In atentia mea

Am lansat seria de interviuri „Sapte intrebari care conteaza”

, 12 comentarii

Cum am mai spus intr-un alt articol, aveam de gand sa deschid o serie de interviuri cu persoane de pe netul romanesc (si nu numai), persoane care au ceva de spus. Interviurile o sa fie sau in format scris, sau in format audio, la alegerea celui intervievat.

Interviurile au sapte intrebari, din care primele doua si ultimele doua sunt intrebari comune iar cele trei intrebari din mijloc sunt personalizate. Cele mai bune interviuri din acest an vor intra in DVD-ul AVANTAJ LA START editia 2010.

Interviurile vor apare prima data pe blogul meu personal (lucadezmir.com) dar vor fi semnalate si in milionarulmioritic.com

Dupa audierea partii de introducere si a celei de final, am primit critici de la nevasta-mea ca vocea mea e pitigaiata, mai subtire decat e in mod natural. In tutorialele video prezente in Comunitatea fapturbo.ro am facut corectari ale vocii, dar acum n-am mai continuat acest procedeu. In schimb am in vedere achizitionarea unui microfon profesional special conceput pentru podcast-uri (inregistrari audio), pentru a mari calitatea inregistrarii. Pana atunci va rog sa suportati cu stoicism vocea pe care o am in inregistrare

🙂

Va rog sa lasati comentarii despre:

  • titlul seriei
  • intrebari
  • vocea mea pitigaiata
  • prestatia lui Tudor Mateescu (care personal mie mi-a placut)

Iata interviul:

Luca Dezmir – Interviu cu Tudor Mateescu
Asculta mai multe audio Vedete

Standard
Finante personale

Cateva consideratii despre cum economisesc romanii

, , , , , , Lasa un comentariu

In toamna anului trecut a aparut in wall-street.ro un articol bazat pe doua sondaje de opinie realizate de IMAS si AVIVA, legate de obiceiurile de economisire ale romanilor. In articol datele prezentate sunt brute, fara prea multe comentarii. Voi aborda mai jos cateva dintre elementele aparute in sondaje, pentru a incerca sa dau o posibila explicatie cifrelor.

„Economiile sunt foarte importante pentru 42% din romani, in timp ce alti 41% le considera doar importante, iar 4% nu le acorda atentie, potrivit unui sondaj realizat de IMAS International si publicat de Banca Comerciala Romana. Astfel, cei mai preocupati de economisire sunt oamenii care au peste 50 de ani, peste jumatate dintre acestia sustinand ca economiile sunt foarte importante.”

Daca e sa ne uitam la datele demografice, vom vedea ca:

  • Tineri cu vârsta cuprinsa între 14 si 35 de ani: 7 milioane
  • Persoane în vârsta: 6 milioane (sursa)

La persoanele in varsta, este explicabila dorinta de economisire:

  • cu varsta consumul este in scadere, pentru ca nu se mai manifesta interes crescut pentru imbracaminte si incaltaminte si pentru schimbarea casei sau automobilului
  • cei peste 50 de ani au perspectiva crescuta pentru a se imbolnavi sau pentru a iesi prematur la pensie (tot din motive de boala) deci doresc sa isi realizeze rezerve.

Deoarece doar „peste jumatate” din cei peste 50 de ani sustin ca economiile sunt foarte importante, rezulta ca cealalta jumatate provine din grupele de varsta sub 50 de ani, ceea ce e foarte bine.

„Suma medie pe care romanii o economisesc lunar este de 183 de lei, studiul reliefand faptul ca barbatii economisesc in fiecare luna mai mult decat femeile, mai exact 207 lei, comparativ cu 147 lei. In aceste conditii, 30% din persoanele care au participat la realizarea sondajului sustin ca nu sunt multumite de suma de bani …”

Aici datele pot sa te induca in eroare. Ai crede ca romanii in medie economisesc aproape 200 de lei lunar, dar lucrurile nu stau chiar asa. Media se aplica intre zero (cei care nu economisesc) si maximul economisit, dar nu vorbeste despre numarul celor care economisesc putin sau de loc. Ceea ce poate insemna ca de fapt romanii economisesc foarte putin (ca si suma de bani), ipoteza sustinuta de trendul de a economisi mai putin in ultimul timp (vezi mai jos).

Nici constatarea ca femeile sunt mai „mana sparta” decat barbatii nu ma mira, tinand cont ca fenomenul „I love shopping” (iubesc cumparaturile) apare preponderent la femei.

🙂

„In functie de metoda in care romanii aleg sa economiseasca, cei mai multi decid sa isi plaseze banii in depozite, fiind urmati de cei care isi deschid conturi de economii sau contracteaza asigurari de viata. Pensiile facultative si certificatele de depozite se afla pe urmatoarele pozitii in preferintele romanilor in materie de economisire, in timp ce fondurile de investitii se claseaza pe ultimul loc”

Este clar ca romanul nu foloseste investitiile ca metoda de a economisi. Din acest punct de vedere, americanii sunt la antipod, pentru ca planul lor de pensii 401K se bazeaza in mare parte pe investirea acestor bani in piata de actiuni a SUA. Acesta posibilitate a aparut prin lege. Din acest punct de vedere, probabil suntem mai „la adapost” de caderile bursiere, in ceea ce priveste banul personal.

Pe de alta parte, pentru cei care se privep la investitii, castigurile din acest sector sunt mutl mai consistente, fata de metodele de economisire clasice. Dar aici e alta poveste…

„Studiul arata ca cei mai prevazatori sunt bucurestenii si dobrogenii, 38% si respectiv 35% declarand ca au facut economii pentru situatiile neprevazute, iar pe primul loc in topul regiunilor care nu economisesc se afla locuitorii Moldovei – 75% nu au economisit si nici nu planuiesc sa isi schimbe comportamentul in viitorul apropiat.”

Aceste informatii sunt deosebit de interesante. E clar ca distributia persoanelor care opteaza pentru economisire este legata de intensitatea activitatii economice si financiare: Bucurestiul este capitala, deci concentreaza activitatea financiara iar Dobrogea este, in mare parte, reprezentata de Constanta, unde activitatea comerciala legata de cea portuara este deosebit de intensa. Cu alte cuvinte, educatia financiara sta la baza tendintei de economisire.

„Motivele principale care ii impiedica pe romani sa economiseasca se refera la faptul ca nu isi pot permite (64%), creditele pe care le au in prezent sunt prea mari (18%), lipsa increderii in produsele financiare (13%), riscul de a-si pierde banii investiti (12%) sau faptul ca prefera mai mult sa cheltuiasca banii decat sa-i economiseasca util (7%).”

Aici lucrurile stau clar: romanul este inca la limita supravietuirii, pentru ca 64% (adica majoritatea) dintre cei care au raspuns la sondaj spun ca practic nu mai au bani ca sa puna deoparte. Si aici poate avea loc o discutie foarte interesanta, pentru ca, de exemplu, pentru roman, esential este sa aiba un telefon celular performant, sa fumeze si sa bea bere (cu berea ma refer la barbati). Cum spuneam in alt articol, doar renuntarea la fumat poate aduce economii substantiale la bugetul personal.

„Totusi, 43% dintre romanii care au participat la sondaj considera ca in urmatorii 5 ani vor ajunge sa economiseasca mai putin, principalele motive pentru acest lucru fiind preturile mai mari, instabilitatea economica, venituri mai reduse si costuri mai ridicate.”

Citatul meu preferat il stiti, probabil:

„Daca crezi ca poti sau crezi ca nu poti, in ambele cazuri ai dreptate”

Ce face romanul ? Se uita la televizor, vede ca e criza, poate e dat afara din slujba, tot din cauza crizei (ii spune patronul) si ajunge la concluzia ca n-o sa mai economiseasca.

E clar ca va fi mai greu de economisit in urmatoarea perioada, daca nu iti schimbi modul in care abordezi problema banilor, in timp de criza. E criza deci trebuie sa gandesti altfel: incearca sa avansezi pe scara ierarhica la jobul tau, sa-ti iei un al doilea job, sa-ti incepi in timpul liber o mica afacere, etc.

A economisi in timp de criza e esential. Este imperios necesar sa ai un fond de rezerva pentru a supravietui financiar daca esti dat afara din slujba. Dupa ce iti constitui fondul de urgenta, e bine sa pui deoparte bani pentru a-i inmulti (iar cea mai eficienta metoda raman investitiile, care necesita studiu si experienta). Dar acest subiect ar trebui tratat in alt articol.

Resurse:

Cei care doresc pot citi articolul original aici.

Standard
Finante personale

Cum sa ai parte de toate hainele si distractia pe care ti-o doresti

, , , , , 51 comentarii

Acest articol este prima colaborare dintre mine (Luca Dezmir) si Pera Novacovici. Este un articol-test, scris intr-o maniera putin diferita de stilul in care sunteti obisnuiti. De aceea asteptam feed-back-ul tau. Lecatura placuta!

Salut.

Albert Einstein spunea:

” Nu poti rezolva o problema gandind la acelasi nivel la care a fost creata problema”

STOP!

Ce cauta Einstein intr-un articol despre haine si distractie?

Vreau sa iti spun povestea unui om in care s-ar putea sa te regasesti. Cand era adolescent, nu prea avea haine si nici parte de distractie. Evident, si le dorea extraordinar de mult. Si atata timp cat si le-a dorit nu le-a avut.

Asta s-a rasfrant negativ asupra psihicului sau, a creat o lipsa de incredere in sine, sentimentul ca nu este destul de bun pentru societate, ca este pedepsit de forte divine pentru greseli din alte vieti si tot felul de sentimente negative fata de oameni si viata. A fost un moment nasol care din pacate a durat multi ani din tineretea sa.

Apoi, greu de tot, a evoluat si educandu-se a inceput sa aiba si alte idealuri: sa scrie carti, sa faca lumea mai buna, sa fie psiholog. Anii au trecut si a inceput sa isi atinga unele din visurile pe care le avea. A scris si carti, a ajuns si psiholog, si-a pornit afacerea proprie.

Si ghici ce? Are parte de orice haine vrea si distractia este nelipsita din viata lui. Evident, acum, la 29 de ani, hainele si distractia nu mai sunt un scop in sine, insa a constatat cat de usor le poate avea acum. Sta si se gandeste ce ar fi trebuit sa faca in urma cu 10 ani, cand era un adolescent frustrat, sa aiba parte de jumate din hainele si distractia pe care le poate avea acum?

Evident, gandeste la un alt nivel decat ” VREAU HAINE SI DISTRACTIE”. Daca s-ar fi gandit: vreau sa am o suma de bani ca venit lunar, de exemplu, ar fi putut sa isi faca un buget si din acel buget doar in cateva luni cu siguranta ar fi putut sa isi fac o garderoba draguta si sa se bucure de aproape orice forma de distractie si-ar fi dorit. A stat insa ani de zile, gandind  vreau haine si distractie  si ele nu picau din cer.

Acum cred ca am inteles toti ce zicea Einstein. Gandeste la un nivel superior ca sa poti rezolva o problema aflata la un nivel inferior. Nu exista nimic din ce nu poti realiza cu puterea mintii.

Ce inseamna nivel superior?

In primul rand, sa te pui deasupra problemei. Daca o vezi de sus, de undeva de la un nivel superior, este ca si cum ai fi urcat pe un deal sa vezi strazile unui oras. Daca te afli in oras nu poti sa zaresti mai departe de cladirile cele mai apropiate. Dar daca orasul are in apropiere un deal sau un munte, de la un nivel superior vei putea sa vezi desenul strazilor, marginile orasului, drumurile principale care vin sau pleaca din oras.

Un alt mare avantaj al privitului de la un nivel superior este faptul ca nu mai esti implicat in problema. Ca sa pastrez comparatia, in momentul in care esti in oras, pe strada, esti obligat sa te inghesui in multime, sa inghiti praful de pe caldaram si sa te ineci cu fumul gazelor de esapament. Daca vei merge pe dealul din apropiere, nu numai ca ai scapat de toate aceste probleme, dar vei putea sa te asezi in iarba, sa respiri aerul proaspat si sa te bucuri de linistea naturii. Acest lucru iti permite sa fii calm si atent la lucrurile din jur.

Trecerea la un nivel superior creeaza o anumita detasare de probleme. Ea te ajuta sa vezi detalii de ansamblu pe care altfel nu le-ai putea observa si sa gasesti solutiile corecte.
Cu un oras e clar: pur si simplu mergi intr-un punct mai inalt, unde ai o panorama asupra asezarii. Dar problemele noastre de zi cu zi?

O metoda simpla ar fi sa-ti folosesti imaginatia, pentru a percepe trecereatimpului. Daca ai putea sa faci un pas in spate si sa privesti intreaga ta viata, ar fi exact ca si cand esti pe deal si privesti orasul de sus. Acum poti sa-ti dai seama ca problema pe care o ai (lipsa hainelor si a distractiilor) este mult mai mica in comparatie cu alte evenimente din viata ta trecuta sau, poate viitoare. Lipsa hainelor „la moda” este  marunta in comparatie cu o problema familiala (o familie in care certurile sunt continue, un parinte alcoolic, divortul parintilor), probleme de sanatate majore sau chiar decese.

Desigur, intr-o perioada cand vrei sa fii remarcat de prieteni si sa atragi sexul opus prin modul in care te imbraci, lipsa banilor pentru asemenea preocupari este o sursa de ganduri negative. Aici ajungem la o a doua metoda de a vedea lucrurile de la un nivel superior. A doua metoda sa vezi lucrurile la un nivel superior este sa realizezi adevaratul motiv pentru care nu ai haine si distractie. PENTRU CA NU AI BANI. Stiu, acum esti uimit si dat pe spate de profunzimea misterului pe care tocmai ti l-am descoperit.

Ai fi tentat  sa te imbraci intr-o mie de scuze (daca esti adolescent, dar nu numai): saracia familiei, faptul ca parintii nu vor sa-ti cumpere haine sau sa-ti dea bani pentru distractii, chiar daca sunt ceva bani in casa. Dincolo de aceste raspunsuri ramane adevarata problema: lipsa banilor. Este adevarata problema, pentru ca daca treci intr-o alta perioada a vietii tale, de exemplu, in cea in care ai plecat de-acasa si muncesti dar inca nu iti poti permite hainele pe care le vrei si distractiile la care tanjesti, raspunsul este acelasi, adica raspunsul corect: lipsa banilor.

Bun, ai trecut la un nivel superior, ai vazut problema, acum nu-ti ramane decat s-o rezolvi. Nu exista decat doua solutii pentru ea:

1.iti gestionezi mai bine banii pe care ii ai
2.faci mai multi bani

1. Gestionarea banilor

Exista o zicala populara de care poate ai auzit: un dusman cunoscut este un dusman pe jumatate invins.Ca sa fiu foarte corect, iti voi spune ca adevaratul dusman, care nu-ti permite sa ai hainele pe care le vrei si sa te distrezi de minune… esti chiar tu. Da, tu, pentru ca tu esti stapanul vietii tale. Tu esti capabil sa faci bani (chiar daca esti adolescent) si, evident, tu esti cel care ii cheltuie.

In primul rand trebuie sa te cunosti pe tine, sa te intrebi si sa-ti raspunzi la doua intrebari esentiale:

  • cum faci banii
  • cum cheltui bani

Pentru aceasta e nevoie sa-ti „cunosti dusmanul”, adica sa urmaresti foarte atent cati bani faci  si cati bani cheltui, dar mai ales pe ce ii cheltui! Pentru aceasta trebuie sa-ti tii un registru de venituri si cheltuieli. Poti invata acest lucru din ebook-ul gratuit „Controleaza banii… sau ei te vor controla pe tine” (detalii aici).

In momentul in care stii cum circula banii in viata ta, vei putea vedea ce poti sa faci pentru a obtine hainele si distractiile pe care le doresti. Pentru aceasta trebuie sa economisesti, iar cel mai simplu este sa reduci din alte cheltuieli pentru a strange banii de care ai nevoie. Registrul de cheltuieli iti arata cu claritate pe ce dai banii si mai ales cati bani cheltuiesti, deci vei stii de unde „sa tai” ca sa obtii bani pentru haine sau distractii.

2. Gaseste alte surse de venit

Aici exista de asemenea mai multe solutii:

  • te angajezi (daca nu esti deja)
  • iti iei un al doilea job
  • incepi o activitate acasa (de exemplu, poti incerca sa faci bani pe net cu sisteme de afiliere, in cazul in care ai un site sau un blog)
  • incepi o afacere
  • povestesti cuiva despre visul tau in viata ( de aceea e important sa ai unul) si gasesti pe cineva cu bani care sa te sponsorizeze

Dupa cum vezi, ti-am dat doua seturi de solutii ca sa poti sa-ti permiti hainele si distractiile pe care ti le doresti. Una dintre ele (gestionarea banilor) iti va aduce rapid bani, dar nu prea multi, a doua (gaseste alte surse de venit) iti va aduce bani in cantitati indestulatoare atata timp cat ai ales bine sursa de venit si depui munca necesara pentru a avea succes.

Ramane la latitudinea ta sa alegi o solutie. Dar nu uita ceea ce te-am invatat in acest articol, si anume ca problemele nu se pot rezolva eficient decat daca te ridici la un nivel superior fata de ele.

Spune-ne cum castigi tu bani, cum ii gestionezi, cum faci rost de haine, cum si cat te distrezi?

Precizare importanta:

Cartea pe care o voi scrie cu Pera se va numi

Parazit in cuplu?
Cum sa supravietuiesti in 3: ea, el si banii.

Am deschis un site in care vor apare saptamanal articole pe teme care vor fi dezbatute in carte. Te invit sa vizitezi site-ul si sa te abonezi la primirea articolelor prin email.

Adresa este parazitincuplu.ro

Standard
Finante personale

Cc: Educatie financiara pentru mase: Suze Orman

, Lasa un comentariu

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii peronale, empower.ro

suze

Nu este prima oara cand scriu despre Suze Orman. In februarie 2008 am promovat descarcarea gratuita a cartii sale „Femeile si banii”, apoi anul acesta am facut la fel cu ocazia ofertei de descarcare gratuita a cartii  „Planul de actiune pentru 2009”.

In SUA, Suze Orman este o personalitate arhicunoscuta. As putea spune ca numele ei este sinonim cu termenul de finante personale. Prin cartile pe care le scrie, prin produsele educationale, prin emisiunile TV ea a ajuns, in 12 ani de la lansarea primei sale carti, in 1997, un adevarat guru al educatiei financiare.

Este o personalitate indragita de marele public si contestata de specialistii de finante personale.

Realizari

  • incepand din 1997 a scris sapte carti de finante personale
  • a fost gazda a 6 emisiuni PBS legate de cartile scrise de ea
  • este gazda emisiunii de finante personale Suze Orman Show
  • are doua premii Daytime Emmy Awards pentru show-uri de televiziune
  • in 2008 si 2009 a fost selectata de revista Time in lista celor mai influente 100 de personalitati
  • a luat in 2008 premiul Amelia Earhart pentru promovarea mesajului ei de finante personale dedicat femeilor
  • a primit 6 premii Gracie Awards pentru activitatea in televiziune, cele mai multe premii primite de o personalitate de televiziune in cei 34 de ani de cand se acorda premiul
  • in 2009 revista Forbes a pus-o in pozitia 18 pe lista celor mai influente femei din mass media
  • a sustinut conferinte in calitate de speaker motivational, pe teme de finante personale, la mai mult de 100.000 de oameni.

Contestari

De-a lungul timpului, Suze a fost atacata de specialisti in finante personale care au afirmat ca recomandarile sale sunt simpliste si sunt promovate pe baza unor explicatii psihologice fara valoare.  Dintre cei care au contestat-o se numara editorialistul Chuck Jaffe de la MarketWatch si James Scurlock de la MSN Money.

Popularitate

  • sase din cartile sale au fost desemnate, consecutiv, drept best seller de catre The New York Times
  • cartea sa „Femeile si banii” s-a descarcat gratuit de pe internet, intr-o fereastra de 33 de ore, de pe site-ul lui Oprah Winfrey de peste 1 milion de exemplare (printre care se numara si cititorii Milionarului Mioritic)
  • daca te duci pe Youtube si dai o cautare dupa Suze Orman, majoritatea aparitiilor sale TV sunt cotate cu cinci stele din cinci, restul cu patru stele si jumatate sau cu patru stele
  • este cea mai de succes persoana care a strans bani in campanii publice organizate de posturi de televiziune conform Yahoo Finance.

Puse cap la cap, realizarile lui Suze Orman sunt deosebite, indiferent de ce standarde de comparatie vei folosi. Dincolo de toate, succesul ei personal se datoreaza modului deosebit cu care a abordat finantele personale: direct, intr-un limbaj simplu, care poate fi inteles de toata lumea. Pe aceasta caracteristica se bazeaza popularitatea pe care o are.

Va invit sa va faceti o impresie despre Suze vizionand unul din episoadele din Suze Orman Show.

(sursa informatii: wikipedia.com)

Standard
In atentia mea

Despre noua carte pe care o scriu

, , , Lasa un comentariu

Cei dintre voi care citesc cu atentie articolele mele, inclusiv comentariile pe care le scriu ca raspuns la interventiile cititorilor, au aflat despre intentia ca urmatoarea mea carte sa fie scrisa impreuna cu prietenul si colaboratorul meu, psihologul Pera Novacovici.

Pot sa anunt, cu satisfactie si surescitare, ca procesul de conceptie a structurii cartii este pe final si ca am inceput sa punem bazele lucrului in doi. Cartea va avea ca subiect finantele personale si cuplul, intr-o abordare ingemanata:

  • stilul direct al lui Pera, care nu se sfiste sa spuna lucrurilor pe nume si sa te scoata din starea de confort in care te afli
  • abordarea practica a problemelor financiare in cuplu, pe care o voi scrie, atat din lecturile mele cat si din experienta personala de (in curand) 15 ani in casnicie

Vom aborda situatia cat se poate de serios pentru ca:

  • vom deschide un blog in care vom scrie articole saptamanale pe temele abordate in carte
  • vom oferi un ebook gratuit in cadrul blogului
  • vom deschide un cont de Twitter unde vor fi trimise recomandari scurte (in 140 de caractere, evident..) pe tema cartii
  • vom deschide o pagina de Facebook a cartii unde va exista un formul in care se vor discuta aspecte legate de subiectele cartii

Duminica, dupa o cafea si o ceasca de ceai, ne-am pus de acord, dupa o cautare de aproape  trei saptamani, asupra titlului si subtitlului cartii. Am mers pe ideea de a gasi un titlu de impact psihologic, original, care sa fie retinut usor. Am luat deja numele de domeniu pentru acest titlu.

Ca o prima realizare „in cuplu” scriitoricesc, in aceasta saptamana veti putea citi primul nostru articol scris in comun, pe o tema inspirata din sondajul de opinie pe care vi l-am propus intr-un articol anterior. Asteptam cu interes opiniile voastre, despre subiect si despre abordarea lui.

La sfarsitul primului articol scris „in tandem” veti avea un link spre blogul cartii, unde va veti puteti abona la newsletterul de care vorbeam mai inainte. Acest articol va aparea Vinerea aceasta.

Standard