea?

Insasi faptul ca sint liber profesionist, antreprenor si investitor la bursa si in imobiliare spune clar optiunea mea. Pe de alta parte exista similitudini interesante intre predictiile socialistilor si comunistilor la sfirsitul anilor 1800 referitoare la caderea sistemului capitalist si situatia de azi.

Cred ca dupa recesiunea pe care o traim (care are semne clare de glisare spre depresiune) vom asista la modificari dramatice ale sistemului financiar, care va lua o noua infatisare. Aceasta nu va fi comunismul prezis de Marx ci altceva, un design gindit cu mult timp inainte de actuala criza.

Cum spunea David Icke, crizele apar pentru ca omenirea (adica noi toti) sa cerem de la structurile conducatoare (la prima vedere statul…) ajutor, protectie, moment in care ni se va prezenta solutia, cea pentru care a fost „lansata” criza.  Sint curios care va fi structura de functionare a planului Democratia 2.0

Suna a teoria conspiratiei? Posibil, dar imi place la nebunie un motto intilnit pe internet, care ar putea sa prefateze foarte bine ultima carte a lui Kiyosaki: Only conspiracy, no theory. (Doar conspiratie, nici vorba de teorie.)


Standard
Finante personale

Aplicatii online: evidenta bugetului personal

, , , 8 comentarii

Pentru evidenta veniturilor si cheltuielilor sau, mai mult, pentru constituirea si urmarirea unui buget personal exista o multime de variante. Pe citeva le-am explorat intr-un articol anterior. Altele, cum e evidenta cu ajutorul unei aplicatii din Twitter, au beneficiat de un articol separat.

Astazi va voi propune doua aplicatii on-line de bugetare: MyCash si Cheltuiala.mea

MyCash

Noul MyCash ar trebui sa fie deja disponibil. Poate e, nu mi-am facut un cont pentru a explora aplicatia. Dar am accesat vechiul MyCash, care are un demo, pentru a afla despre ce e vorba.

mycash

Aplicatia presupune:

  • introducerea surselor de venit
  • introducerea cheltuielilor
  • gruparea cheltuielilor pe „sectoare”
  • setarea de cheltuieli fixe
  • stabilirea de alerte (pentru plata utilitatilor, de exemplu)
  • statistici (grafice de cheltuieli si venituri)

Cheltuiala.mea

Este o aplicatie mai complexa, care contine in plus fata de MyCash

cheltuialamea

  • estimari (aplicatie care te leaga de site-uri care gasesc, pe internet, oferte pentru anumite produse)
  • o sectiune de statistici foarte bine pusa la punct, care calculeaza comparatii fata de lunile precedente, estimari anuale, etc.
  • monede (cotatii valutare in timp real)
  • extrase de cont: poti importa extrase de cont pentru a actualiza bugetul
  • profil – in care poti seta daca se dau publice cheltuielile  si veniturile  tale (?) sau cine sa mai aibe acces la aceste date (nevasta?)
  • puteti accesa site-ul aici

Ambele aplicatii sint destul de intuitive in exploatare si au un timp de raspuns multumitor.

Pentru bugetul personal eu folosesc un fisier excel, pe care l-am oferit gratuit alaturi de Ebook-ul Bazele finantelor personale.  Voi cum va urmariti situatia veniturilor si cheltuielilor?

Standard
Finante personale

Cc: Un motiv pentru educatie financiara

, , 5 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

In urma cu citeva zile discutam cu o cunostinta despre situatia din economia de azi si despre credite. Imi spunea ca ii merge destul de bine la firma pe care o are (activeaza in domeniul serviciilor) si spera ca evolutia sa continue.

Stiam ca s-a mutat in urma cu citeva luni, intr-o casa pe care o cumparase cu credit ipotecar. Mi-a spus ca achitarea creditului e destul de problematica. Datorita situatiei actuale (scaderea valorii leului fata de dolar) a ajuns ca rata creditului sa creasca de la 4000 la 6000 de RON.

Am fost socat. O spunea cu relativ calm dar eu am calculat rapid ca trebuie sa achite cu 50% mai mult decit inainte, luna de luna. Mi-am adus aminte de romanii care au luat credite „la maxim”, in functie de un salar fix, romani care sint intr-o situatie deosebit de dificila. Cunostinta mea era avantajat de actuala situatie pozitiva de la firma dar la fel de bine, in viitor, lucrurile vor putea lua o directie in sens opus:  sa-i scada incasarile.

L-am intrebat ce va face daca vor fi probleme cu incasarile la mica afacere pe care o conducea. Mi-a spus ceva de genul „o sa vad eu”.

x   x   x

Ieri am primit un mesaj foarte interesant de la o cititoare a Milionarului Mioritic. Voi reproduce citeva pasaje semnificative din email:

Acum cateva luni am auzit intamplator de Robert Kiyosaki, am citit dupa aceea „Tata bogat,tata sarac” si „Cadranul banilor” si indraznesc sa spun ca dupa aceea nimic nu a mai fost la fel.  Dupa multe cautari am descoperit pe neasteptate „milionarul” (…). Vad ca cititorii dvs. nu sunt neaparat oameni cu probleme financiare ci mai degraba persoane care au cat de cat o situatie financiara pe care doresc sa o imbunatateasca. Eu fac parte din categoria celor multi si prosti, adica de ani buni muncesc pentru a-i face pe altii cu bani. Pana la Kiyosaki singura mea preocupare era sa fac bani pt. a-i arunca pe diverse lucruri de care eram ferm convinsa ca am nevoie. Majoritatea prietenilor mei inca fac acelasi lucru. Faptul ca niciunul dintre noi nu a beneficiat de o educatie financiara isi spune cuvantul. Suntem si noi de vina pt ca nu gandim si in acelasi timp este o realitate ca asa ne-am format: ideea era sa te inconjori de lucruri pt a demonstra ca „o duci bine”, chiar daca asta insemna sa te ingropi in imprumuturi. Asta am facut si eu, la ora asta am o gramada de datorii, bani din ce in ce mai putini si in privinta serviciului un viitor incert. Dar am si hotararea de a schimba ceva in aceasta stare de lucruri, de fapt schimbarea a inceput de cand l-am citit pe Kiyosaki. Nu am scapat inca de datorii, dar nu am adaugat altele noi, am inceput sa caut surse de venit alternative si sa nu mai traiesc asteptand numai ziua de salariu, caut sa ma informez in legatura cu orice mi-ar putea imbunatati situatia financiara si aplic ceea ce invat. Poate este tarziu dar poate nu este prea tarziu. Am patru copiii carora sper sa reusesc sa le ofer o educatie financiara spre a nu fi nevoiti sa invete din greseli asa cum fac eu acum.

Discutia pe care v-am relatat-o in prima parte a articolului si mesajul de mai sus au in comun un element relevant: ambele persoane au luat credite deosebit de mari, care le ingreuneaza bugetul personal.

In aceasta situatie sint o multime de oameni si aici nu vorbesc numai de Romania, dupa cum veti devea mai departe.

x   x   x

In urma cu doua saptamini am recomandat cititorilor Milionarului Mioritic o carte care, pentru o perioada scurta de timp, putea fi descarcata gratuit de pe internet. Este vorba despre 2009 Action Plan de Suze Orman.

Suze a mai facut un gest similar anult trecut, cind a lansat alta carte, de Valentine’s Day. Si atunci am reusit sa anunt cititorii blogului in timp util ( o carte a carui subiect era „finantele personale pentru femei”)

2009 Action Plan (Planul de actiune pentru 2009) se refera la masurile pe care ar trebui sa le ia persoanele sau familiile americane obisnuite, tinind cont de criza financiara din Statele Unite. Care este caracteristica acestor familii? Au contractat imprumuturi majore pentru toate elementele necesare vietii lor, incepind cu educatie (platirea facultatii) si terminind cu achizitionarea casei si a masinii, plus o multime de alte lucruri cumparate pe credit.

In aceasta perioada, in SUA somajul a ajuns la un nivel nemaintilnit in ultimii 26 de ani iar economia americana s-a contractat la nivelul atins in 1982. Ca urmare micile afaceri dau faliment si tot mai multi oameni ramin fara locuri de munca.

Majoritatea dintre acesti oameni… au credite la banci.

x   x   x

Dupa ce am propus spre lectura cartea lui Suze Orman, un cititor al Milionarului Mioritic m-a intrebat daca merita efortul de o citi, pentru ca autoarea se refera la situatia din America.

E adevarat, exista diferente mari intre modul in care isi cistiga, isi impart si isi cheltuie banii romanii si americanii (un subiect interesant pe care il voi trata intr-un articol ulterior). Cu toate acestea, Suze recomanda, asemeni tuturor specialistilor in finantele personale, citeva elemente care se pot aplica de catre orice cetatean al unei tari cu economie moderna (de tip vestic):

  • trebuie sa ai o evidenta clara a veniturilor si cheltuielilor, iar aceasta se poate face numai urmarind toate intrarile si iesirile din bugetul familiei. Autoarea propune un formular de urmarire a cheltuielilor. Puteti accesa „varianta romaneasca” daca descarcati gratuit Bazele finantelor personale
  • cheltuielile sint sectorul in care poti face cele mai rapide modificari. Mai multe capitole ale cartii sint destinate modului in care iti gestionezi cheltuielile
  • este foarte important sa te gindesti la vremurile grele, chiar daca acum esti in echilibru financiar. Trebuie sa-ti pui de-o parte un fond de siguranta care sa-ti asigure supravietuirea financiara pentru cel putin opt luni
  • poate cea mai importanta recomandare: incepe sa studiezi carti si articole despre finantele personale.

Revenind la situatia de la noi, trebuie sa recunosc ca aceste vremuri ciudate ne afecteaza diferit. Sint persoane care au fost concediate, sint persoane care si-au inchis micile afaceri dar in acelasi timp sint persoane care o duc bine din punct de vedere financiar.

Acestea din urma trebuie sa tina seama de una din legile cele mai importante care guverneaza realitatea in care traim: nimic nu este imuabil, totul se schimba. Chiar daca acum sint pe linia de plutire, s-ar putea ca miine sa nu mai fie.

Tuturor romanilor le recomand ca sa foloseasca situatia actuala ca un imbold pentru a incepe un studiu aprofundat in domeniul finantelor personale. Fie ca sinteti la ananghie, fie ca sinteti „pe plus”, e momentul sa intelegeti ca vremurile care vin s-ar putea sa fie si mai grele. Cititi, informati-va, faceti-va planuri pentru cazul unui dezastru financiar. In momentul in care acel dezastru va veni (daca va veni…) nu veti fi luati prin surprindere.

Veti cistiga de doua ori: prima data in momentul in care veti supravietui cu brio acestei perioade, a doua oara cind veti acumula experienta in domeniul gestionarii banilor, experienta care va va aduce un plus de acumulari atunci cind economia isi va reveni. Pentru ca la un moment dat va veni si acest moment. Personal nu il astept prea devreme…

Standard
Finante personale

Al doilea capitol…

, , 2 comentarii

Tocmai a aparut al doilea capitol din cartea Conspiracy of the rich, scrisa de Robert Kiyosaki, disponibila gratuit pe site-ul

http://conspiracyoftherich.com

Pentru a citi aceasta carte trebuie sa va deschideti un cont la adresa de mai sus.

Standard