Finante personale

10 moduri (mai mult sau mai putin) gratuite de a fi in forma

, 2 comentarii

Dragii mei, este iarna dar asta nu ar trebui sa ne opreasca sa facem miscare pentru a fi in forma maxima. Doresc sa va propun cateva idei pe care eu le aplic de cate ori am ocazia. Astept ideile voastre de a face miscare cu buget mic.

1. Mersul pe jos: suntem norocosi ca locuim intr-o tara care are parte de 4 anotimpuri si putem beneficia de multa lumina in fiecare sezon. Chiar acum cand scriu aceste randuri, desi iarna a dat startul, afara e soare si este o temperatura placuta. Nimic nu este mai simplu si la indemana de a scapa de stresul cotidian decat de a-ti pune tenisii in picioare si a iesi la o plimbare. Pe langa efectul de alungare a gandurilor gri, plimbarea are avantajul de a te tine in forma maxima daca reusesti sa mergi 20 min pe zi. De exemplu, mergi la cumparaturi pe jos. Vei reusi astfel sa impusti doi iepuri: faci miscare si nu cumperi lucruri inutile. Cine isi doreste sa care multe sacose??? In pauza de masa invita-ti colegii la o plimbare in zona si redecoperiti imprejurimile. Acasa, daca ai catel esti un norocos, ai miscarea asigurata zilnic.

2. Ofera-te voluntar: poate nu te-ai gandit pana acum, dar a fi voluntar iti ofera sansa de a face lucruri noi si de a te tine in miscare. Astazi avem multe resurse la care putem apela si sa alegem o activitate apropiata noua. Daca esti ecologist, incearca la MaiMultVerde si vei fi tinut in forma prin actiunile lor de plantari copaci. Poti ajuta copii cu probleme sau aflati in centre de adoptie prin simpla ta prezenta. Afla despre nevoile de voluntariat pe site-ul Voluntar.ro. Pe langa actiunile cu accente sociale, poti gasi evenimente cu tema pur sportiva care isi cauta voluntarii. Inscrie-te!

3. Gradinaritul: da stiu, o proportie covarsitoare dintre noi sta la bloc. Dar in momentul in care ne dorim anumite lucruri, facem ceva ca ele sa se intample, nu? In strainatate a inceput de ceva vreme miscarea de guerilla gardening care isi propune sa readuca la viata spatiile abandonate, de oameni sau primarii, prin plantarea de flori si arbusti. In Romania, miscarea a inceput in mai multe orase, in Timisoara fiind chiar un program sustinut de Primarie. Nu cred ca ducem lipsa de spatii abandonate si ar fi foarte frumos daca am putea sa facem ceva pentru locurile langa care traim. Avem si optiunea de gradinarit in balcoane unde ne putem planta propriile plantute in ghivece si daca avem curaj, chiar legume.

4. Mergi cu bicicleta: daca nu ai avut ocazia pana acum, este un moment bun sa iti iei prietenul/ prietena si sa inveti sa mergi pe bicicleta. Odata invatat, poti fi sigur ca nu il vei uita niciodata, nu?
🙂
Mersul pe bicicleta este cel mai non-invasiv pentru mediu si placut mijloc de a de deplasa pe distante apreciabile. Deoarece in oras inca nu avem la dispozitie un sistem care sa ne permita inchirierea de biciclete si returnarea lor in punctul in care am ajuns, putem totusi practica mersul pe bicicleta cu propriile aparate daca le avem in folosinta. Nu sunt scumpe si ne face bine la muschi. Evident daca esti dispus sa platesti cativa banuti, sunt mai multe centre in Bucuresti in care le poti inchiria.

5. Inoata: inotul face bine la dezvoltarea corpului, musculaturii si iti scufunda toate gandurile negre. Deoarece este iarna afara, singurele mijloacele sunt subscriptiile la piscine private. Din cunostintele mele, in Bucuresti exista bazinul Floreasca si Dinamo, dar din acest an am observat ca au aparut si salile de sport cu piscine incluse, in fiecare cartier. Sunt convinsa ca in fiecare oras putem gasi o piscina care sa va faca placere sa reveniti. Odata cu venirea verii, avem la dispozitie toate strandurile si escapadele la mare.

6. Mersul pe role: odata achizionate, patinele iti vor aduce momente de „panica” dar si multa relaxare dupa kilometri intregi parcursi. Nu ai nevoie decat de o pista buna de pavaj si miscarea e asigurata.

7. Urca un munte: puneti bocancii de munte si porneste in aventura. Cel putin din punctul asta de vedere, Romania este generoasa si indiferent in ce oras te afli, vei gasi un munte pe care sa te cateri. E un motiv bun sa-ti aduni cativa prieteni si sa porniti la drum.

8. Alearga: dimineata sau seara, in week-end alege-ti adidasii comozi si parcurge cateva ture. E un mijloc simplu si non-invaziv pentru buzunar de a face miscare. Este totusi preferat sa facem aceasta miscare in parcuri, deoarce este important ca aerul pe care-l respiram, si circula in organism, sa fie curat.

9. Inscrie-te intr-o echipa sportiva: nu stiu cati dintre voi ati reusit, dar mie mi-ar placea sa fac parte dintr-o echipa de voley cu care sa ma intalnesc in fiecare saptamana pentru o infruntare de cartier. In afara, aceasta este o practica obisnuita, generatoare de mult fun. In Romania, stiu ca exista multe echipe de fotbal unde se aduna prieteni, colegi si se confrunta intre ei. Daca se poate in fotbal, probabil putem organiza si confruntari in voley, tenis sau basketball, nu? 🙂

10. Joaca-te cu copii: de ai copii, miscarea ti-e asigurata. Nu ai decat sa ii urmezi in parcuri si cu o minge sau in freesbee veti aveat miscare pentru intreaga zi. E fun si tonic pentru muschii tai.

Accepti provocarea? Ce metoda se potriveste cel mai bine? Tu ce ai adauga la lista mea?

Standard
Finante personale

Un nou capitol GRATUIT: „Banii”

, Un comentariu

Te invit sa citesti un nou capitol din cartea mea dedicata finantelor si dezvoltarii personale, Iesi din labirint, care analizeaza o inventie fascinanta din i$toria omenirii, care ne influenteaza fiecare coltisor al vietii de zi cu zi: banii.

Subiect cu inepuizabile intelesuri, banii reprezinta, in ciuda faptului ca ii folosim zilnic, una din marile necunoscute cu care ne confruntam. Te invit sa citesti capitolul in care voi revela cele mai importante moduri de interpretare a banilor si ce reprezinta ei, de fapt.

Pentru aceasta trebuie sa accesezi adresa:

http://lucadezmir.com/iesidinlabirint/wp-admin

si sa-ti introduci user name-ul si parola pe care le-ai folosit atunci cand ai citit celelalte capitole. Vei avea acces imediat la site. Acolo poti alege capitolul pe care doresti sa-l citesti cu ajutorul cuprinsului din dreapta paginii, in partea de sus, unde vei gasi si „Banii”.

Daca ai uitat parola va trebui sa dai click pe link-ul

Lost your password?

si vei primi parola prin email.

Nu ai cont la site-ul cartii? Acceseaza adresa de mai jos:

https://milionarulmioritic.com/citeste-gratuit-capitolele-introductive-din-iesi-din-labirint

si vei primi informatii prin email.

Te astep la site si te rog sa-mi spui parerea ta despre capitol, lasand un comentariu. Iti multumesc.

Standard
Finante personale

Peer-to-peer lending sau cum sa te imprumuti mai ieftin

, 2 comentarii

De ceva ani a aparut pe piata americana un fenomen interesant: peer-to-peer lending sau in traducere libera imprumut de la om la om. Este vorba de firme care intermediaza legatura intre persoane care au la dispozitie bani pe care doresc sa-i imprumute si persoane care vor sa imprumute bani la dobanzi mai mici decat pe piata bancara.

Momentan la americani exista o diferenta foarte mare intre dobanzile pe care le primesti daca depui bani in banca (1-2%) si dobanzile la creditele  luate (care la cartile de credit pot ajunge pana la 15-24%!). Aici apare o oportunitate:

  • pentru persoanele care au bani si care vor sa-i imprumute pentru o dobanda mai mare (7-9%)
  • pentru persoanele care au nevoie de bani, care vor sa plateasca dabanzi mai mici (de exemplu persoane care au contractat credite prin cardul de credit, la valori mari ale dobanzilor, de pana la 24% care vor sa ia un imprumut peer-to-peer pentru care sa plateasca 7% dobanda, adica ceea ce se numeste refinantare)

Aici intervin firmele de peer-to-peer lending care pur si simplu intermediaza contactul intre asemenea persoane. Un exemplu este firma  Lending Club.

Am gasit un interviu cu doua oficialitati din aceasta firma, care explica detalii despre procesul care are loc in cadrul peer-to-peer lending, interviu prezent pe blogul Consumerism Comentary.

Personal ideea mi se pare foarte interesanta. Nu stiu in ce masura ideea s-ar putea implementa in „realitatea mioritica” pentru ca, dupa cate cunosc eu, prin lege la noi este interzis imprumutul cu dobanda. Ar fi interesant daca dintre cititori Milionarului Mioritic sunt persoane care lucreaza in domeniul legal care ne pot lamuri acest aspect, lasand un comentariu la articol.

La noi, o oportunitate similara de refinantare (daca ar exista peer-to-peer lending) ar putea fi la dispozitia celor care au luat credite „cu buletinul”, pentru care se platesc dobanzi extrem de mari. Personal nu cunosc nici o initiativa de acest tip in Romania, care cred ca, daca ar apare, s-ar incadra in categoria institutiilor de credit non-bancare.

La final va prezint interviul in limba engleza. El are 24 de minute, din care primele 8 minute se refera la peer-to-peer lending. Rezumatul este:

[00:00] Introduction from Flexo
[00:37] Interview with Rob Garcia and Renaud LaPlanche
– [00:57] Peer-to-peer lending
– [02:16] Prospective and typical peer-to-peer borrowers
– [03:49] Lending Club’s borrower screening process
– [04:37] Lending Club’s investor protection
– [05:33] Risks for investors
– [06:25] How to invest with Lending Club
– [08:04] Returns for investors

Puteti audia interviul aici (daca nu se incarca softul audio, vizitati aceasta paginalanding):

Standard
Finante personale

Cc: Cum sa previi o criza financiara acuta

, , Lasa un comentariu

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

La americani criza financiara acuta este definita prin sintagma  „faliment personal” si se declara relativ frecvent. La noi nu exista asa ceva.  Eventual se poate vehicula termenul de „insolventa” au „insolvabilitate”.

Daca pana acum un an sau doi n-ati auzit despre nici o persoana ca ar fi insolvabila, va garantez: pe masura ce criza se va acutiza, veti auzi tot mai des. Atunci sa va amintiti ca e vorba de o criza financiara acuta, in care persoana sau familia respectiva traieste vremuri foarte grele, incercand sa supravietuiasca unui colaps financiar.

Oamenii au o tendinta interesanta de a ignora catastrofele, care de fiecare data se intampla altora. Avem tendinta de a privi cu detasare, la stirile de la ora cinci cum unei familii ii arde casa si ne spunem: ” Au fost neglijenti!”. In momentul in care vei avea un incendiu in casa ta, dintr-odata perspectiva se schimba, radical, si iti zici ca poate acea familie nu a fost neglijenta ci doar a avut ghinion.

Cand e vorba de o criza financiara acuta in finantele personale, nu e vorba de ghinion, e vorba de inconstienta sau de ignorarea cu buna stiinta a unei situatii financiare care se acumuleaza de-a lungul timpului.

Combate inconstienta: trezeste-te

Faptul ca citesti acest articol arata ca acest pericol nu te paste, cel putin nu pe tine. A fi inconstient inseamna a fi ne-constient, adica a dormi in picioare. Numai cine ignora in totalitate aspectele financiare ale vietii poate fi inconstient si iti spun: culmea, exista si asemenea persoane.

Combate ignorarea: accepta

Daca lucrurile merg prost din punct de vedere financiar, nu intoarce privirea in alta parte. Recunoaste ca ai o problema, defineste-o si cauta un plan de actiune. Daca vei continua sa ignori situatia care se degradeaza, vei ajunge in punctul fara intoarcere cand chiar daca vrei sa mai faci ceva, este foarte tarziu.

Restul elementelor de prevenire ale unei crize financiare sunt exact cele despre care am discutat in capitolul anterior, despre gestionarea crizei financiare acute, si anume prima faza, de stabilizare:

  • urmarirea veniturilor si cheltuielilor;
  • mentinerea obligatorie a cheltuielilor sub venituri;
  • realizarea unui buget lunar si anual;

…urmata de a doua faza, de crestere:

  • cresterea nivelului de calificare;
  • cresterea nivelului de educatie (liceu, facultate, masterate etc);
  • schimbarea calificarii prin alegerea unor meserii mai bine retribuite.

…plus cele doua elemente pe care le poti folosi cand iti creste experienta in domeniul financiar:

  • deschiderea unei afaceri
  • investitiile

Am repetat acesti pasi pentru ca acum ii ai in fata ochilor, pe toti, dupa ce i-am explicat in prealabil. Vei vedea ca ei sunt progresivi, se leaga, au o anumita ordine care  t r e b u i e respectata. Daca vei incepe cu cresterea nivelului de calificare inainte de a-ti stabiliza situatia financiara, vei intra din nou in criza acuta, din lipsa unei surse de venit. Sau mai rau, daca te apuci de investitii fara sa ai o educatie in domeniu, bazandu-te pe noroc, vei ajunge la falimentul personal cu o viteza care s-ar putea sa te surprinda. Cu alte cuvinte, nu poti alerga daca nu ai invatat sa mergi pe jos.

Unde ne intoarcem? Tot la educatia financiara, care in Romania e sublima, extraordinara, dar lipseste cu desavarsire la o buna parte din populatie (daca imi permiti sa-l parafrazez pe Conu’ Iancu). Introducerea obligatorie a educatiei financiare in scoli ar fi o posibila solutie, dar ma indoiesc ca acest lucru ar duce la disparitia situatiilor acute din finantele personale. Vor fi intotdeauna oameni care ingnora aspectul financiar al vietii, din variate motive. Ei vor fi sortiti acestui scenariu neplacut. Dar noi toti ceilalti, care ne pretindem atoatestiutori, ar fi cazul sa renuntam la falsa senzatie de suficienta si sa studiem temeinic bazele finantelor personale, pentru ca e posibil ca realitatea economica sa ne arunce intr-o noua deriva, mult mai apropiata de o criza financiara acuta (la nivel personal). World financial crisis  ‘not over’, spunea nu demult (8 octombrie 2009)  Nouriel Roubini, economistul care a prezis actuala criza.

Standard
Finante personale

Mancare frugala sau despre obiceiuri alimentare

Lasa un comentariu

Mancarea ocupa un loc esential in vietile noastre. Mancarea este unul din cele mai importante lucruri din lume pe langa muzica, filme si carti (adica povesti), asa cum spunea o persoana pe care o admir. Eu as adauga si calatoriile.

E usor de evidentiat aceasta idee, daca este doar sa ne uitam la cate bloguri culinare au aparut pe net, dintre care unele sunt chiar maiestrite.

Deoarece aici incercam sa vedem cum putem cheltui mai putini bani decat producem, dar in acelasi timp sa savuram viata,  am sa va propun o serie de sugestii personale despre cum putem fi frugali in bucatarie:

1. Antreneaza-ti vointa si tine post: stiu ca pentru multi dintre noi, carnivori innascuti, postul este echivalent cu lipsa hranei, cel putin a celei delicioase. Mult timp asa am crezut si eu, dar cu fiecare ocazie de acest fel (zilele de post marcate in calendar) am incercat sa vad ce e dincolo de aceasta restrictie animala. Mai intai am constatat ca este un exercitiu de vointa. Fiind un obicei atat de des repetat, schimbarea lui echivaleaza cu renuntatul la fumat. Credeti-ma stiu oameni care experimenteaza stari de sevraj dupa un pranz fara carne.  Postul mai are un echivalent si la portofel: renuntand la alimentele de origine animala, bugetul alocat hranei scade cam cu 30%. Merita, nu? Daca va este prea dificil, incercati postul mai usor cu lactate si oua. Oare ce-o fi in mintea vegetarienilor? Iata un moment bun sa aflam.

2. Consuma alimente de sezon: am mai scris anterior despre culorile din farfuria ta.  E sfarsit de toamna si cu toate astea, pietele sunt bogate. La ora la care citesti acest articol, acolo se vind cartofi, dovleci, struguri, gutui, prune afumate, morcovi, gogosari, sfecla rosie, fasole uscata. Destul de generoasa oferta, nu? Alegand alimentele de sezon in defavoarea celor frumos ambalate dar fara gust culese din sere, ai ocazia sa-ti reamintesti gusturi de mult uitate, sa gatesti mancaruri gustoase si sa economisesti cativa banuti.

3. Elimina fast-food-ul: mancarea „grabita” nu are doar dezavantajul pretului mare ci si lipsa valorilor nutritive. Dupa doua ore, iti dai seama ca trebuie sa mananci iar, indiferent de cat de mare a fost meniul comandat. Mai am un argument: nutritionista mea preferata M. Bilic spune ca e indicat sa mananci doar ingrediente pe care le recunosti: hamburgerul nu aduce nici a pui nici a vita, asa ca de ce l-as cumpara? Crispy strips am inteles ca dau dependenta, dar eu nu pot intelege cum arata puiul care a stat la baza lor.

4. Mananca savurand, adica incet: nu te grabi cand mananci. Ai tendita sa mananci mai mult decat ai nevoie, si nu mai simti gustul. Inlocuieste fast food cu slow food. Mananca mai putin si mai gustos. Toate sunt posibile cu bani la fel sau mai putini.

5. Incearca sa pronunti ingredientele mancarii tale: daca ti-e greu sa citesti ingrediente ca  disodium guanylate, hydrogenated, si dimethylpolysiloxane de pe ambalajul mancarii tale, inseamna ca mai bine renunti la pranzul pe care ti l-ai ales. Daca nu esti fan al mancarii gatite, poti foarte bine sa bine faci un pranz delicios cu un sendvis format din „resturile” puiului de aseara si o salata. Healthy &  tasty!

6. Uita-te dupa viermisori: legumele si fructele, pe care le cumperi in stare naturala,  este imposibil sa nu aiba mici „vecini”. Daca sunt evitate de viermisori inseamna ca sunt foarte tratate cu chimicale pentru a fi depozitate pe termen lung. Evita-le, si treci pe cele care au pamant pe ele sau sunt mai putin aspectoase. Gust garantat!

7. Gateste creativ: nu te limita la aceleasi feluri de mancare. Urmand sfaturile de mai sus, cu siguranta poti realiza diferite combinatii pentru a obtine gusturi alese, din ingredientele de sezon.

Tu ce alte obicieiuri ai? Ce ai adauga la lista mea?

Standard