In atentia mea

Propuneri/ce-ai vrea sa vezi pe DVD-ul AS 2010-2011?

, , 4 comentarii

Foto: beriliu

Sunt inca in vacanta, dar „demonii” nu ma lasa in pace

🙂

Cititorii mai vechi ai Milionarului stiu ca in ultimii ani (mai precis, incepand din 2008), in luna octombrie, lansez DVD-ul Avantaj la start, in cadrul proiectului Avantaj la start. Pana acum un minut am crezut ca am in minte 90% din continutul DVD-ului, dar inspiratia m-a lovit brusc si am inceput sa scriu acest articol.

Ce este DVD-ul AS?

Pentru cei care nu vor sa citeasca detalii despre proiectul AS (desi ar fi recomandabil s-o faca, urmarind link-ul de mai sus), le spun ca:

  • DVD-ul se imparte gratuit in scolile din Romania (in principiu orice profesor poate sa ceara un DVD si primeste o copie, in anumite conditii)
  • DVD-ul va fi pus pe torrente
  • DVD-ul contine materiale pentru adolescenti, in format text, audio si video din zonele: dezvoltare personala pentru adolescenti (relatie parinti-copii-profesori, sarcina prematura, violenta, droguri, etc.), materiale de ecologie, materiale generale de dezvoltare personala, materiale de educatie financiara…

Propunerea mea

Desi la ora actuala avem suficiente materiale pentru DVD (mare parte sunt productie proprie, realizate de catre oamenii care contribuie la proiect, mai ales la  sectiunea online a proiectului),  DVD care va fi editat in colaborare cu Asociatia pentru Educatie Complementara, declar deschisa „sesiunea” de propuneri de teme si materiale, si anume:

  • idei despre tipuri de materiale (forme de prezentare)
  • teme care doriti sa fie abordate in materiale
  • propuneri de materiale scrise sau realizate  de vo,i pe temele de mai sus sau pe alte teme de interes pentru tineri

Din aceste idei sau materiale, cele care se pliaza pe structura proiectului si care indeplinesc criteriile de calitate, vor fi publicate in DVD.

Va rog sa ma contactati cu ajutorul formularului de contact de pe site (click aici) iar la subiect sa fie scris „propuneri AS 2010-2011”.

Oferte de colaborare

De asemenea apelez la voi ca sa ajutati proiectul cu:

  • actiuni de ajutor din partea voastra ( la traducere, prelucrare audio/video, design web, distributie) sau ce stiti voi sa faceti si credeti ca ar putea ajuta proiectul
  • ajutor pentru realizarea fizica a DVD-lui (tiparirea copertilor, donarea de DVD-uri blank, servicii de imprimare a DVD-urilor blank, servicii de inscriptionare a DVD-urilor blank, servicii de mesagerie-distributie a DVD-ului in tara).

Ajutorul pentru crearea fizica a DVD-ului va fi directionat spre Asociatia pentru Educatie Complementara, care poate primi legal donatii de orice fel si care va realiza DVD-ul.

Ofertele se trimit de asemenea prin pagina de contact.

Am lansat acest semnal de deschidere si cooperare ca un experiment si ca o dorinta ca voi sa va implicati intr-un proces educativ (realizarea si distributia DVD-ului AS), care in mod sigur va ajuta tinerii la care ajunge DVD-ul. Sunt curios cum se va derula acest experiment.

Standard
Carti, filme si evenimente

Cine este Peter Joseph?

, , , , , 5 comentarii

Desi sunt oficial in concediu si mi-am propus sa nu scriu prea multe articole in perioada de vacanta, pana la sfarsitul lunii august, nu m-am putut abtine. N-am putut sa stau departe de computer, am simtit nevoia sa va spun si voua:  am descoperit, intamplator, un documentar care vrea sa raspunda la intrebarea: „Cine este Peter Joseph?”

Chiar asa, cine e?…

Daca cauti pe Google, vei gasi ca prima intrare, articolul de pe Wikipedia despre Peter Joseph. Acolo vei gasi raspunsul direct la intrebare: Peter Joseph este creatorul filmului „Zeitgeist”. In schimb, atunci cand scriam prima data despre acest documentar cu adevarat deosebit (1 octombrie 2008), am cautat pe net si n-am gasit mai nimic despre Peter Joseph. Cum s-ar zice, era un ilustru necunoscut.

Ce conteaza cine e?

Daca ar fi sa amintim doar faptul ca mult timp dupa aparitia sa, „Zeitgeist” a fost cel mai vizionat film documentar de pe internet, ca are o nota foarte buna data de spectatori in cadrul paginii de la  IMDB (International Movie Database) adica 8.6 (aceiasi ca „The Matrix” sau „Lord of the Rings„), vezi de ce consider ca e important sa stii cine e Peter Joseph.

Si ce vrea?

Dincolo de informatiile prezente pe internet, am vrut sa vad interviul, pentru ca este vorba despre un interviu. Am vrut sa-l vad pe Peter Joseph (apropo, nu e numele lui real) vorbind liber, pentru a putea aprecia direct personalitatea si gradul de „prezenta scenica” a celui care a produs unul dintre cele mai intrigante documentare moderne.

As fi putut sa vad acest interviu mai devreme, adica la inceputul anului, cand el s-a lansat, daca as fi fost o persoana pasionata de „Zeitgeist Movement” (latura activista a proiectului) . Trebuie sa recunosc, nu sunt fan, desi imbratisez cateva idei ale miscarii:

  • faptul ca suntem, ca indivizi, incorsetati din nastere, de programe si conveniente sociale
  • faptul ca in momentul de fata distrugem Pamantul si il facem nelocuibil…
  • faptul ca trebuie sa facem ceva pentru a opri catastrofa ecologica

Chiar si asa, am urmarit cu mare atentie (si placere, in acelasi timp) discursul lui Joseph, desi mare parte din ideile sale le cunosteam din filmele pe care le-a produs: Zeitgeist si Zeitgeist:Addendum.

Daca te-ai uitat deja la acest interviu, vei spune: „nu prea inteleg de ce Luca il promoveaza; Peter Joseph este total impotriva a tot ce citesti in „Milionarul Mioritic” : cum sa faci bani pentru a putea trai viata pe care ti-o doresti, pentru a-ti atinge mai usor visele si idealurile.”

Da, e adevarat: Peter Joseph  contesta nu numai sistemul monetar,  ci tot ce inseamna societatea de azi: organizare sociala, economie, religie … pentru a pune in loc ceea ce el numeste „economia bazata pe resurse„. Tocmai aici mi se pare interesanta situatia, deoarece, cum o spune chiar in documentar, Joseph vine cu propriile cunostinte si experienta despre sistemul economic, pe care l-a studiat asiduu,  deoarece a fost investitor la bursa (!).

Cei care au vazut cele doua filme ale sale si au fost atrasi de ideile prezentate acolo, vor dori cu siguranta sa vada acest documentar. De asemenea, sunt sigur ca vor dori sa vada si urmatorul film din seria „Zeitgeist”, care se pare ca va fi disponibil gratuit pe internet in octombrie 2010 („Zeigeist: Moving Forward„).

Pana atunci va pun la dispozitie prima parte din „Who is Peter Joseph„, subtitrat in limba romana. Documentarul are 6 parti care se pornesc automat daca lasati playerul deschis dupa finalul fiecarei parti. Documentarul a fost tradus de sectiunea romana a miscarii Zeitgeist,  si e prezent pe canalul video de pe Youtube, unde mai sunt si alte filme ale miscarii. La final voi prezenta si cateva link-uri relevante.

Va urez vizionare placuta! (daca nu se deschide playerul video, puteti viziona filmul dand click aici.)

Resurse suplimentare in limba romana:

http://ro.zeitgeist-movement.com/cms/

http://www.proiectulvenus.ro/

http://www.zeitgeist.dobrogea.ro/

Standard
Finante personale

Cc: Despre refinantare, din prisma noii legi a creditarii

, , Lasa un comentariu

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul destinat dezvoltarii personale, empower.ro

Adoptata la 11 iunie prin ordonanta de urgenta,  intrand in vigoare din 20 iunie (deci de cateva zile), noua lege a creditarii ne aduce mai aproape de sistemul bancar vestic. Este a doua lege, dupa cea a falimentului personal (despre care am mai vorbit), care creste protectia „consumatorului” roman de credite, fata de abuzurile bancilor (ceea ce, in esenta, e foarte bine).

Cea mai de impact masura pare a fi reducerea taxelor de rambursare anticipata a creditului, de la 4-6% (cat erau in trecut in industria bancara) la 1% (pentru credite care au mai mult de 1 an pana la scadenta) si de 0,5% (pentru creditele care au sub 1 an pana la scadenta).

Cu alte cuvinte, inainte, daca doreai sa platesti mai devreme creditul, banca te penaliza cu 4-6% din valoarea ce trebuia rambursata. In acest fel, banca se asigura ca nu i se diminueaza prea mult profitul pe care il pierdea prin rambursarea anticipata. Sa nu uitam, bancile castiga din dobanzi (printre altele), iar daca platesti mai devreme, banca nu mai primeste dobanda.

Ce inseamna reducerea aceasta?

Inseamna ca in Romania, teoretic, pot apare acele refinantari, atat de intalnite in lumea vestica (Europa de Vest si America de Nord).

De exemplu, sa zicem ca ai un credit cu dobanda de 11%  (la banca A) si gasesti o alta banca (banca B) la care dobanda, pentru acelasi credit, este7%.  Normal, vrei sa te muti la banca la care dobanda e mai mica. Asta se numeste refinantare.

Adica te duci la banca B si spui:

„Eu am un credit imobiliar la banca A, cu dobanda de 11% si vreau sa ma mut la voi, pentru ca aveti dobanda mai mica, la acelasi tip de credit”.

Banca B te evalueaza si zice:

„OK, noi iti dam un alt credit, prin care iti acoperi rambursarea anticipata a creditului de la banca A iar ipoteca pentru garantarea creditului trece la  noi.”

La o taxa de rambursare anticipata de 4%, cat era inainte de aceasta lege, aceasta „shmekerie” nu era posibila, pentru ca intre 11% si7% sta opreliste chiar aceasta taxa. Dar daca taxa se face 1%, atunci diferenta de 3% dobanda sunt bani mai putini de platit de catre tine.

Asta e teoria, dar trebuie sa stii ca pentru acest transfer al creditului de la o banca la alta  (pentru refinantare), raman costurile de acordare a creditului la banca B, care trebuie luate in calcul.

Care ar fi avantajele?

O refinantare poate insemna:

  • o reducere a dobanzilor pe care le platesti
  • o prelungire a perioadei de rambursare, cu  scaderea ratei, la noua banca
  • o largire a creditului, in sensul in care refinantezi pentru o suma mai mare decat cea destinata platirii creditului de la banca A, deci iti mai intra niste bani in buzunar

Inainte de a sari in sus de bucurie, trebuie sa intelegi ca s-ar putea sa nu te califici pentru o refinantare. Una dintre cele mai mari probleme  este ca, de cand cu criza, salariile s-au redus, de multe ori considerabil, deci a scazut si suma care poate fi luata prin credit. De aceea, inainte de a lua o decizie, este important sa faceti o simulare la banca la care doriti sa va refinantati creditul.

De citit suplimentar:

http://www.wall-street.ro/articol/Finante-Banci/87561/Ce-prevede-noua-lege-a-creditarii.html

http://www.imobiliare.ro/info/stiri-imobiliare/noua-lege-a-creditarii-startul-goanei-dupa-dobanzi-mici/

http://www.wall-street.ro/slideshow/Finante-Banci/84010/Ai-un-credit-blocat-cu-dobanzi-mari-Afla-daca-refinantarea-este-o-solutie.html

Standard
In atentia mea

Drepturile si libertatile noastre

, , 10 comentarii

Ayn Rand in 1957 (sursa: Wikipedia)

In cartea „Iesi din labirint” aminteam de curentul filosofic obiectivist, a carui exponenta este Ayn Rand si de faptul ca unul dintre presedintii FED, Alan Greenspan, a publicat un articol despre bani si sistemul monetar, in „The Objectivist Newsletter”, revista a curentului obiectivist.

Zilele trecute am descoperit un blog in limba romana, in care sunt traduse articole si scrieri din opera lui Ayn Rand. Va recomand citirea integrala. Pentru a va deschide apatitul, voi cita cateva pasaje relevante:

Daca înainte de a întreprinde o actiune trebuie sa obtii permisiunea societatii, înseamna ca nu esti liber, indiferent daca permisiunea îti este sau nu acordata. Numai un sclav actioneaza prin permisiune. Permisiunea nu este un drept.

Drepturile inalienabile ale omului sunt: viata, libertatea si cautarea fericirii.

Dreptul la viata înseamna ca omul nu poate fi lipsit de viata sa spre binele altui om si nici al oricarui numar de alti oameni.

Dreptul la libertate înseamna dreptul omului la actiune individuala, la optiune individuala, la initiativa individuala si la proprietate individuala. Fara dreptul la proprietate individuala nici o actiune independenta nu este posibila.

Dreptul la cautarea fericirii înseamna dreptul omului de a trai pentru el însusi, de a alege ceea ce constituie pentru el fericirea personala, individuala, si de a actiona pentru realizarea ei, atâta timp cât respecta acelasi drept al altora. Aceasta înseamna ca omul nu poate fi fortat sa si consacre viata fericirii altui om si nici unui numar de alti oameni. Aceasta înseamna ca colectivul nu poate decide care sa fie scopul existentei unui om si nici sa i prescrie ce sa constituie, pentru el, fericirea.

Un individualist este un om care spune: „Nu voi dirija viata nimanui si nu voi lasa pe nimeni sa mi o dirijeze pe a mea. Nu voi conduce si nu voi fi condus. Nu voi fi stapân si nu voi fi sclav. Nu ma voi sacrifica altcuiva si nu voi sacrifica pe nimeni mie însumi”.

Un stat de tip adecvat nu initiaza folosirea fortei. El foloseste forta numai ca riposta împotriva celor care au initiat utilizarea ei….Când, însa, statul devine el însusi initiator al fortei, nedreptatea si coruptia morala implicate sunt cu adevarat de nedescris.

Sursa drepturilor omului nu este legea divina sau legea Congresului, ci legea identitatii. A este A, iar un Om este un Om. Drepturile sunt conditii de existenta cerute de natura umana pentru propria ei supravietuire. Daca e ca omul sa traiasca pe pamânt, este drept ca el sa si foloseasca mintea, este drept ca el sa actioneze în conformitate cu propria i judecata libera, este drept sa munceasca pentru valorile sale si sa si pastreze roadele muncii. Daca scopul sau este viata pamânteana, el are dreptul sa traiasca ca o fiinta rationala, caci natura îi interzice sa fie irational (Atlas Shrugged).

A viola drepturile omului înseamna a l forta sa actioneze împotriva propriei sale judecati sau a i confisca valorile. Exista, în esenta, o singura cale de a o face: prin folosirea fortei fizice. Exista doar doi potentiali violatori ai drepturilor omului: criminalii si statul.

Subiecte de meditatie si de studiu, inainte de a declara cu emfaza ca suntem liberi sau ca traim intr-o societate libera…

Standard
Finante personale

Cod rosu: depozitele din banci

, , , , 12 comentarii

Imagine: ilco

Una dintre cele mai mari greseli de pe care le face cetateanul de rand este aceea de a sustine ca este investitor in momentul in care isi deschide un depozit la banca. Faptul ca ii vin niste bani „fara munca”, din dobanzi bancare,  il face sa creada ca acest lucru inseamna a fi investitor. E adevarat, dobanzile la depozitele bancare sunt venit rezidual, dar atat.

Am spus in repetate randuri si o voi repeta: e mai bine sa pui banii la banca, intr-un depozit sau intr-un cont de economii, decat sa-i tii „la ciorap”, dar acest lucru  te ajuta doar intr-un singur sens: sa te protejezi de aceasta „taxa ascunsa” care este inflatia.

Din pacate, in acest moment, depozitele din banci nu mai reusesc nici acest lucru. Rata dobanzilor este  (in medie) de 6%, iar inflatia prognozata pentru acest an este de 8-9% (sursa). Mai simplu spus:

  • daca ai depus 1000 de lei la banca, intr-un an castigi 60 de lei
  • in acelasi an, banii tai pierd prin inflatie contravaloarea a 80-90 de lei

In plus, guvernul te pune sa platesti impozit de 16% pe castigurile din dobanzi, deci:

60 x 16% = 9.6 lei

Daca faci calculul profitului, vei avea:

60 lei (dobanda) – 80 lei (pierderea prin inflatie) – 9.6 lei (impozit pe dobanda)

Rezultat final: –29.6 lei

Cu alte cuvinte, daca tii banii in banca, pierzi aproape 3% din valoarea lor, in loc sa castigi. Deci esti pe minus…

Standard