Finante personale

Cc: Ce nu poti cumpara cu bani

, 6 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Banii nu sunt totul

Sunt sigur ca ai auzit aceasta propozitie iar si iar. O spun inteleptii care au trecut prin viata sau ratatii care nu sunt in stare sa se descurce cu finantele personale. Nu conteaza daca vei deveni una sau alta din cele doua categorii de mai sus (sau poate una intermediara, in care se incadreaza majoritatea dintre noi). Iti propun cateva lucruri ce reprezinta “celelalte chestii” pe care nu le pot cumpara banii.

Stiu ca vei spune din prima iubire. Nu despre asta este vorba in articolul pe care ti-l voi propune spre lecturare. Ci despre lucrurile pe care le poti face, zilnic, si care iti pot aduce mai multa bucurie decat poti cumpara cu bani. Sunt lucruri simple, pe care poate chiar le faci, gesturi sau obiceiuri ce te umplu de acea multumire tainica pe care numai lucrurile importante in viata pot sa ti-o aduca.

Cu cat vei urma, zi de zi, mai multe din aceste recomandari, cu atat poti sa-ti imbunatatesti calitatea perceputa a vietii. Forta lor consta in simplitate, in rezultatul garantat pe care il vei obtine, de fiecare data cand vei face ce trebuie.

Daca te-am facut curios, te invit sa citesti acest articol.

Standard
Finante personale

Cc: Virsta – sub 18 ani. Pentru a face bani ai nevoie de…

, 10 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in blogul Simonei, TUALEGI.NET

Majoritatea tinerilor sub 18 ani se bazeaza pe familie (parinti, bunici…) pentru a face rost de bani. Este o mare greseala. Sint numeroase exemple de tineri care au ajuns milionari prin forte proprii inainte de 18 ani. Iata numai unul dintre ele.

Chiar daca nu te vei numara printre acestia, este ESENTIAL sa incepi sa faci bani cit mai devreme, prin forte proprii. Legal. Iata de ce ai nevoie:

DORINTA

Este ingredientul fara de care nu vei reusi. Daca vrei cu adevarat, poti muta munti din loc. Ca sa faci bani este mai usor decit atit.

Motivatia este singurul lucru cu adevarat necesar. Ea iti va permite sa gasesti caile prin care vei face bani, cit iti doresti sau chiar mai mult. Trebuie doar sa cauti metodele si sa alegi dintre ele pe cea care se potriveste cu adevarat personalitatii tale.

Alte lucruri care ajuta

Necesare dar nu esentiale:

  • *16 ani. Daca ai implinit aceasta virsta poti legal sa te angajezi.
  • *un computer; este o unealta senzationala, pe care tinerii o folosesc doar pentru a se juca sau pentru a comunica. Ea poate sa te ajute in miliarde de feluri in drumul tau spre bogatie
  • *o conexiune la internet; net-ul e mai mult decit mess si Hi5. In primul rind este cea mai importanta sursa de cunoastere din lume. Te costa doar abonamentul lunar, pe care, daca esti norocos, il platesc parintii :)
  • *limba engleza; este limba internetului, limba in care vei gasi articolele si cartile disponibile pe internet, resurse gratuite care te vor invata cum sa faci bani. Din acest punct de vedere este un mare avantaj daca stii engleza si te incurajez sa o inveti!

Voi scrie un articol despre fiecare din punctele de mai sus. Vei vedea ca e mult mai simplu decit crezi!

Standard
Finante personale, In atentia mea

De ce am nevoie de voi?

11 comentarii

MIlionarul Mioritic s-a vrut de la inceput a fi o sursa gratuita de informatii de educatie financiara personala. Dupa un timp mi-am dat seama ca proiectul merita mai mult si trebuie dus la un alt nivel. Aceasta informatie este destinata a fi diseminata prin mijloace cit mai variate,  sa fie accesibila la cit mai multa lume si sa constituie un punct de plecare pentru alte materiale. Am vrut ca Milionarul sa constituie o baza pe care altii sa inceapa sa creeze continut si sa-l distribuie, pentru a ajunge la cit mai multi oameni. De aceea toate articolele din acest blog pot fi accesate gratuite si sint reglementate de standardul Creative Commons.

Zilele trecute am gasit pe site-ul TED un material video care prezinta viziunea unui om. Multe din ideile lui sint similare cu ale mele, citeva din proiectele lui seamana cu ce vreau eu sa fac in Romania.

Va rog sa urmariti prelegerea in limba engleza lui Richard Baraniuk despre Open Source learning .

[display_podcast]

Multi dintre voi stiu despre proiectul meu de educatie financiara a tinerilor din licee. Vreau sa produc si sa distribui gratuit in liceele din Romania un CD cu carti electronice si filme despre educatia financiara sau pe subiecte conexe . Reactia voastra la aceasta initiativa a fost pozitiva, am primit propuneri de voluntariat pentru distribuirea acestor materiale. E fantastic dar am nevoie de mai mult.

Pentru ca proiectul sa fie cu adevarat reusit, trebuie sa va implicati si in creatie. Urmati exemplul oamenilor din intreaga lume care contribuie la proiectul Connextions si creati continut, inspirindu-va si folosind continutul din Milionaru Mioritic. Preluati idei, intoarceti-le pe dos, asamblati-le, lipiti-le.  Use and abuze them, cum zice americanul.

Am nevoie de colaboratori. In primul rind de oameni care sa traduca filmele educative, de oameni pentru a subtitra aceste filme, de oameni capabili sa scrie ebook-uri de educatie financiara pentru CD-ul ce va fi distribuit in scoli.

Milionarul Mioritic va sta la dispozitie. Scrieti guest-post-uri si folositi-va de traficul meu pentru a fi cunoscuti. Deschideti-va bloguri si republicati articolele voastre aparute in Milionar si scrieti altele noi. Am nevoie de parteneri si de concurenti in educatie financiara.

Parteneri pentru proiecte de educatie financiara gratuita. Concurenti care sa scrie mai bine decit mine si sa ma determine, in acest fel, sa-mi ridic nivelul de calitate al continutului.

Sint atitia oameni care au reusit in investitii si care isi pot impartasi experienta. E pacat ca aceasta sa se piarda. Ii invit sa iasa din anonimat, sa scrie si sa publice pe internet. Chiar daca mai scriu si alte carti pe care sa le vinda in librarii, chiar daca vor scrie si vor preda cursuri si seminarii pe bani.  Cele doua laturi pot sa coexiste, sprijinindu-se una pe cealalta.

Puteti fi mai generosi decit credeti. Trebuie doar sa incercati.

Standard
Finante personale

Cc: Bloggerii despre imobiliare

, Lasa un comentariu

Despre situatia pietei imobiliare in general si despre eterna batalie “inchiriez sau cumpar o casa?” care se da in mintea tuturor celor care … nu au o casa a lor.

Piata imobiliara din Romania a crescut aberant. E de neinchipuit cum metrul patrat de constructie in Bucuresti e peste nivelul preturilor din Dubai sau din multe orase din Europa Occidentala. Dar asta e piata: o oglinda a bataliei dintre cerere si oferta. Pretul nu e mare sau mic, e doar cel la care se intilneste vinzatorul si cumparatorul. Nu are nimic de-a face cu valoarea obiectului tranzactionat. Acest lucru il stie putina lume.

Pe acest fond au aparut o multime de manevre media, de la articole in ziare la declaratii ale unor persoane cu influenta, cum este Dinu Patriciu sau Mugur Isarescu. Altele vin din partea unor intermediari de piata (magazinuldecase.ro) care a tinut o conferinta de presa ce a facut furori in ziare.

Toate aceste prezente in media au motivele lor. Cele ale lui Patriciu sint clare (in urma cu putin timp a anuntat demararea unui proiect imobiliar de 300 de milioane de euro), ale lui Isarescu sint necunoscute (si cu atit mai interesante…) iar cele ale magazinuluidecase.ro sint determinate de promotion (din acest punct de vedere, aceasta firma are un talent deosebit de a se mentine in ochii publicului – asta trebuie sa faca orice business…).

In rest, marea majoritate a articolelor de presa sint reluari si comentarii.

Cum au scris bloggerii

In afara de unele exceptii, bloggerii au facut ceea ce stiu mai bine: au reactionat. Dar sa detaliez tipul de articole prezente pe bloguri :

  1. cei care stiu ce vorbesc pentru ca lucreaza in domeniul sau il urmaresc zi de zi; acest sector este minuscul. In blogosfera romaneasca sint putine exemple de profesionisti sau cunoscatori care se ocupa de imobiliare. Este loc pentru specialisti.
  2. cei care sint obisnuiti sa analizeze si o fac bine; nu conteaza ca vin din presa, sint intreprinzatori sau au cunostinte de business si economie, aceste persoane au capacitatea de a face o analiza pertinenta chiar daca nu sint specialisti in domeniu
  3. cei care vind sau cumpara; bloggeri care tocmai vind un imobil sau care contempleaza ideea de a cumpara isi deapana experientele, temerile si sperantele in legatura cu subiectul in cauza
  4. “reactivii” care scriu pentru ca e la moda (au scris “greii” deci trebuie sa abordeze subiectul pentru a fi “in trend”)

Cine a scris

Ma voi limita la a prezenta lista celor care au scris si link-urile spre articolele lor, lasindu-va placerea sa ii incadrati in categoriile de mai sus sau in altele, daca nu va plac propunerile mele…

Intr-o ordine aleatoare:

  • Zoso are doua articole, unul cu completari la articole scrise de alti bloggeri iar celalalt cu reflectii determinate de faptul ca trebuie sa-si vinda apartamentul
  • Dragos Manac se lanseaza intr-o analiza care a atras o multime de comentarii, pro si contra, deteminind inclusiv o continuare cu explicatii suplimentare
  • Fluture e unul dintre primii care analizeaza antagonismul cumpar-inchiriez
  • Manole, care trebuie sa recunosc ca stie ce spune
  • PoliTichii care face o analiza a pietei si a situatiei generale din punct de vedere al chiriasilor/proprietarilor (articol in doua parti)
  • pareri personale si semnale de la antisocial , George Olteanu, CrazyLittleThings
  • alta analiza despre cumparam/stam cu chirie a lui eCostin

Probabil mai sint si altele dar undeva trebuie sa te opresti…

Concluzii

Facind un pas inapoi, iti dai seama ca acest subiect a fost, este si va fi popular pentru ca ne preocupa pe toti. Vrem-nu-vrem trebuie sa avem un acoperis deasupra capului. Va recomand sa priviti cu atentie ce cititi, sa incercati sa gasiti sursa initiala a informatiei si sa trageti propriile concluzii. Nu acceptati a priori ce vi se ofera, indiferent ca e vorba de presa, specialisti sau bloggeri.

Standard
Finante personale

O posibila solutie pentru pensionari

, 6 comentarii

Cea mai defavorizata categorie de cetateni sint pensionarii. Pensia lor este foarte mica, de multe sub pragul subzistentei. Nu inteleg cum unii pensionari pot sa se descurce cu 300 de lei pe luna, cind intretinerea la bloc este enorma iar medicamentele sint tot mai scumpe. Este o tragedie despre care se vobeste putin. De cele mai multe ori suferinta le este amplificata de singuratate.

Acesti oameni, daca mai au putere, nu contenesc sa blameze statul pentru situatia in care se afla. Pentru multi dintre ei exista solutii de imbunatatire a vietii, solutii necunoscute din ignoranta sau refuzate din orgoliu. Ma refer la cei care au o sanatate suficienta pentru a le permite o activitate fizica moderata.

Am sa incerc sa schitez o posibila modalitate de imbunatatire a situatiei financiare a unui cuplu de pensionari care au un apartament intr-un oras mare si care sint capabili sa intretina o gospodarie.

  • vindeti apartamentul din oras. La ora actuala, in functie de numarul de camere si de pozitionare se poate obtine intre 40 si 110 mii de euro
  • cumparati o casa la tara, micuta, cu maxim doua camere, dar care sa aibe teren suficient (cel putin  2000 mp, usor de gasit in sate). O asemenea casa se poate cumpara, cu ceva noroc, cu 20.000 de euro
  • la ora actuala, cu un minim de investitie, se poate amenaja o baie si o bucatarie, cu apa calda /rece , cu ajutorul unui hidrofor si a unui boiler pe curent. Custul intregii amenajari, facuta cu mesteri locali si cu materiale ieftine (gresie si faianta de diferite culori, cumparata ca si capat de serie, fitinguri si baterii cumparate la reduceri, etc.) nu depaseste 1500 de euro.
  • incepeti sa cultivati legume, zarzavaturi si fructe pentru consumul propriu. Excesul poate fi trimis copiilor de la oras sau vindut la en-gros-istii de legume, unii dintre acestia se perinda prin sate dupa marfa proaspata.
    Facuta cu moderatie, munca in gradina poate fi o sursa nebanuita de sanatate.
  • cresteti gaini pentru oua si carne. Se pot creste cu minim de efort si nu sint pretentioase.
  • cumparati de la ciobanul din sat citeva oi si dati-le acestuia in custodie. El isi va retine o cota din produse (lina si lapte) si veti avea brinza de oaie. Cu timpul, puteti achizitiona alte oi si astfel va creste profitul, care poate fi transformat in bani
  • in gospodarie incercati solutii simple de a reduce cheltuielile, cum ar fi prepararea apei calde menajere pe timpul verii cu ajutorul unui butoi vopsit in negru, suspendat la inaltime si orientat spre sud.  Daca cititi acest articol, inseamna ca aveti acces la internet, unde gasesti o multime de idei de economisire a banilor in gospodarie!
  • banii ramasi dupa mutare se pot investi in mai multe modalitat, unele dintre ele foartei simple, care nu necesita decit atentie: depozite bancare sau fonduri de investitii.
  • o buna metoda este de a cumpara in oras o garsoniera sau chiar un apartament (daca ramin suficienti bani) si a le inchiria
  • se poate cumpara pamint. Daca sinteti suficient de activi si priceputi, puteti mentine un fond de rulment cu care sa tocmiti lucrarile agricole, de la arat la recoltat. Puteti sa vindeti produsele recoltate. Profitul e frumusel. Daca nu, dati pamintul in arenda si veti obtine ceva bani. Va garantez ca valoare pamintului arabil va creste in timp.
  • daca va tenteaza, puteti folosi un capital de risc, dar nu mai mult de 2000 de euro, pentru investitii la bursa, sub indrumarea unui broker sau, daca va tin curelele, investiti singuri
  • se poate folosi orice combinatie intre metodele de investitie de mai sus. Va recomand sa folositi cel putin doua. Banii nu trebuie pusi in acelasi loc. Daca sint pusi toti la bursa si bursa cade, ati pierdut. Dar daca ati cumparat si citeva hectare de pamint, acestea nu se pierd, chiar daca in anumiti ani recolta e mai slaba.

Pentru a realiza acest plan va trebuie doar o buna sanatate fizica, curaj si hotarire. Dar el este perfect fezabil si va poate scoate din mizeria financiara.

Standard