In atentia mea

De ce anumite natiuni sunt bogate si altele nu

, , , 6 comentarii

Am primit un „viral” de la o cititoare a Milionarului Mioritic. Este o prezentare in PowerPoint realizata de Cristian Carstoiul, unul dintre colaboratorii mei.

Va recomand s-o urmariti, pentru ca merita!

Fisierul este aici.

Standard
Investitii la bursa

Crezul traderului

, , , Lasa un comentariu

Pe cand faceam ordine incomputer, in timpul vacantei de sarbatori, am dat de un fisier din timpul perioadei de inceput a activitatii mele de investitii la bursa. Pe atunci citeam cu nesat carti de specialitate. Din aceste carti imi notam ideile mai interesante, pentru a le folosi ulterior.

Intr-un astfel de fisier am dat de crezul meu in trading. La inceput il citeam zilnic, pentru a mi se intipari in minte. Ulterior mi-a intrat in reflex si nu a mai fost nevoie sa-l recitesc. Revazandu-l, dupa atatia ani, mi-a adus o amintire cu parfum ciudat, din acea perioada. Trebuie sa recunosc ca aceste afirmatii m-au ajutat mult, pentru ca ele au modelat profilul meu de trader, investitor la bursa.

Nu mai stiu de unde am luat aceste afirmatii, din ce carte sau carti pe care le-am citit. Sunt doua crezuri separate, luate din doua locuri diferite. Vi le reproduc cu speranta ca va vor ajuta pe voi, cei care incercati sa deveniti investitori la bursa.
Cel mai bine este sa vi le tipariti pe o foaie care sa stea in preajma monitorului computerului la care faceti trading, pentru a o vedea cel putin o data pe zi.

Crezul nr.1

-acest moment e unic; nu pot sti cu certitudine ce va urma
-am doar un avantaj probabilistic, realizat de metoda mea de trading
-ca urmare trade-ul poate avea ORICE REZULTAT
-din aceasta cauza trebuie sa privesc miscarea pietei dupa investitie cu atentie,
pentru ca ea poate merge in orice directie
-in concordanta, va trebui sa opresc pierderea sau sa nu limitez profitul (dar sa-l
iau la momentul potrivit)
-finalul acestui trade nu conteaza, pentru ca rezultatele apar numai prin exprimarea
probabilitatii, dupa un numar mare de trade-uri
-orice greseala este o buna ocazie sa-mi imbunatatesc tehnica de trading
-pentru asta trebuie sa-mi observ greselile si sa le consemnez

Crezul nr. 2

Sunt un invingator constant pentru ca:
1.imi identific cu obiectivitate avantajele pe care le am asupra celorlalti (prin metoda mea de trading)
2.imi stabilesc dinainte nivelul de risc din orice investitie
3.accept in totalitate riscul din fiecare investitie pe care o fac
4.actionez atunci cand apare semnalul de investitie, livrat de metoda mea de trading, fara ezitari sau retineri
5.retin profitul pe masura ce piata mi-l ofera
6.ma urmaresc continuu pentru a nu face greseli
7.inteleg importanta acestor principii pentru a obtine succesul meu in mod constant, deci le voi respecta intotdeauna.

Standard
Investitii la bursa

Update trading automat: decembrie 2009

, , , , 7 comentarii

Luna decembrie 2009 a fost una aparte. Contul a inregistrat cateva operatii in pierdere, de valoare mare, ulterior recuperate. De asemenea, dupa a treia saptamana am oprit operatiunile, pentru ca sezonul sarbatorilor de iarna nu este propice investitiilor.

Cu toate acestea, luna decembrie a fost cu profit (click pe link-ul de mai jos pentru lista operatiunilor):

dec2009

Profit: 6.84 US$
Procentual: 2.51%

Profitul total al contului, pe anul 2009 (tranzactionat in lunile august-decembrie), este detaliat mai jos:

Durata contului: 17 saptamani
Profit Total: 39.11 US$
Procentual: 16.28% (profit anual 2009, 4 luni de trading activ)
Este un profit multumitor, tinand cont ca primele luni (septembrie-octombrie) au fost de test, pe noul broker (Alpari UK) cand am folosit un risc foarte scazut al contului.

Pentru detalii saptamanale referitoare la evolutia contului va recomand sa cititi articolele periodice care apar in site-ul special dedicat tradingului automat, fapturbo.ro

Standard
In atentia mea

Retrospectiva lunii Decembrie 2009

Lasa un comentariu

Cuprinsul seriei Retrospectiva lunara 2009

  1. Retrospectiva lunii August 2009

Luna Decembrie a stabilit un record absolut al numarului de vizite, de la deschiderea Milionarului Mioritic si a fost foarte aproape de a bate si recordul de pagini vizitate.

Numarul de abonati la Feedburner a crescut de la 1253 la 1295, o crestere de 3.35% .

Dupa cum se vede din graficul de mai sus, spre deosebire de aceiasi perioada a anului (lunile septembrie-decembrie) s-a inregistrat o crestere continua, desi decembrie este o luna statistic mai slaba. Acest lucru s-a datora in parte colaborarii mele cu Pera Novacovici, deoarece am scris articole in site-urile noastre cu referinta incrucisata unul la altul.

Luna decembrie a reprezentatl, pentru mine, o victorie personala: am terminat prima mea carte, Iesi din labirint. In plus, in perioada sarbatorilor de iarna, am scris un ebook gratuit care va acompania cartea. Este vorba de +101 metode de reducere a cheltuielilor, testate de Luca Dezmir si comentate… tot de el.

Este un ebook pe care l-am scris cu placere si care reprezinta probabil cea mai personala relatare scrisa pana acum, deoarece recenzeaza metode de reducere si management a cheltuielilor pe care le folosesc zilnic, impreuna cu familia. Sunt sigur ca multi dintre voi vor citi cu placere acest ebook, pentru a vedea cat de zgarcit sunt.

🙂

In rest, va las sa va delectati cu topul celor mai citite articole din ultima luna a anului (mentiune pentru cei care primesc articolele prin RSS sau email: pentru a citi articolele, trebuie sa folositi link-urile prezente in articolul din site).

  1. Relansare de carte- Arta seductiei
  2. DreamTeam: analize si posibile concluzii (partea a II-a)
  3. Cazul DreamTeam: atunci cand comentariile degenereaza…
  4. Avem nevoie de ajutorul vostru!
  5. 10 moduri (mai mult sau mai putin) gratuite de a fi in forma
  6. Un nou capitol GRATUIT: „Banii”
  7. DreamTeam: analize si posibile concluzii (partea a III-a)
  8. Update legat de „Iesi din labirint”
  9. Retrospectiva lunii 2009
  10. Propunerile lunii Noiembrie 2009
Standard
Investitii imobiliare

Cc: Piata imobiliara: povestea unui caderi cu sfarsit necunoscut

, , , 5 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Tocmai citeam un articol in care se spunea ca in ultimul an si jumatate pretul apartamentelor a scazut in medie cu 40%. O reducere drastica, resimtita mai mult in Bucuresti decat in restul tarii (detalii aici).

Piata imobiliara este intr-un declin ce nu are nici cea mai mica tendinta de incetinire. Nici macar incercarile guvernului de a tempera lucrurile, prin lansarea programului Prima Casa, nu au dat rezultate. Analistul imobiliar Ion Radu Zilisteanu vorbeste, intr-un articol din Banii Nostri de o posibila abandonare a programului de catre guvern, odata cu noua coalitie care ar putea ajunge la putere.

Prima Casa era menita sa stimuleze vanzarea locuintelor noi, catre acei care doreau sa achizitioneze pentru prima data un imobil. A ajuns sa fie un program „pentru toata lumea” si a favorizat achizitia apartamentelor vechi. Doar 28% din credite au fost alocate pentru apartamente construite dupa 2008 (sursa).

Intr-un articol din luna mai 2009 spuneam ca preturile imobilelor se vor adapta pentru a intra in „raza de actiune” a sumei maxime din cadrul „Primei case”. Se pare ca am avut dreptate , deoarece „Prima Casa” a avut un efect de „Pat a lui Procust”: apartamentele ieftine s-au scumpit iar cele scumpe s-au ieftinit (sursa). Dar nici acest lucru nu a ajutat prea mult, pentru ca numarul contractelor incheiate a fost mai mic decat cel asteptat (aici ai informatii recente despre program).

Mai poate ceva (sau cineva) salva piata imobiliara romaneasca de o continuare a caderii? Ma indoiesc. Trendul este mult prea bine cimentat; el va trebui „sa-si faca treaba”, adica sa continue pana isi va consuma parcursul. Doar o revenire economica va putea alunga psihoza negativa a marii mase a cumparatorilor, sigurul element care poate cu adevarat sa modifice cererea. Revenirea economiei romanesti pare sa fie dincolo de 2010, iar dupa revenire mai trebui sa treaca ceva vreme  pentru ca piata sa arate semne de crestere.

O asemenea evolutie ar produce o continuare a blocajului, care ar afectat intregul sector de populatie ce are o legatura oarecare cu piata imobiliara, persoane in calitate de vanzatori, cumparatori sau investitori. Singurii avantajati ar putea sa fie cei care au bani pusi deoparte pentru asemenea vremuri interesante, dar chiar si ei sunt in expectativa, pentru a prinde scaderea pietei la maxim.

Voi in ce situatie sunteti?

Standard