Finante personale

Cc: Finantele personale si afacerea proprie

, 4 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Cand unul din cititorii Milionarului Mioritic m-a provocat sa vorbesc despre legatura dintre finantele personale si afacerea proprie, la prima vedere am crezut ca legatura este relativ firava. Evident, atat finantele personale cat si afacerea proprie sunt subiecte legate puternic de bani si de supravietuirea financiara,iar afacerea proprie, teoretic, este doar o activitate care produce o sursa de venit pentru finantele personale. Cam atat, mi-am zis.

Privind cu atentie, mi-am dat seama ca exista o sumedenie de legaturi intre ele, care duc la comportamente financiare pe care le intalnesti repetitiv, la cei din jurul tau.

Cine e prima?

Intrebarea este una de tip „capcana”. Teoretic vorbind, finantele personale ar trebui sa existe, in viata ta, inainte de aparitia afacerii personale. Te-ai intalnit cu banii si a trebuit sa-i gestionezi inca din copilarie, deci e clar „cine e prima”. Dar lucrurile nu sunt chiar asa de simple.

Majoritatea oamenilor lucreaza cu bani dar n-au habar de finantele personale. Ei castiga si cheltuie bani „instinctiv”, in functie de nevoile imediate, fara un plan de actiune. Romanul are o vorba despre bani: „cum vin asa se si duc„. Lucru normal, daca nu ai o abordare structurata (organizata) a finantelor personale.

Finantele personale inseamna:

  • cunoasterea clara a surselor de venit
  • cunoasterea cheltuielilor
  • urmarirea periodica a veniturilor si cheltuielilor
  • realizarea unui buget
  • economisirea
  • investitiile
  • un plan pentru batranete

Daca nu ai bifat cel putin primele trei puncte din lista de mai sus, inseamna ca tratezi banii „dupa ureche” si nu stii ce inseamna finantele personale. Ca majoritatea oamenilor.

Acum vine partea interesanta: cei mai multi romani se apuca de afaceri fara sa isi organizeze/urmareasca finantele personale. Nu au nici un fel de plan si au tendinta sa gestioneze finantele afacerii la fel cum fac cu finantele personale: „instinctiv”, „dupa ureche”. Acesta este unul din adevarurile despre care nu vorbeste mai nimeni si care sta la baza esecului in afaceri a majoritatii romanilor.

Pai cum ai vrea sa tii in frau o afacere daca tu nu ai obisnuinta sa-ti gestionezi banii proprii si personali?

Intrepatrunderi/aspecte pozitive

Afacerea personala nu este doar o sursa de venit pentru finantele tale personale. Ea poate sa furnizeze o serie de solutii/metode de economisire pentru finantele personale. Romanul foloseste „la greu” aceasta intrepatrundere atunci cand:

  • telefonul de firma este folosit in interes personal
  • la fel ca telefonul, orice obiect de inventar, de la computer la automobilul firmei, se foloseste in interes personal
  • serviciile sau produsele realizate de firma nu mai trebuie achizitionate pentru interes personal, pentru ca sunt disponibile „per se”

Toate aceste elemente (si multe altele similare, din aceiasi categorie) duc la economii importante in finantele personale. De obicei aceste economii nu sunt prinse in bugetul familiei/bugetul personal, dar „se simt la buzunar”, pentru ca orice ban economisit inseamna un ban in plus.

Aspecte negative

Cel mai dezastruos aspect negativ al prezentei unei afaceri personale, pentru finantele personale, este faptul ca afacerea personala este, de cele mai multe ori, singura sursa de venit a persoanei/familiei in cauza. A te baza pe o singura sursa de venit este similar cu a trece o prapastie, pe o franghie, fara coarda de asigurare. Acest lucru este cu atat mai grav in zilele noastre, cand suntem in plina criza economica

Concluzie

Dupa cum ai observat, exista o stransa relatie intre finantele personale si afacerea personala. Ele trec dincolo de simplele legaturi financiare, intr-o asemenea masura incat finantele personale ajung sa depinda de afacere (in cele mai multe cazuri) si sa fie sufocate (sau, din contra, sustinute puternic) de afacerea personala.

Important de subliniat este necesitatea de a-ti pune in ordine finantele personale, de a fi as in acest domeniu, inainte de a deschide o afacere personala. Altfel ai mari sanse sa esuezi…

Standard
Finante personale

Al doilea job: munca la domiciliu

, , , , , 2 comentarii

Am scris un articol pentru empower.ro despre situatia economica de astazi din Romania si optiunea (sau nevoia) de a-ti lua un al doilea job. Este un subiect fierbinte care, asa cum am banuit, a determinat un dialog destul de patimas. Ca raspuns la comentarii (mai ales la cele negative) am completat urmatoarele:

in momentul in care am scris acest articol, am stiu ca vor fi doua tabere care vor dezbate, mai mult sau mai putin aprins, cateva probleme:
-sunt sau nu sunt romanii lenesi
-trebuie sau nu statul “sa ne creeze conditii”
-ar trebui sau nu sa fie suficient sa avem un singur job
am sa-mi detaliez pe scurt opiniile:
1.exista romani lenesi. asta nu poate s-o nege nimeni. e riscant (stiu, am riscat!) sa faci o legatura cat de mica intre lene si lipsa unui al doilea job sau al unei activitati suplimentare generatoare de venit (in plus fata de “primul job”), pentru ca problema e mult mai complexa, cum de altfel am detaliat-o in articol: nu e vorba numai de lene in decizia asta, dar continui sa cred ca lenea (sau comoditatea, daca preferi) face parte din peisaj, si detine un anumit procent in decizia celor care nu vor sa-si ia un al doilea job (sau sa faca “ceva in plus”). ca procentul e 50% sau 0.01%, e rolul fiecaruia sa-si faca o introspectie. cu alte cuvinte, e bine sa te intrebi, cu sinceritate: e vorba de lene? daca nu e vorba de lene, te rog sa nu impusti mesagerul
2. si 3.”statul trebuie sa creeze conditii” este o sintagma a omului obisnuit cu statul paternalist. mai bine zis, e vorba de omul caruia ii convine ca statul sa fie paternalist. desigur, cu un stat paternalist e comod, usor, corect, etc., mai ales corect, in momentul in care omul (adica tu) platesti taxe si impozite, ca statul sa “creeze conditii”.
dar daca el nu creeaza conditii, ce faci?
pentru ca, dupa cum vede tot romanul, pe pielea lui, statul nu creeaza. nici conditii, nici altceva.
ca atare, e contraproductiv sa te plangi ca statul nu creeaza conditii, trebuie sa faci ceva. despre asta e vorba in articol, nu despre “e corect, nu e corect, intr-o tara civilizata e altfel…” , pentru ca este vorba despre Romania din ziua de azi.
daca nu-ti place Romania din ziua de azi, poti:
a.sa emigrezi intr-un stat paternalist
b.sa incerci sa schimbi Romania (putin probabil sa reusesti)
c.sa ramai si sa te adaptezi (al doilea job sau o alta activitate aducatoare de venit sunt posibile solutii)
d.sa te plangi ca nu e ceea ce vrei (lucru pe care il face “o parte dintre romani” carora le este adresata scrisoarea)
astea sunt variantele, eu optez pentru varianta c.
de ce?
pentru ca am invatat, pe proprie piele, ca daca fac un lucru si merge prost, intr-o directie care nu-mi convine, nu perseverez, ci fac acel lucru altfel, pana cand merge in directia care imi convine.
asta e optiunea mea…

Luni am primit un mesaj de la o cititoare, care imi cerea parerea despre munca la domiciliu, ca alternativa suplimentara de venit. Imi spunea ca a intalnit tot felul de reclame pe internet, care promovau lucrul la domiciliu (de exemplu asamblarea de pixuri sau de scutece (!)  )  si ca a citit in forumuri ca e vorba de tzepe: „firmele” respective cer bani  in avans apoi te lasa „cu ochii in soare”.

Citisem si eu asemenea informati pe internet, dar subiectul in sine nu m-a interesat, deci am fost nevoit sa raspund cititoarei ca nu cunosc detalii.

Pe de alta parte, este un subiect important. De aceea va rog pe voi, cititorii Milionarului Mioritic, sa lasati un comentariu la acest articol in care sa ne spuneti:

  • parerea voastra despre munca la domiciliu ca o a doua sursa de venit
  • informatii pe care le detineti legate de acest subiect
  • experiente personale cu munca la domiciliu, pozitive dar mai ales negative
  • eventuale situatii in care ati fost victima unei inselaciuni legate de munca la domiciliu si cat mai multe detalii despre „oferta” respectiva, pentru ca altii sa nu pateasca la fel

Va multumesc anticipat si astept comentariile voastre!

Standard
In atentia mea

Webinarii gratuite: dezvoltare personala si nu numai

, , , Un comentariu

Incepand din luna  noiembrie 2010, proiectul AVANTAJ lA START a inceput seria de webinarii gratuite, pe teme de dezvoltare personala si nu numai. Webinariile au loc in fiecare Luni, de la ora 19.00, dureaza aproximativ o ora ,  au ca gazda pe Simona Hupov si diferiti invitati. Incepand cu acest an, avem ca parteneri Asociatia Empower Romania, care contribuie cu webinarii realizate de colaboratorii ei.
Pana acum au avut loc doua webinarii:

  • primul a fost sustinut de Simona Hupov, care a prezentat detalii despre editia din acest an, a treia, a proiectului AVANTAJ LA START (click aici pentru detalii si vizionarea inregistrarii)
  • al doilea a fost sustinut de psihologul si trainerul Adrian Popescu, cu titlul „Succesul, pas cu pas”

Astazi la ora 19.00 va avea loc un webinar sustinut de Mihai Zilahi,  cu titlul  „Retete de succes intr-un interviu de angajare”.

Pentru a vedea calendarul webinariilor, va rog sa vizitati aceasta pagina. Tot la acea pagina va puteti abona la sistemul automat de informare privind webinariile. Acest sistem va trimite doua atentionari, prin email:

  • una, cu aproximativ 5 zile inainte de webinar
  • una in ziua webinarului

Aceste mesaje contin link-ul de acces la webinar. Participarea la webinar implica sa aveti o conexiune de internet si un browser de web (Internet Explorere, Mozilla sau similare).

Va astempam la webinarii!

Standard
Finante personale

Fa-ti un buget

, , , , Lasa un comentariu

Un buget ne spune ce nu ne permitem sa cumparam, dar nu ne opreste sa le cumparam.

William Feather, autor si publicist american

Cuvantul „buget” starneste in fiecare dintre noi reactii diferite. Pentru unii inseamna un cuvant de neinteles, din jargonul economistilor; altora le aminteste de orbecaiala specialistilor din guvern, care propun bugete nationale doar pentru a le depasi, de fiecare data; sunt unii care privesc acest cuvant cu un amestec de teama sau neincredere, pentru ca le sugereaza o viata plina de sacrificii si renuntari.

Adevarul este ca buget e un cuvant ca oricare altul, iar pentru finantele personale nu este mai mult decat o unealta.

Majoritateai specialistilor in finante personale ridica folosirea bugetului la rangde dogma. Ei iti vor spune ca fara un buget vei esua lamentabil in incercarea de a tine sub control banii personali. Altii argumenteaza ca in majoritatea cazurilor bugetul nu este nici pe departe aproape de realitate, la sfarsit de an, pentru ca este, de obicei, depasit. Ca atare, ei sustin ca valoarea bugetului in finantele personale este supraestimata.

Eu cred ca bugetul este intrecut in importanta doar de actul urmaririi veniturilor si cheltuielilor. Urmarirea fluxului de monetar este cel mai important mod de a tine sub control banii personali, dar bugetul este, in sine, un exercitiu din care poti sa inveti extrem de multe abilitati financiare.

Textul integral al capitolului a fost disponibil GRATUIT pentru cititorii fideli ai site-ului  Milionarul Mioritic.
Pentru a fi informat despre aparitia cartii si pentru a putea lansa o precomanda, care iti permite achizitionarea cartii cu o reducere semnificativa,  te rog viziteaza aceasta pagina.

Standard
Finante personale

Balada executatilor siliti

, , , , Lasa un comentariu

Am scris intr-un articol, care va deveni capitol in viitoarea mea brosura despre cum sa-ti platesti ratele la banca, despre o doamna care a ajuns in executare silita, i se vinde apartamentul in care sta, iar la sfarsitul reportajului declara cu nonsalanta ca „ar mai lua credite”.
Inainte de a va furniza link-ul reportajului, vreau doar sa adaug ca am semnale tot mai multe, de la cunostintele si prietenii mei care lucreaza in domeniul evaluarilor imobiliare, pentru banci. Ei sunt deosebit de multumiti ca au de lucru, evaluand in veselie proprietatile imobiliare pe care bancile le executa silit de la clientii care nu mai pot plati ratele. Informatiile primite de mine sunt din zona Timisoara si Turnu Severin. Tot evaluatorii imi spun ca au semnale ca vor avea si mai mult de lucru in primavara viitoare.
Ma bucur pentru ei, nu si pentru cei executati.
Reportajul de care am vorbit mai sus suna a „Mioritza”. Ciobanasul moare, dar parca nu ii pare rau. E un fel de happy end nefericit. Tipic pentru arealul miortic.

Iata reportajul:

Daca nu se deschide playerul video, va rog sa vizionati reportajul dand click aici.

Standard