Finante personale

Investitorul inteligent si intreprinzatorul lacom

, , , 3 comentarii

Va invit sa cititi in site-ul Guerilla fiscala un nou articol, despre formele de organizare a intreprinderilor si modalitatile diferite de impozitare.

Pentru aceasta mergeti pe:

guerillafiscala.ro

si cautati in partea dreapta, link-urile la ultimele articole (dupa ce, in prealabil, v-ati inregistrat la site)

Standard
Finante personale

Creste veniturile

, , , 2 comentarii

Nu exista un lucru mai demoralizator decat un salariu mic, platit pe merit.

Edmund Wilson

Trebuie sa te obisnuitest cu un adevar crunt: veniturile pe care le obtii astazi sunt in conformitate cu abilitatile tale din acest moment si, din acest punct de vedere, ele sunt platite corect.

S-ar putea ca aceasta afirmatie sa te socheze. S-ar putea sa simti, in interiorul tau, ca munca ta valoareaza mult mai mult decat esti platit, ca angajatorul tau te exploateaza, luand cea mai mare parte a valorii muncii tale, platindu-te cu un salariu de nimic. Toate acestea sunt doar impresii subiective, pentru ca afirmatia de la inceputul acestui capitol este adevarata si poate fi demonstrata.

Sa admitem ca, intr-adevar, esti platit cu un salariu sub nivelul cu care sunt platiti alti angajati, la fel de capabili ca si tine, la fel de pregatiti, care lucreaza intr-o firma similara cu a ta, intr-un domeniu similar cu al tau. Acest lucru este revoltator, din punctul tau de vedere.

Daca te intrebi de ce se intampla aceasta nedreptate, raspunsul este simplu:

  • nu ai fost in stare sa-ti negociezi, la angajare sau de-a lungul timpului, un salariu in conformitate cu cele platite in industrie sau cu aptitudinile tale (deficit de negociere)
  • nu ai reusit sa devii indispensabil in firma in care lucrezi, in asa fel incat sa fii in pozitia in care sa negociezi un salariu in conformitate cu aptitudinilepe care le ai (deficit profesional)
  • nu ai avut suficienta forta si suficient curaj pentru a deveni liber profesionist sau a deschide o firma proprie, pentru a ajunge la un nivel de castig cel putin egal cu cel din industria si specialitatea in care activezi (deficit de initiativa antreprenoriala)

Dupa cum vezi, in toate situatiile de mai sus, singurul vinovat esti tu. In momentul in care ajungi sa acuzi o forta straina pentru esecul tau, esti in situatia de a-ti recunoaste esecul. In spatiu anglo-saxon exista o vorba populara: „To blame is lame” [A da vina (pe altcineva) este jalnic], ceea ce este intru-totul adevarat.
Textul integral al capitolului a fost disponibil GRATUIT pentru cititorii fideli ai site-ului  Milionarul Mioritic.
Pentru a fi informat despre aparitia cartii si pentru a putea lansa o precomanda, care iti permite achizitionarea cartii cu o reducere semnificativa,  te rog viziteaza aceasta pagina.

Standard
Finante personale

Nu pierde ultimul meu Buletin Informativ

12 comentarii

Tocmai am trimis ultimul meu buletin informativ, in care detaliez sursele mele de venit pe 2010. Daca esti abonat la Buletin si nu l-ai primit, te rog sa-ti verifici emailul si in folderele SPAM sau TRASH sau avand denumiri similare, unde poate a ajuns din greseala sau din cauza filtrelor de spam (care au luat-o razna).
Pentru a fi sigur ca pe viitor primesti toate mesajele mele, te rog sa-ti treci in agenda de adrese, urmatoarele:

  • lucadezmir [at} milionarulmioritic {punct] com
  • bi_lucadezmir [at} milionarulmioritic {punct] com

Lectura placuta!

Standard
Finante personale

Cc: OUG 50: povestea continua

, , Lasa un comentariu

Acest articol a aparut ca guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Despre OUG 50 am mai scris. In esenta, aceasta ordonanta de urgenta a guvernului dorea sa corecteze anumite practici bancare care au fost caracterizate drept „abuzive”. La vremea la care ele au fost in functionare, cel care dorea sa ia un credit trebuia sa le accepte, pentru ca ofertele bancare prezente pe piata erau extrem de asemanatoare. Cu alte cuvinte, trebuia sa accepti conditiile puse de banca, sau sa nu iei credite.

OUG 50 dorea sa corecteze aspectele de acest gen. Clientii au reactionat pozitiv, inundand ANPC-ul cu sesizari si reclamatii si organizandu-se pentru a declansa procese in grup, contra bancilor.

Marul discordiei a fost reprezentat de faptul ca OUG 50 se refera si la creditele deja in derulare, initiativa care este cu doua taisuri. In principiu e pozitiv sa indepartezi o greseala, dar pe de alta parte, un contract in derulare nu ar trebui sa fie modificat prin interventia unui tert, mai puternic. Aceasta este regula, cel putin in teorie.

Evident, bancile au reactionat.  A inceput un lobby puternic, cu amenintari mai mult sau mai putin voalate, care au vorbit chiar de retragerea de pe piata romaneasca a unor puternice banci straine.  In plus, s-a vorbit „pe la colturi” ca unul dintre acordurile secrete, la acordarea banilor de catre FMI, a fost cel prin care guvernul sa renunte la aplicarea retroactiva a OUG 50.

Pentru modificarea Ordonantei, s-au realizat dezbateri in  Comisia de Buget-Finante. Interesant de remarcat este faptul ca, la un moment dat, aceasta comisie era sub controlul opozitie. Pentru ca PDL sa se asigure ca va obtine trecerea legii „asa cum trebuie”, au suplimentat numarul membrilor cu 4, din care 3 au fost ai PDL, aducand majoritatea puterii in acest organism.

Evident, modificarile au trecut in forma dorita de banci, mai intai in Comisia Buget-Finante. Urmeaza dezbaterea in plenul camerei Deputeatilor, dar nu se intrevad schimbari ale votului.

Reactia analistilor economici, pe blogurile personale, a fost prompta. Cristian Dogaru este transant contra bancilor iar Dan Diaconu abordeaza o linie de echilibru, intre cererile clientilor si pozitia bancilor. Adevarul este undeva la mijloc, ca de obicei. Daca legea va trece in forma actuala, se va renunta la aplicarea retroactiva, ceea ce nemultumeste mii de clienti, care sperau sa-si reduca ratele si sa elimine comisioanele abuzive prezente in creditele lor. Pe de alta parte, in noua formula au fost introduse si elemente cerute de grupurile de clienti, plus alte cateva reglementari in favoarea acestora (detalii aici).

Evident, clientii si reprezentantii lor legali au declarat ca vor ataca decizia la Curtea Constitutionala. Cu alte cuvinte, batalia continua, dar parerea mea este ca „meciurile sunt facute”.  Echitatea ramane un concept care se decide la masa tratativelor, iar cei mai puternici, ca de obicei, isi vor impune conditiile .

Surse:

Parlamentarii dau lovitura de gratie debitorilor, OUG 50 va fi in favoarea bancilor. Ce puteti face.

Fara partinire despre OUG50

ANPC: Avem mii de reclama?ii împortriva b?ncilor

2-3 b?nci amenin?? c? se retrag din România dac? OUG 50 se aplic? la creditele în derulare

OUG 50: Plus 4 membri în Comisie. Grupul PDL (pro-b?nci) devine majoritar

Standard
In atentia mea

Download audiobook gratuit: Tribal leadership

, , , , , , , 3 comentarii

In ultimul timp, termenul de „trib”, din punct de vedere al sociologiei, managementului si leadership-ului, apare tot mai des in mass media si literatura de specialitate. Chiar si la nivel de cultura de masa, acest concept este popular prin emisiuni de genul „World Thoughest Tribes” care poate fi vizionat pe canalul Discovery. Chiar si pe Milionar ati putut citi o recenzie pe care am facut-o cartii „Tribes” de Seth Godin.

De unde atata interes pentru un cuvant care aduce mai mult a perioade de timp indepartate, din zorii istoriei? Interesul este determinat de faptul ca tribul este o modalitate naturala de auto-organizare a oamenilor, care pare sa fie scrisa in codul genettic al speciei noastre. Ca atare, avem tendinta sa forma triburi, chiar daca nu ne dam seama de asta.

Am sa va aduc in atentie o alta carte doesebit de interesanta, „Tribal leadership”, scrisa de Dave Logan,  John King si Halee Fisher-Wright. Am auzit mai demult de Dave Logan,  mai bine zis am vazut conferinta lui despre triburi, prezentata la TEDxUSC (link la finalul articolului), care merita vizionata. El impreuna cu coatorii au scris o carte memorabila, a carei principal merit este acela de a face o clasificare a triburilor.

Ce m-a socat de la inceput este faptul ca aceasta clasificare nu se bazeaza pe criterii geografice, psihologice sau ocupationale (cum, de altfel, face toata lumea), ci pe un criteriu mai putin luat in considerare: modul in care fiecare dintre noi vede viata. Din acest punct de vedere, triburile se impart in cinci categorii, dupa cum fiecare dintre membrii sai au urmatoarele afirmatii:

  • viata e nasoala
  • viata mea e nasoala
  • eu sunt deosebit (de succes, sunt „tare”)
  • noi suntem deosebiti
  • viata e frumoasa

Dupa cum vezi, o progresie a reflectarii realitatii si propriei persoane. Nu intru in detalii pentru ca va las placerea audierii cartii si a conferintei de la TED. Plecand de la acest concept, autorii cartii vor dezbate ideile si metodele care trebuie avute in vedere de lideri pentru a conduce un trib dar, mai ales, de a duce tribul lor si/sau membrii triburilor, de la un nivel de percepere a realitatii si a propriei persoane, la altul (evident, superior).

Pentru a downloada audiobook-ul (in limba engleza), dati click aici. Daca nu merge link-ul de download, incercati sa mergeti la site, sa va faceti un cont si apoi incercati sa downloadati cartea.

La final, va invit sa vizionat conferinta lui Dave Logan de la TEDxUSC (daca nu se deschide playerul video, dati click aici).

Standard