Finante personale

Dispozitive care fura datele de pe carduri si codurile PIN

, , Lasa un comentariu

Ingeniozitatea hotilor nu are limite.

Odata cu aparitia ATM-urilor (bancomatelor) si a cardurilor de toate felurile, chiar daca producatorii de carduri au luat masuri pentru securizarea acestora (prin introducerea codurilor PIN), au fost imaginate de catre hoti proceduri pentru a citi datele de pe cardurile magnetice si de a afla codurile PIN.

Aceste activitati se impart in doua categorii:

  • copierea informatiilor de pe cardul magnetic (skimming)
  • aflarea codului PIN in momentul in care este introdus la ATM (cu ajutorul camerelor video miniaturale)

Ambele tipuri de dispozitive sint atasate de hotii de carduri pe ATM si sunt asemanatoare cu designul ATM-ului parazitat, pentru a nu trezi suspiciuni.

Iata zonele in care aceste dispozitive sint atasate la ATM:

unde

Iata cum arata un ATM inainte si dupa ce i s-a atasat un asemena dispozitiv:

1

Dispozitive de Skimming

Sint de diferite tipuri si se ataseaza in apropierea fantei prin care se introduce cardul in ATM. Sageata rosie indica dispozitivul atasat pe ATM.

2

Iata cum arata un asemenea dispozitiv desprins de pe ATM:

3

Inca o varianta de dispozitiv, atasat la ATM (indicat cu sageata rosie):

4

Uite ce contine un asemenea dispozitiv:

5

Al tip de dispozitiv, desprins de pe ATM, cu indicarea locului de unde a fost desprins:

6

Dispozitive de citire a codului PIN

La fel ca dispozitivele de Skimming, cele care citesc codul PIN sint atasate de ATM in diferite pozitii. Ele contin camere video miniaturale care transmit la distanta imagini in momentul in care detinatorul cardului formeaza codul PIN la ATM.

Mai jos apare un ATM cu un dispozitiv atasat. Il gasiti in imagine? Daca nu ar fi indicat prin sageata rosie, cu greu ai putea sa-ti dai seama ca nu face parte din ATM!

7

Iata dispozitivul detasat de ATM.

8

Uite ce contine dispozitivul:

9

Mai jos alte doua imagini cu un dispozitiv detasat si continutul acestuia:

10

11

Alte dispozitive sint disimulate sub forma unor cutii cu fluturasi publicitari. Mai jos dispozitivul atasat la ATM si inca o imagine cu el desprins, pentru a se vedea camera video:

13

14

Alte dispozitive seamana cu o tastatura, dar e vorba de o tastarua falsa plasata peste cea adevarata:

16

Cum combati aceste metode de furt?

In primul rind trebuie sa te uiti cu atentie la bancomat, pentru a vedea daca are atasate parti suspecte, pe care nu le-ai vazut pina atunci.

E preferabil sa iti scoti banii tot timpul la acelasi bancomat. Invata designul bancomatului. De fiecare data cind scoti bani de la bancomat, priveste-l cu atentie, ca sa nu aiba atasate dispozitive suspecte. Urmareste mai ales zonele din apropierea fantei de introducere a cardului si zonele de deasupra tastaturii (vezi prima imagine din articol, care arata zonele predilecte in care se monteaza aceste dispozitive).

Daca vezi asemenea dispozitive, anunta politia sau banca de care apartine bancomatul.

Precizari importante

Acest articol a  folosit ca si sursa de informatie si sursa a imaginilor un pdf produs de o firma de securitate din Australia. Am preluat acest pdf via lifehacker.com , care l-a preluat de pe consumerist.com

Puteti descarca acest pdf de aici (text in limba engleza).

Va recomand sa trimiteti adresa acestui articol prietenilor si cunoscutilor, prin email.

Standard
Finante personale

Cc: Blocaj… numai din cauza ta

, , , 7 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

De-atunci au ramas flash-urile clipelor de neuitat acoperite de parfumul indepartat al unor traini intense, specifice virstei.

Aveam paisprezece ani si mi se parea ca lumea se imparte in alb si negru. Nu putea fi decit bun sau rau, placut sau neplacut, rece sau cald. Intr-o asemenea lume, dragostea este un sentiment trait la maxim, a carui neimplinire te poate fringe.

Iubeam o fata. Pe ascuns, consumindu-ma in fiecare clipa in care nu era aproape de mine, cum fac toti tinerii la prima iubire din viata lor. Am intilnit-o intimplator in curtea scolii, intr-o pauza. Se transferase cu citeva zile in urma. Statea intr-un grup de fete, rizind cu pofta, trecindu-si la intervale regulate mina prin parul lung si aruncind priviri fugare grupului de baieti din clasele terminale de liceu. Am fost vrajit pe loc.

De atunci nu puteam decit sa fiu cu minte la ea. Imi faceam planuri ascunse, ma gindeam cum sa ajung in atentia ei, cu ce s-o impresionez. Eram la acea vreme mai scund decit marea parte a elevilor de aceiasi virsta, evident nu excelam la baschet, sportul liceului si bineinteles nu eram un tip popular. Sansele mele de reusita erau minime.

Cu toate acestea imi faceam planuri in continuare. In fiecare pauza imi cautam de lucru pe linga grupul fetelor in care aleasa era prezenta, incercind sa fiu luat in seama, discutind cu voce tare si abordind un comportament „macho”. Evident, nu reuseam decit sa fiu caraghios. In contrapartida, baietii care ii atrageau ei atentia jucau baschet, punindu-si la o parte sacourile uniformei si suflecindu-si minecile barbateste. Purtau incaltari sport „de firma”, cum aveau doar fii doctorilor si directorilor. Eram in plin comunism. Eu, evident, nu ma incadram in aceasta categorie.

Dar eram hotarit sa actionez.
Desi era doar ianuarie, am inceput sa ma gindesc ce martisor sa-i cumpar. Mi-am facut o lista cu teme legate, evident, de iubire: amorasi, inimi rosii, flori diferite… Nu reuseam sa-mi dau seama care dintre ele va avea cel mai mare impact. In momentul in care au aparut primii vinzatori de martisoare, am inceput sa scanez „piata”. Eram la curent cu toate modelele, inclusiv cele mai nou aparute. Imi alocasem un buget generos din banii de buzunar si eram hotatir sa cumpar cel mai grozav martisor. Evident l-am cumparat, pe cel care credeam, cu mintea de atunci, ca ma va ajuta sa intru in favorurile ei.

De 1 Martie, intr-o pauza, am cautat momentul potrivit pentru a-i da martisorul. Asteptam sa fie singura, sa pot sa-i spun discursul pregatit, sa vad care este reactia. A trecut prima pauza: inghesuiala in jurul ei. Era una dintre cele mai populare fete din serie deci baietii se inghesuiau sa-i dea martisoare. A doua pauza: la fel. Nu mai aveam decit o sansa, asa ca la primul sunet al  clopotelului am tisnit din banca si m-am infiintat la usa clasei ei. Cind a iesit, inconjurata de prietene, m-am inghesuit sa ajung la ea. Colegele chicoteau in jurul meu, in timp ce stateam paralizat cu martisorul im mina, fara sa pot articula un sunet. Ma uitam la ea, ea privea la mine ca si cum ar spune: „Asta ce mai vrea? A, sa-mi dea un martisor…” Mi-a luat martisorul din mina si mi-a spus un multumesc pe fuga, uitindu-se in alta parte, in timp ce se departa cu grupul ei.

Am ramas pe loc, inlemnit. Pierdusem ocazia. Ratasem momentul. Lumea parea ca se prabuseste in jurul meu. Zilele urmatoare am fost posomorit, irascibil. Nu-mi convenea nimic, nu ma putea intelege cu nimeni. Dupa doua saptamini, cind mi-am mai revenit din esec, am incercat s-o caut din nou. La un moment dat am ajuns sa o prind, prin nu stiu ce minune, singura intr-o pauza. M-am dus spre ea, am articulat un „Ceau” anemic. Mi-a raspuns absenta la salut. Nu isi amintea de mine. S-a intors incet si a plecat spre sala de clasa.

Urmatoarele saptamini am reintrat in starea de melancolie. Desi fusesem respins, nu puteam sa-mi iau gindul de la ea. Eram, evident, blocat  intr-o relatie care nici macar nu incepuse. Ma simteam prins in capcana, imposibil sa actionez.

X   X   X

Am cunoscuti care lucreaza la companii multinationale. Multi ar „ucide” pentru o asemenea slujba, bine platita dupa standardele economiei romanesti. Acesti oameni muncesc de dimineata pina seara, isi iau de lucru si in week-end, isi dau silinta sa faca totul bine. Se ofera primii la trainingurile pe care le face firma, incearca sa iasa in evidenta prin rezultatele lor, se agita la sedintele de lucru din departament, se ofera sa lucreze in plus cind se cer voluntari pentru diferite proiecte.

Cu tot acest efort sincer de a face „ce trebuie”, sint intr-o continua lupta cu banii. Au rate mari de achitat, pentru ca si-au cumparat cu credit apartamentul in care stau si si-au luat o masina „de firma”, in concordanta cu statutul social pe care il au. Incearca sa tina pasul cu colegii, mergind la ski in Austria si la mare in Grecia. Dar de fiecare data, la sfirsit de luna, nu reusesc sa puna bani deoparte. Nu pot sa faca mai mult de atit: o casa, o masina si citeva concedii.

Daca ar reusi sa ia o pauza din viata  pe care o au, care e programata riguros intre casa si serviciu, daca ar putea sa zica  stop pentru un moment si sa priveasca de sus intregul peisaj ar vedea ca sint blocati: viata lor este incatusata. Au uitat de visele pe care le aveau in adolescenta sau tinerete, s-au indepartat de ele, dindu-le la o parte pentru un trai confortabil. Acum, cind si-au amintit de ele, isi dau seama ca nu au nici timp si nici bani pentru a-si urma pasiunile. Si se simt blocati, fara sa poata iesi din aceasta situatie.

bocaj

Ma uit la ei si imi dau seama ca fac aceiasi greseala pe care am facut-o si eu acum douazeci si cinci de ani, cind ma gindeam doar la ea: se concentreaza pe o problema, o situatie din care nu au sanse sa evadeze. Isi consuma toata energia pentru a rezolva o problema care nu are rezolvare. Atita timp cit continua sa fie in acest status quo, nu vor putea sa obtina ceea ce vor cu adevarat de la viata. Pentru ca au facut o alegere, atunci, demult, crezind ca e mai bine sa optezi pentru confort (doar e o dovada de maturitate, nu?) decit sa mergi spre lucrurile care te pasioneaza in viata.

Nu ii acuz, departe de mine gindul! Exista oameni care se simt bine in aceasta ipostaza. Nu vor mai mult de la viata si cred ca si-au atins potentialul maxim in momentul in care au o casa confortabila si o masina care poate merge cu 200 de kilometri la ora. Cel putin acestia nu se pling de soarta lor, nu se lamenteaza ca lucrul e greu, ca ratele sint mari. Ei nu sint blocati pentru ca ei au ajuns unde au dorit.

Dar cei care se simt frustrati au o problema mai mare decit pot sa-si dea seama. Daca esti in pozitia in care regreti ca nu ti-ai urmat visul, in care ti se pare ca pretul confortului este prea mare, nu poti iesi din acest blocaj decit daca renunti la designul pe care l-ai imprimat existentei tale. Trebuie sa cauti un alt proiect, o alta structura care sa-ti permita sa dispui de timpul si banii de care ai nevoie pentru a face ce-ti place.

E o decizie foarte grea, este un efort colosal sa pleci din starea de” bine” in care te afli, sa-ti regindesti viata si sa pornesti spre alte tinte.

Iti sugerez ceva: nu te rupe dintr-o data de viata de acum. Incearca sa-ti reduci din timpul acordat serviciului si croieste un plan care sa-ti ofere libertatea financiara ce iti va permite sa-ti urmezi telul. Fa pasi mici, calculati, aproprie-te incet dar sigur de viata pe care ti-o doresti. Efortul merita pentru ca, peste ani, uitindu-te in spate, vei vedea ca decizia a fost buna si sacrificiul a meritat. Cel care va obtine toate laudele esti tu.

Epilog

Dupa zilele ingrozitoare in care ma simteam neinteles si aveam senzatia ca lumea se sfirsise, sentimentele negative  pareau sa se dilueze. Treptat am pornit sa redescopar viata de liceu, sa ma antrenez in activitati cu prietenii mei. Dupa citeva luni am inceput sa caut cu privirea alte fete „interesante”, de aceasta data doar pentru a le studia. Lucrurile au revenit la normal in cele din urma, de la sine. Ceea ce nu se va intimpla in viata cunostintelor mele, care se simt prinse in lanturile clasei de mijloc.

Standard
Finante personale

Cu cardul la plimbare

, , , , 19 comentarii

Cind plecam in concedii, cele mai importante elemente de pe check list (lista de verificari, similara cu cea pe care o fac pilotii la fiecare decolare) sint:

  • banii

  • actele

  • cheile de la masina

Banii reprezinta, fara indoiala, singele starii de independenta, fara de care orice concediu este destinat a fi o alta perioada in care trebuie sa-ti cistigi existenta.

In ultimul timp cardurile bancare s-au impus nu numai in viata de zi cu zi dar si in modul in care ‘transportam’ banii cu noi, in deplasari. Avantajele evidente nu pot fi negate:

  • poti accesa un volum mare de bani, cit de mare te poate buzunarul

  • indiferent de cantitatea banilor, volumul ‘la purtator’ este foarte mic: doar cardul in sine

  • capacitatea de a plati in majoritatea magazinelor din tarile civilizate si in magazinele cu standarde medii si ridicate din Rominia

  • posibilitatea de a avea acces direct la cash prin intermediul oricarui ATM

Dezavantajele sint pe masura:

  • daca ti se fura cardul ramii fara acces la banii din cont

  • daca si se fura cardul exista posibilitatea sa ti se fure banii de pe card

Aceste dezavantajele pot fi partial sau total eliminate, unele dintre ele prin intermediul recomandarilor pe care o sa le primiti in acest articol.

Furtul cardului nu este singura problema. Poti sa-l pierzi, cum mi s-a intimplat si mie in Italia, acum citiva ani. Eram in Roma cu familia, aproape de columna lui Traian. Am gasit o gelaterie, am comandat portii mari de inghetata si ne-am asezat la masa din fata localului, in plina strada, pentru a admira privelistea. Eram obositi dupa o zi de batut orasul cu piciorul (cum obisnuim sa facem de fiecare data). Dupa ce platise cu cash din portmoneu, sotia avea inghetata intr-o mina si portmoneul in cealalta. Cind ne-am asezat, a pus portmoneul pe masa pentru a putea minca in liniste.

Cu rosu, portmoneul buclucas

La final, ne-am ridicat sa plecam si… am lasat portmoneul pe masa. A fost o lipsa de atentie inclusiv din partea mea, care sint (dupa cum stiti) foarte atent la tot ce e legat de bani, chiar daca sint in portmoneul sotiei…

Seara ne-am dat seama ca ne lipseste portmoneul. Acolo erau, pe linga bani bani de cheltuiala zilnica (ramasesera nu mai mult de 50 de euro, pentru ca era spre sfirsitul zilei), cardul de debit de la contul sotiei, carnetul ei de sofer, cartea de identitate, cardurile de Metro, Selgros etc.

Prima miscare pe care am facut-o, chiar daca era zece seara: am cautat un ATM si, cu ajutorul celui de-al doilea card atasat acestui cont, am descarcat contul, retragind banii.

A doua zi, la insistentele sotiei, la prima ora din dimineata, am asteptat deschiderea gelateriei. Am mers la vinzatoare si…surpriza, sub tejghea era portmoneul buclucas.

Am ramas socat, nu ma asteptam la asa ceva. Daca ar fi fost dupa mine, nici nu ne-am fi intors. Ulterior, niste prieteni italieni din nord ne-au spus ca nu mai auzisera asa ceva, mai ales ca portmoneul era uitat pe o masa din strada!

Cind am ajuns acasa, intr-o fotografie de la gelaterie, sotia lingea de zor din inghetata iar pe masa trona portmoneul. Aveam ‘dovada’…

Din aceasta scurta istorioara deriva prima recomandare in cazul folosirii cardurilor (de credit sau de debit):

Recomandarea numarul 1

Folositi doua carduri pentru acelasi cont

Aceasta strategie are marele avantaj ca puteti avea controlul in cazul unor evenimente nedorite (pierderea sau furtul cardului). Cu ajutorul cardului de rezerva, care trebuie tinut de fiecare data in alt loc si/sau in alt portmoneu, puteti sa descarcati contul la primul ATM.

Aceasta metoda este superioara blocarii cardului prin informarea bancii despre furt, pentru ca aveti acces la bani! Desigur, dupa ce ati recuperat banii din cont, este bine sa instiintati banca despre pierderea sau furtul cardului.

Recomandarea numarul 2

Luati in concediu cel putin doua carduri la doua banci diferite

In acest fel, daca apar probleme cu o banca, indiferent care sint acestea, ramineti cu ‘varianta B’, adica puteti accesa banii de la alta banca. O alta recomandare este de a ascunde cardul de la banca a doua in masina, intr-un loc ferit. Chiar daca sinteti jefuiti amindoi (sot si sotie) si ati ramas fara acte, veti mai avea un card de rezerva. Acesta va va permite sa supravietuiti pina rezolvati problema:

  • sa va cumparati mincare si sa puteti plati cazarea
  • sa va cumparati benzina sau sa platiti transportul…

…pentru a ajunge la un serviciu consular, unde sa primiti acte de identitate provizorii pentru a va intoarce in tara.

Cardul din autovehicul trebuie ascuns intr-un loc ferit. Va recomand sa-l atasati la captuseala scaunelor, in partea inferioara a acestora, in compartimentul rotii de rezerva, intr-un plic impermeabil sau in locuri asemanatoare.

In cazul nefericit in care vi se fura masina, cu cit e mai ciudat locul in care ati ascuns cardul, cu atit va fi mai greu de gasit. Oricum,  dupa ce a disparut masina trebuie sa sunati imediat banca pentru a declara cardul furat.

Recomandarea numarul 3

In Romania folositi un card cu comision zero la retragerea banilor de la orice ATM

Un avantaj interesant la ofertele de carduri de la unele banci este acela de a nu taxa operatiile cu carduri la ATM. Acest lucru este uzual mai ales la ATM-urile proprii, dar exista cel putin un caz in care beneficiezi de servicii gratuite de retragere a banilor de la orice ATM. Este vorba de cardurile de la Garanti Bank.

Pentru Romania, unde este inca necesar sa folositi cash, pentru ca nu poti cumpara pepeni de la piata cu cardul, retragerea de bani de la ATM este o necesitate.

In general comisioanele de retragere de la ATM sint foarte mari. In plus, s-ar putea sa nu gasiti ATM-ul bancii Dvs. pentru a putea retrage banii fara comision. Dintr-odata, avantajul dat de cardurile de la Garanti este foarte mare. Cardul poate fi folosit pe post de ‘varianta B’, daca tineti cont de recomandarea numarul doi.

Recomandarea numarul 4

Cumparati-va un GPS

Desi la prima vedere aceasta recomandare are mai mult in comun cu transportul decit cu banii, iata explicatia, pe care am descoperit-o acum citiva ani, cind eram in Ungaria.

La un moment dat am fost pus in situatia sa caut in Budapesta o banca pentru a schimba bani. Am consultat GPS-ul si, surpriza, acesta lista si cele mai apropiate ATM-uri. Dupa aceea mi-am dat seama ca, duminica fiind, degeaba cautam o banca, nu am fi gasit nici una deschisa. Asa e in concediu, uiti in ce zi din saptamina esti.

De atunci folosesc cu regularitate acest serviciu furnizat de GPS.

Recomandarea numarul 5

Luati un laptop cu voi

Din aceleasi considerente. In ultimii ani, din cauza blogging-ului, am inceput sa iau laptopul in deplasarile mele, desi concediul cu laptopul linga tine nu mai e concediu. Mi-a fost de mare ajutor anul trecut cind am gasit o pensiune linga Sibiu, cautind pe internet, cu wireless-ul, pe marginea drumului. Am avut de unde alege din mai multe variante, care nu erau pe harta sau pe GPS, in plus am sunat la numerele de telefon listate pentru a face rezervarea.

La fel se pot gasi banci, rate de schimb si alte informatii bancare, de pe internet. Desigur, daca esti in strainatate, iti trebuie internet in roaming (am vazut ca cei de la Vodafone au aceasta optiune). Daca vrei o solutie pentru buget redus, iti recomand sa intri intr-o cafenea cu wireless si sa consumi ceva, pina te dai pe net.

La final va rog sa lasati comentarii la acest articol, in cazul in care aveti modalitati interesante de folosire a cardului, pentru a le impartasi celorlalti cititori.

Standard
Finante personale

Decizii grele la inceput de drum

, 4 comentarii

Acum doua saptamini am primit un email de la unul dintre cititorii Milionarului Mioritic. Este un tinar la finalul facultatii care incearca sa porneasca la drum in viata si se straduieste, financiar, sa gaseasca cele mai bune solutii. Este o decizie matura, pe care, din pacate, nu o iau toti tinerii din ziua de ani.

la-start

Mesajul sau, destul de lung si plin de intrebari, arata un om pus in fata situatiei de a alege intre multe variante disponibile. Aparent acest lucru ar putea fi catalogat ca negativ, dar eu vad altceva: cineva care vede ca are de ales si intelege ca decizia ii apartine, este o persoana puternica, o persoana care poate face fata provocarilor. Multi dintre noi credem ca nu avem de ales si ne lamentam continuu cind, de fapt, situatia sta cu totul altfel. Trebuie sa invatam de la acest tinar, sa ne dam seama ca realitatea este asa cum o percepem. Daca o vedem in culori negre si gasim in jurul nostru numai zabrele care ne opresc din drum, e cazul sa luam aminte la acest exemplu.

Iata mesajul tinarului:

Niste sfaturi
Salut, Urmaresc de cateva luni site-ul milionarul mioritic si in aceste cateva luni am inceput sa privesc diferit banii si planurile mele de viitor legate de aceasta parte a vietii. Sa intru direct in paine
Momentan sunt student in an terminal la Poli si angajat part time. De luna vitoare voi fi full-time si voi avea un salar lunar de vreo 600 de euro. Momentan cheltuielile mele sunt la 200 de euro lunar. Sunt din Timisoara si stau in apartment impreuna cu mama mea si din dorinta de independenta as dori sa ma mut de acasa candva in urmatoarele luni. Cea mai buna varianta ma gandeam ca e sa ma mut impreuna cu un coleg intr-un apartament de 2 camere unde sa impartim chiria la 2..
Cum ziceam cu mama mea ma inteleg foarte bine dar consider ca e timpul sa ma descurc singur.
1. Ce ma sfatuiesti sa fac ? Cum pot plati mai putin chirie si totusi sa fie un loc decent ? Cum ar trebui sa procedez in aceasta cautare ? Mai am si niste economii din care parintii mei vroiau sa ia masina noua dar planul acela a picat si acuma caut care a fi cea mai buna metoda de a-i pastra. Banii sunt in valuta. Din ce am citit la tine pe site cea mai buna varianta sunt depozitele
2. E mai bine sa aleg un depozit pe o perioada mai scurta (2-3 luni) cu o dobanda mai mare sau pe o perioada mai lunga si dobanda mai mica ? Se vor mentine dobanzile la valoarea actuala sau vor scadea ? In ultima perioada sunt abordat de diverse banci cu care am avut diverse relatii si mi se propun variante de investitii . Participare la fonduri care investesc in diverse actiuni de la obligatiuni guvernamentale la cele mai riscante si unde am diverse obligatii de a contribui in fiecare luna sau alte diverse clauze.
Momentan am si la locul de munca un plan de cumparare actiuni la pret redus (din cauza cursului leu/dolar e din ce in ce mai proasta investitia) in valoare de 5% din salar. Mie personal mi-e frica sa fiu obligat sa platesc o anumita suma in fiecare luna si daca nu o platesc sa pierd banii.
3. Care e cea mai buna metoda de a economisi acum ? Un fond de investitii cu diverse obligatii dar posibil castig mai mare ? Depozite in lei? Schimbarea banilor in euro si depozit ? La un moment ma gandeam ca in viitor(6 luni-1 an) sa incerc sa achizitionez un apartament cu o camera si sa-l inchiriez. Ma gandeam la un apartament de vreo 35 mii de euro la care sa iau un imprumut de 25 mii (daca mai dau bancile imprumuturi) care-I sa-I restitui in 4-5 ani. Chiria este cam 150-200/luna la asa apartamente.
4. Ce parere ai de plan ? Care-I sunt punctele slabe? Cat crezi ca vor mai continua ca scada preturile la imobiliare ? Chiriile vor creste sau vor scadea in viitor in Timisoara ? Cam ce procent din pretul unei achizitii imobiliare ar trebui il ai tu ca sa merite sa faci imprumut la banca?
5. Care crezi ca e cea mai una investitie imobiliara pentru inceput si sa zicem 10 mii de euro ? Am citit pdf-urile tale si The richest man in Babylon.
6.Ce alte carti recomanzi sa citesc si in ce ordine ? Daca esti interesat de cartea The thrillionaire a lui Halik ti-o pot imprumuta. Ca asa am ajuns pe site-ul tau , cautand informatii despre Halik. Mersi pentru atentie,

O multime de intrebari, la care mi-ar trebui articole intregi ca sa raspund pe larg la fiecare in parte. Am ales sa fiu concis:

helou ,

voi incerca sa raspund punctual la intrebari:

Salut, Urmaresc de cateva luni site-ul milionarul mioritic si in aceste cateva luni am inceput sa privesc diferit banii si planurile mele de viitor legate de aceasta parte a vietii. Sa intru direct in paine

Momentan sunt student in an terminal la Poli si angajat part time. De luna vitoare voi fi full-time si voi avea un salar lunar de vreo 600 de euro. Momentan cheltuielile mele sunt la 200 de euro lunar. Sunt din Timisoara si stau in apartment impreuna cu mama mea si din dorinta de independenta as dori sa ma mut de acasa candva in urmatoarele luni. Cea mai buna varianta ma gandeam ca e sa ma mut impreuna cu un coleg intr-un apartament de 2 camere unde sa impartim chiria la 2. Cum ziceam cu mama mea ma inteleg foarte bine dar consider ca e timpul sa ma descurc singur.

1. Ce ma sfatuiesti sa fac ? Cum pot plati mai putin chirie si totusi sa fie un loc decent ? Cum ar trebui sa procedez in aceasta cautare ?

in primul rind trebuie sa te hotarasti ce vrei, pentru ca nevoile tale se bat cap in cap
-ori vrei sa economisesti si atunci mai bine stai la ai tai
-ori vrei intimitate si confort si platesti pentru asta
raspunsul vine singur in momentul in care stii ce vrei 🙂

Mai am si niste economii din care parintii mei vroiau sa ia masina noua dar planul acela a picat si acuma caut care a fi cea mai buna metoda de a-i pastra. Banii sunt in valuta. Din ce am citit la tine pe site cea mai buna varianta sunt depozitele

2. E mai bine sa aleg un depozit pe o perioada mai scurta (2-3 luni) cu o dobanda mai mare sau pe o perioada mai lunga si dobanda mai mica ?

depinde ce vrei 🙂 eu personal impart banii in mai multe depozite si folosesc depozite pe 3 luni

Se vor mentine dobanzile la valoarea actuala sau vor scadea ?
pe termen mediu si lung vor scadea. nu cred sa creasca pe termen scurt…

In ultima perioada sunt abordat de diverse banci cu care am avut diverse relatii si mi se propun variante de investitii . Participare la fonduri care investesc in diverse actiuni de la obligatiuni guvernamentale la cele mai riscante si unde am diverse obligatii de a contribui in fiecare luna sau alte diverse clauze. Momentan am si la locul de munca un plan de cumparare actiuni la pret redus (din cauza cursului leu/dolar e din ce in ce mai proasta investitia) in valoare de 5% din salar. Mie personal mi-e frica sa fiu obligat sa platesc o anumita suma in fiecare luna si daca nu o platesc sa pierd banii.

recomandare mare: nu investi in ceva ce nu cunosti, fie ca e vorba de actiuni sau alte instrumente pe care ti le baga in fata, banca sau societati de investitii.

eu personal nu mi-as da banii pe mina altora sa-i investeasca. prefer sa mi-i investesc singur
cel mai bine e sa te apuci de studiat, sa vezi ce investitii se pliaza la personalitatea ta, sa citesti mult, sa incepi cu sume mici si sa treci la sume mai mari cind capeti experienta

3. Care e cea mai buna metoda de a economisi acum ? Un fond de investitii cu diverse obligatii dar posibil castig mai mare ? Depozite in lei? Schimbarea banilor in euro si depozit ?
vezi mai sus

La un moment ma gandeam ca in viitor(6 luni-1 an) sa incerc sa achizitionez un apartament cu o camera si sa-l inchiriez. Ma gandeam la un apartament de vreo 35 mii de euro la care sa iau un imprumut de 25 mii (daca mai dau bancile imprumuturi) care-I sa-I restitui in 4-5 ani. Chiria este cam 150-200/luna la asa apartamente.

inainte sa incepi un tip de investitie sa te intrebi daca aceasta:
-este potrivita tipului tau de personalitate si apetitului la risc
-iti aduce ROI (return on investment) pe care il doresti

4. Ce parere ai de plan ? Care-I sunt punctele slabe? Cat crezi ca vor mai continua ca scada preturile la imobiliare ? Chiriile vor creste sau vor scadea in viitor in Timisoara ? Cam ce procent din pretul unei achizitii imobiliare ar trebui il ai tu ca sa merite sa faci imprumut la banca?

nimeni nu poate stii cu certitudine raspunsurile la asemenea intrebari. de aceea investitiile au un anumit grad de risc, care e proportional  cu gradul de exactitate cu care poti raspunde la intrebari.

5. Care crezi ca e cea mai una investitie imobiliara pentru inceput si sa zicem 10 mii de euro ? Am citit pdf-urile tale si The richest man in Babylon.

eu am inceput investitiile imobiliare cind piata era in crestere. astazi acest tip de investitii (care se bazeaza pe cresterea pietei) nu se mai pot face. acum trebuie sa ai bani, sa cumperi si sa astepti sau sa cumperi pentru cash flow (inchiriere). in principiu trebuie csa ai cash flow-ul pozitiv (daca cumperi un apartament cu imprumut de la banca, rata trebuie sa fie sub valoarea chiriei).

6.Ce alte carti recomanzi sa citesc si in ce ordine ? Daca esti interesat de cartea The thrillionaire a lui Halik ti-o pot imprumuta  . Ca asa am ajuns pe site-ul tau , cautand informatii despre Halik. Mersi pentru atentie, Cristi

incepe cu cartile lui Kiyosaky si continua cu carti din domeniile care te pasioneaza.
ma uit la tine si vad nesiguranta pentru ca:
1.nu esti inca suficient de „citit”
2.nu ti-ai fixat clar un tel

cind aceste doua probleme vor dispare, toate necunoscutele vor cadea pe rind. nu pot sa-ti dau raspunsuri la intrebari la care trebuie sa raspunzi singur. dar pentru a raspunde trebuie sa stii ce vrei (cu adevarat) si sa fii bine informat.

spor la citit,

Luca Dezmir
Acest tinar este de admirat pentru ca:

  • el crede ca are multe optiuni inaintea sa
  • cauta raspunsuri la intrebarile sale

Chiar daca ar fi sa ma iau numai dupa zicala „cauta si vei gasi” , ar fi suficient pentru a afirma ca tinarul isi va atinge telul, acela de a avea o baza financiara solida. Noi toti trebuie sa invatam din acest exemplu, sa ne dam seama ca trebuie sa cautam solutii, nu sa le asteptam de la altii, indiferent daca altii inseamna parinti, prieteni, firma la care lucram sau guvern.

Raspunsul la intrebarile noastre sta doar in noi, acolo trebuie sa-l cautam.

Standard
Finante personale

Neglijenta sau altceva?

, , 3 comentarii

Acum vreo  doua luni un prieten a fost contactat de un agent de vinzari de la AIG, cu propunerea de a investi intr-un produs care cuprinde o asigurare de viata si un plan de investitii. Prietenul era informat despre situatia AIG si l-a intrebat pe omul de la vinzari daca stie care e cotatia de piata a AIG. Domnul de la vinzari nu stia, asa ca prietenul meu i-a spus ca pretul unei actiuni se invirte in jurul a 0.5 US$ (acum e putin peste 1 US$), deci de 100 de ori sub pretul de cotatie de acum un an si ceva, cind se invirtea in jurul cifrelor de 50-65 US$.

Cu toate acestea agentul a continuat sa-si bolboroseasca poezia pina cind prietenul i-a spus pe romaneste, ca sa inteleaga, ca nu doreste sa cumpere nimic de la AIG.

La citeva saptamini dupa acest episod a aparut scandalul cu bonusurile de 170 de milioane de dolari primite de angajatii AIG si cererea de catre Ben Bernanke (seful FED) si Timothy Geithner (secretarul trezoreriei) ca sa se introduca legi legate de interventiile FED asupra institutiilor nonbancare (cum sint firmele de asigurari). Adica un control suplimentar al FED asupra acestei zone a sistemului financiar.

nah

Cuvintul cel mai folosit in aceasta criza este bailout, care tradus ar insemna „rascumparare”. M-am distrat copios cind am vazut polisemantismul cuvintului:

  • a elibera pe cineva pe cautiune
  • a scoate apa dintr-o ambarcatiune
  • a ajuta pe cineva
  • a avea un insucces [arg.]
  • a renunta la o relatie
  • a se debarasa de o prietena
  • a sari cu parasuta (dintr-un avion avariat) [arg.]
  • a evita munca [arg.]
  • a omori timpul [arg.]

Majoritatea analistilor cred ca actuala criza se datoreaza incompetentei FED care a lasat lucrurile sa ajunga intr-o asemenea fundatura din care se va iesi cu greutate. O spune direct MATT TAIBBI, intr-un articol din revista Rolling Stone, cind se refera la „un amestec de lacomie si prostie”.

Sint altii care subliniaza cu indirjire ca se stia de la inceput unde va duce relaxarea pe piata derivatelor si a produselor financiare exotice, dar s-au inchis ochii pentru a se grebla profitul, stiindu-se ca la momentul falimentului, statul va rascumpara (bailout) … pe cine trebuie (dupa cum se stie, doar o parte din banci au fost salvate, altele au ajuns la faliment, pentru a fi cumparate de… bancile salvate ) vezi JP Morgan care a achizitionat Bear Sterns. Personal, cum am spus-o in alt articol, nu-mi vine sa cred ca sefii FED, institutie care a mai trecut printr-o mare criza (cea din anii ’30 ai secolului trecut) n-au vazut ce va sa vina, cu experienta lor de aproape un secol de la preluarea sistemului monetar american in 1913.

Altii vorbesc de conspiratii. Mai elegant dar folosing aceiasi termeni, Robert Kiyosaki comenteaza intr-un video blog articolul lui Taibbi, insistind pe faptul ca acum se scriu pagini de istorie si in acelasi timp se schimba regulile jocului. Opt noi reguli sint prezentate in noua sa carte, pe care o puteti citi gratuit pe internet, din care tocmai s-a lansat al cincilea capitol.

Oricum ar fi, un prieten care s-a intors acum o saptamina din Florida mi-a spus ca la american exista o stare de revolta referitoare la scandalurile legate de modul in care se folosesc bancile de banii primiti la bailout si de lipsa de transparenta.

Pe acest fundal, lucrurile se pare ca o vor lua in jos pe bursa americana, pentru ca dupa cresterea spectaculoasa din ultima luna, se vede ca explozia titlurilor americane pierde din energie. Iata citeva articole ale specialistilor, pe aceasta tema:

Privesc cu interes desfasurarea lucrurilor in viitoarele saptamini, pentru ca vor fi cele in care se va decide daca revenirea bursei americane este doar o corectie (care va fi urmata de reinceperea caderii) sau e inceputul iesirii din criza.  Personal cred ca ne mai asteapta zile negre, desi as vrea sa ma insel.

Referinte:

Site-ul lui Kyiosaki, The Conspiracy Of The Rich unde puteti citi ultima sa carte, gratuit.

Articolul din Rolling Stone.

Videoblog Kiyosaki:


The Big Takeover from Conspiracy of the Rich on Vimeo.

Standard