Finante personale

Despre pomana bogatilor: intre realitate si perceptie publica

, 12 comentarii

Am citit un articol interesant in blogul Fratilor Miron, despre perceptia publica a populatie in legatura cu modul in care oamenii bogati ar trebui sa reintoarca spre societate cel putin o parte din banii pe care i-au facut. In comentariile la articol am intilnit pareri de toate felurile. Doua dintre ele mi-au atras atentia, pentru ca definesc o buna parte din populatie.

Initial am vrut sa scriu un comentariu, dar s-a dovedit a si prea lung si mi-am zis: „mai bine scriu un articol”

Parerile sint urmatoarele:

„Pentru ca un om care face un miliard il face muncind, insa DOAR prin munca celorlalti.”

„…omul de afaceri este cel care datoreaza mult comunitatii. si trebuie sa give back.”

Doua afirmatii interesante.
Din pacate prima este spuna in necunostinta de cauza (conform emitatorului, doamna/domnisoara/domnul in cauza a spus ca nu este bogata/bogat) iar a doua este declamata cu „revolta proletara”.

Se pot face multi bani DOAR prin munca proprie, FARA munca altora. Miliarde de dolari. E vorba de munca intelectuala, la bursa. George Soros, cind a atacat pe piata valutara Banca Angliei in vinerea neagra din 16 septembrie 1992, a facut in aproximativ doua luni 1.1 miliarde de dolari. Folosind doar inteligenta lui. Desigur, a fost un efort de echipa, dar fiecare si-a primit partea.

Aici e esenta. In momentul in care, ca angajat, ti-ai vindut munca pentru salar, nu mai ai nici un fel de drept sa ceri ceva in plus. Ai obtinut bani in schimbul muncii tale dar in plus ai obtinut lipsa responsabilitatilor. Angajatorul cauta comenzile, el iti traseaza sarcinile, el te plateste. Toate aceste procese le face el in locul tau, din aceasta cauza nu participi la cistig. In momentul in care ai semnat contractul tu esti pe pozitia: „da-mi de lucru, da-mi bani pentru ce fac, in rest nu ma intereseaza”.

Angajatii care au renuntat la aceste indatoriri si s-au limitat sa-si vinda munca pe bani, nu au nici moral si legat drept sa fie parte la profit.

Desigur, sint oameni care s-au imbogatit si care simt nevoia sa dea ceva inapoi. In ciuda faptului ca ei (in general) nu dau bani direct la oameni, ei … dau bani. Catre ONG-uri si fundatii, catre proiecte de cercetare care doresc sa obtina tratamente sau medicamente, etc. Tot bani sint. E o miopie groaznica si dovada de egoism atunci cind spui: „de ce nu-mi dai MIE”

Plus ca nu e vorba numai de bani. Sustinerea proiectelor prin asocierea brand-ului, transferul de know-how, sint multe modalitati prin care poti arata ca iti pasa. Nu e vorba sa dai inapoi ce ai „furat”, cum crede lumea, un fel de pomana ca sa-ti speli pacatele, ci de un gest uman, benevol, de solidaritate.

Sint de acord, exista si oameni care fac pomeni tocmai pentru a fi populari in ochii maselor.De obicei acestia dau bani in mina, persoanelor, pentru ca impactul este direct pentru cine primeste si orbitor in ochii publicului, care zice: „asta ar putea sa-mi dea si mie„. Dar se vede imediat, asta o stie oricine.

Cei care contribuie cu adevarat, de multe ori o fac low profile, departe de reflectoarele mass-media. Citeodata presa ii descopera, pentru ca sint bune subiecte de ziar. Apoi ii lasa in pace iar ei isi desfasoara munca mai departe.

Sint pomeni si… pomeni. Dar mie imi place sa cred ca cei care simt nevoia sa ofere ceva gratuit lumii dupa ce au devenit bogati (cu exceptia celor care dau bani in mina) sint generosi, nu impart pomeni.

Standard
Finante personale, In atentia mea

Sondaj: Un credit este pentru mine…

, , 26 comentarii

Nu pentru mine… pentru tine!

Vreau sa stiu care este motivatia care te determina sa iei un credit de la banca.
Institutia creditului bancar s-a dezvoltat exploziv in Romania ultimilor ani. O data cu acest proces apar oportunitati dar si pericole deosebite pentru clientii bancilor, adica pentru voi. La propunerea cititorilor voi scrie o serie de articole despre credite, avind titlul : Creditul bancar, intre pericol si oportunitate.

Pentru a prefata aceasta serie pe care o voi incepe de indata ce imi voi termina documentarea, am lansat acest sondaj pe care va invit sa-l completati. Este foarte important pentru ca imi da posibilitatea sa vad care este perceptia si motivatia romanului legata de credite.

Sondajul anterior a fost mutat la pagina de sondaje.

Standard
Finante personale, Investitii imobiliare, Investitii la bursa

Sondaj: De ce vrei sa fii investitor? Rezultate preliminare.

, , , Un comentariu

Motivatia e motorul care ne propulseaza actiunile.

Cu acest sondaj am vrut sa aflu what makes you tick cum zice americanul, adica ce va determina sa fiti investitori.
Initial am crezut, conform cliseului promovat de industria filmului american, ca motivul pentru care alegeti aceasta modalitate de a face bani este dorinta de a deveni bogat. Am fost victima propriilor poncifuri culturale.

Daca privesti obiectiv situatia detinatorilor de proprietati imobiliare sau a celor care au investitii la bursa (vorbesc de zona americana), afli lucruri ciudate:

  • desi detin case pe care le inchiriaza, multi nu se considera investitori
  • desi fac bani mai mult decit media cetatenilor, nu vor sa devina bogati
  • telul lor este sa aibe un confort financiar

Judecind prin prisma acestori constatari, rezultatele preliminare (dupa 100 de raspunsuri) la sondajul meu se incadreaza surprinzator in acest tipar al investitorului american. Lumea vrea sa fie independenta financiar.

Acest lucru e interesant, pentru ca apare problema tintei: chiar daca ai o pusca, ea nu foloseste la nimic daca nu o indrepti spre …tinta. Cu alte cuvinte, desi investitiile sint vehicule excelente pentru a te imbogati, nu te vei imbogati daca nu ti-ai propus acest lucru!

La mica distanta este grupul celor care vor sa se imbogateasca. Au ales bine, aceasta e una din cai.

Imediat dupa ei urmeaza grupul disperatilor-debusolatilor: ei vor sa scape de problemele financiare. Aici e marea drama, pentru ca acest grup nu intelege un lucru fundamental: investitiile nu sint facute ca sa-ti rezolve problemele financiare. Pentru a indeparta saracia sau spectrul intunecat al unui posibil faliment financiar personal, iti trebuie tehnicile de baza ale finantelor personale, adica: sa-ti urmaresti veniturile si cheltuielile, sa reduci cheltuielile si sa cresti veniturile. Doar atit.

Atentie, oameni buni! Investitiile sint un lucru riscant. Ele nu sint medicamentul contra saraciei. Nu degeaba exista termenul de CAPITAL DE RISC pentru a defini fondurile cu care faci investitii. Prima data invatati sa va gestionati corect banii de zi cu zi. Cind ati reusit acest lucru, puteti trece mai departe, la investitii. Orice alta abordare duce spre dezastru.

La urma vin raspunsurile-capcana:

  • vreau sa protejez banii economisiti – e ca si cum ai merge la servici cu o masina de formula unu! Investitiile te pot face bogat, de ce sa tintesti atit de jos?
  • investitorii au statut social deosebit – asta imi aminteste de copii care vor sa se faca fotbalisti pentru a avea bani multi si femei frumoase 😀
  • multi dintre cunoscutii mei sint investitori – deh, e la moda…

Sper ca acest articol a lamurit anumite aspecte importante ale „meseriei” de investitor. Nu va apucati de investitii ca sa scapati de saracie, pentru ca e la moda sau pentru ca vecina o sa dea pe spate.

Standard
Finante personale

Eu nu vreau sa schimb sistemul!

, , 12 comentarii

„Eu nu vreau sa schimb sistemul. Filosofia mea se bazeaza pe ideea ca e mai usor sa ma schimb eu decit sa schimb sistemul”

Robert T. Kiyosaky despre sistemul de taxe si impozite american, in cartea Creste-ti IQ-ul financiar

foto:richdadcoaching.comCind am citit aceasta propozitie a lui Kiyosaki mi-au trecut prin minte, fulgerator: FED, sistemul de taxe american intrat in vigoare dupa constituirea FED, succesul enorm al cartilor lui Kiyosaky, publicate de Warner Brothers (consortiu de presa din proprietatea corporatiilor multinationale), toate cartile lui Kiyosaki pe care le-am citit in care nu se sufla o vorba despre „sistem”.

Mi-am spus: „La nivelul la care se lucreaza, e o prostie sa te gindesti ca i-ar da voie lui Kiyosaki macar sa aminteasca de aceste aspecte atit de putin intilnite in mass-media. E un pact? I-au publicat cartile dar l-au obligat sa taca? Sau ii e frica sa spuna?”

M-am oprit. Suna a conspiratie ieftina din tabloidele englezesti.

Intotdeauna mi-a placut sa citesc carti care mi-au stimulat inteligenta, care au incercat sa puna istoria intr-o lumina noua, inedita. Sint multe teorii conspirationiste care rezista la o privire critica, cel putin superficiala.

Dar la baza deciziei lui Kiyosaki nu cred ca stau teoriile conspirationiste. Nu cred ca-i este frica sa fie asasinat. Nu cred ca e santajat. Pur si simplu a ales aceasta cale pentru ca poate profita de pe urma ei.

Kiyosaki, fata de alti autori de finante personale, a reusit sa sintetizeze citeva idei de valoare legate de modul in care functioneaza crearea averii in lume. Cel mai important mi se pare conceptul de cadran al banilor. A ajuns sa cunoasca sistemul, sa-i gaseasca bresele si sa le foloseasca. In cartile sale, scrise pentru publicul american, sint o multime de exemple, poate unele dintre ele nefunctionale, despre cum sa folosesti poticnelile sistemului de taxe si impozite in favoarea ta.

Aici e puterea exemplului sau. Te invata ca se poate, iti arata directia si te indeamna sa-ti creezi calea. E mai usor sa folosesti sistemul decit sa-l schimbi. Kiyosaki nu e un activist, e un educator.

Cind mi-am dat seama de acest lucru, am inteles ca, fara sa vreau, am urmat acest exemplu. Pe masura ce citeam tot mai mult despre cum e alcatuita si cum functioneaza lumea finantelor, gaseam detalii suprinzatoare, socante chiar. Am inceput sa fac verificari incrucisate. Am cautat informatii din surse diferite. Informatiile se confirmau. Si mai mult, probitatea celor care faceau afirmatiile era aproape fara cusur.

Cind s-a limpezit imaginea, cind am inceput sa vad rotitele mecanismului miscindu-se intr-o ingemanare logica, mi-a fost mila. Mila de noi toti, ignorantii, care credem ca traim in democratie, care credem ca detinem puterea. Mi-am amintit de un citat a lui Goebbels (sau a lui Lenin, cum spun altii): „O minciuna spusa de suficient de multe ori devine adevar.”

Dupa socul initial, dupa ce am realizat dimensiunea realitatii care ma inconjoara, revolta mea s-a transformat in ceva ciudat. Nu aveam acea pornire, poate normala, sa schimb ceva. In locul ei prima idee care mi-a venit in minte a fost sa spun celor care vor sa asculte, cum sa faca. Ce sa faca pentru a folosit sistemul in avantajul lor.

Mi-am petrecut ultimii optsprezece ani din viata citind carti de dezvoltare personala si educatie financiara, apoi incercind metode de a face bani. Am ajuns sa cunosc sistemul, sa-l folosesc in scop personal. Ar fi o prostie, dupa atita efort, sa incerc sa schimb sistemul. Acum, cind am ajuns sa fac bani folosindu-l.

Eu nu vreau sa schimb sistemul. Vreau doar sa va invat cum sa-l folositi. E mult mai usor sa va schimbati pe voi decit sa schimbati sistemul!

Acum e momentul in care trebuie sa ne dam seama ca, hei, nu conteaza ce fac politicienii si Congresul [Congresul american – n.n.], e timpul sa zici pentru tine: „Ce trebuie sa fac eu pentru a schimba ceva in finantele mele, pentru a invata si pentru a prelua controlul fara sa depind de guvern, fara sa depind de politica de ajutor financiar a statului?”

Kim Kiyosaki in emisiunea lui Larry King, „Larry King Live”, CNN, 8 februarie 2008

foto: Robert si Kim Kiyosaki
sursa: richdadcoaching.com

Standard
Finante personale, Investitii la bursa

Manipularea valorii in trading

, , 8 comentarii

Procesul si mecanismul de manipulare a valorii in imobiliare este mult mai intuitiv, mai ancorat in real. Iti poti da seama de ce un teren nu e perceput ca o buna investitie cind economia e in cadere libera, intelegi cum va creste valoarea unei cladiri prin extindere si reamenajare. Cu tradingul e mai greu.

Bursa reprezinta esenta conceptului de inefabil, distilarea notiunii de valoare perceputa. La bursa TOTUL este imagine, perceptie si psihologie de turma. Pietele locale si mondiale, indiferent ca tranzactioneaza actiuni, derivate, valute sau materii prime sint in plin proces de „democratizare”. Cind spun asta ma refer la faptul ca micului speculator i s-au deschis portile marilor piete financiare. Cu un cont de citeva mii de dolari poti tranzactiona aproape orice.

Cine este micul speculator? Incepind de la intelectuali si terminind cu gospodinele care acceseaza wireless internetul cu laptopul, pus pe masa din bucatarie, alaturi de punga cu faina si pachetul cu drojdie. Aceasta febra a investitiilor a fost determinata de mirajul banilor facuti repede si usor, imagine promovata agresiv de brokeri si „guru” ai tradingului deopotriva.

Acestia nu mint cind spun ca potentialul de profit in trading este teoretic nelimitat. Dar ne amagesc cu discursuri despre cit de usor se fac banii la bursa. Datorita acestui cumul de factori tot mai multi oameni se indreapta cu veselie spre bursa, in speranta marilor cistiguri. Din pacate ei vor deveni masa de manevra din care vor scoate profit cei care cunosc si respecta regulile jocului.

De ce? Din acelasi motiv pentru care majoritatea dintre noi nu se vor imbogatii in timpul vietii: pentru ca nu stapinesc arta perceptiei relativitatii si manipularii valorilor. Intr-un joc de zeci de ori mai subtil decit realitatea: piata financiara.

Instrumentele financiare tranzactionate pe bursa, indiferent de natura lor, sint in esenta simboluri, reprezentari. Ia in mina un document care iti spune ca detii 100 de actiuni la firma X si incearca sa-ti imaginezi ce posezi. Daca in cazul unei cladiri poti sa-ti faci o idee asupra valorii acesteia, eventual sa chemi un specialist sa ti-o evalueze, cu actiunile e altfel. O suta de actiuni pot valora in acest moment 10.000 de dolari sau 1000 de dolari in viitoarele cinci minute. Daca reusesti sa intelegi care sint legile care guverneaza acest proces, te asigur ca poti avea citi bani doresti. Si inca pe atit.

Variatia valorii pe pietele financiare se realizeaza fulgerator. Aici e sursa esecurilor cutremuratoare si a succeselor fenomenale. Atunci cind valoarea unui lucru se modifica in secunde, se pot face si se pot pierde averi in secunde. De aceea tradingul reprezinta cel mai rapid mijloc de transport spre bogatie sau ruina.

Te invit sa privesti cotatiile in timp real ale unei perechi valutare, la un broker cu acces la level 2. Aici vei vedea cu ochii tai furtuna financiara care se desfasoara in plina forta pe una din cele mai competitive piete ale lumii. E fascinant sa vezi magia cifrelor care se schimba hipnotic. La inceput acest spectacol nu-ti spune nimic. Dar daca incerci sa intelegi, vei fi socat, pentru in dreapta si in stinga cotatiilor de ask (cerere) si bid (oferta) vei vedea valoarea tranzactiilor. Zeci de milioane de dolari se cumpara si se vind in secunde, miliarde de dolari isi schimba stapinul in citeva minute. Ai inteles? Poti sa realizezi ce inseamna aceste valori? Rezerva valutara a Romaniei, ce cuprinde citeva zeci de miliarde de dolari, este tranzactionata pe o singura pereche valutara activa cum este GBP/USD sau EUR/USD in cursul unei sedinte. Si sint zeci de perechi valutare tranzactionate mondial.

Oportunitatile in trading sint enorme, riscurile la fel. Dar esenta este aceiasi, ca in orice domeniu financiar: manipularea valorii. Iata citeva exemple de modificare si manipulare a valorii in trading.

CAUTATORUL DE AUR SAU CUM SA DEVII WARREN BUFFET

Legendarul investitor american nu este altceva decit un cautator de aur in nisipul pietelor financiare. El a facut avere identificind companii cu mare potential de crestere, la care a cumparat actiuni. Daca numele de Gillette, Washington Post si Coca Cola iti spun ceva, sa stii ca Warren a investit in ele in vremea cind nu erau vedetele de astazi.

Buffet a pornit de jos, a muncit mult si a devenit cel mai bogat om din lume. Tehnica lui de investitie este simpla: gaseste o companie mica, ce are atuuri si posibilitati de crestere, intervine in managementul ei si propulseaz-o in top. Cu alte cuvinte, cumpara la o valoare de piata mica un viitor star. Lucrurile geniale sint simple.

STAI LA PINDA CIND APAR VESTILE

Piata reactioneaza emotional cind apar informatii legate de instrumentele financiare. Fiecare dintre acestea au date bine stabilite cind sint difuzate publicului. De aici apare oportunitatea de cistig, mai ales pentru cei care detin informatia inainte de publicare dar si pentru cei care stiu sa o tranzactioneze. Iata citeva exemple:

  • actiunile firmelor variaza puternic la anuntul datelor economice de performanta sau a valorii dividentelor (asa-numitele earnings); daca ai investit in directia in care se misca titlul, poti face bani frumosi
  • perechile valutare inregistreaza o volatilitate extrema in timpul anunturilor datelor economice; cele mai cunoscute anunturi sint schimbarea ratei dobinzilor de catre bancile nationale sau a parametrilor economici (de exemplu Non Farm Payroll la perechile de implica dolarul american)
  • materiile prime isi schimba puternic cotatiile la anunturi ale cartelurilor ce exploateaza aceste resurse (de exemplu OPEC pentru petrol), al marilor consumatori (SUA) sau la anuntul unor catastrofe naturale

URMARESTE CICLURILE

Pietele financiare inregistreaza cicluri pe diferite paliere de timp, de la cele multianuale, la cele anuale, sezoniere, saptaminale, zilnice sau orare. Daca le cunosti, poti profita de pe urma lor. Eu folosesc la forex ciclul de variatie a valorilor de tranzactionare intre perioada cind marile piete valutare sint inchise si perioada cind ele se pregatesc pentru deschidere. Stiu ca in aceasta zona de granita apar primele variatii de pret si ma stradui sa le folosesc, zi de zi.

FOLOSESTE STARTUL

IPO sau Initial Public Offer sau oferta publica initiala este lansarea la bursa a unor firme. Daca iti alegi cu atentie firmele, poti paria pe calul cistigator.

Deschiderea unor noi burse este un moment prielnic. Cine a investit in SIF-uri la lansarea lor si a lichidat pozitiile anul trecut inainte de caderea bursei romanesti, a facut o groaza de bani.

FOLOSESTE-TI IMAGINATIA!

Nu exista limita in a imagina modalitati de manipulare a valorii in trading. Gaseste un domeniu care iti place, in care te simti stapin, studiaza-l, gaseste metodele imaginate de altii, modifica-le, inventeaza altele. Incearca, regleaza, modifica, incearca din nou. Fii original, fii eficient si te vei imbogatii.

In trading e esential sa gasesti piata care ti se potriveste si metoda care te avantajeaza. Lucreaza sinergic si rezultatele te vor impresiona pozitiv. Ai incredere in intuitie, dar numai dupa ce ai acumulat suficiente informatii si ani de experienta. Daca inveti si respecti regulile jocului, esti condamnat la succes.

Standard