Carti, filme si evenimente

O iubire ca-n filme!

, , , Lasa un comentariu

Dupa cum stiu cititorii fideli ai site-ului, in cadrul proiectului AVANTAJ LA START exista o sectiune speciala, Webinariile AS, unde saptamana de saptamana, in parteneriat cu Asociatia Empower Romania, in zilele de luni, de la ora 19.00, traneri si specialisti in diverse domenii tin webinarii gratuite, cu acces pentru publicul larg.

Pentru lunea viitoare va recomand un webinar interesant, cu titlul „O iubire ca-n filme!”, sustinut de Simona Hupov, trainer si specialist in comunicare, responsabila in cadrul proiectului AVANTAJ LA START in relatiile cu partenerii si presa.

Pentru a accesa webinarul aveti nevoie de o conexiune de internet (preferabil de viteza mare), de un computer cu casti/difuzoare si de un browser de internet (Internet Explorere, Mozilla, Chrome sau similare).
Pentru a accesa webinarul, dati click pe link-ul de mai jos, cu cel putin 10 minute inainte de inceperea webinarului.

http://proiectul.avantajlastart.net/clubas/veziwebinar.php?id=28

Mai mute detalii despre eveniment puteti gasi la acest articol.

Standard
In atentia mea

Adapteaza-te la vremurile schimbatoare

, , Lasa un comentariu

Foto: sgback

Vremurile sunt intr-o continua schimbare.

Aceasta propozitie poate parea banala, dar in ea se ascunde samanta esecului personal al fiecaruia dintre noi. Cei mai multi oamni sunt conservatori: atunci cand invata sa faca ceva (fie ca e vorba de a planta un pom sau de a investi la bursa), ei cred ca acel lucru, pe care l-au facut odata si le-a iesit bine, va fi valabil si maine. Acesta convingere este falsa.

Daca anul trecut ai plantat un copac in martie, iar anul a fost bun,  cu o primavara ploioasa, in care a lipsit inghetul, inseamna ca ai avut mari sanse ca sa se prinda. Dar daca vei incerca sa plantezi un copac intr-un an in care luna martie e hartuita de ingheturi si urmata de o vara lunga si secetoasa, s-ar putea sa nu fii la fel de norocos.

Daca in 2005 ai investit la bursa din Bucuresti, ai avut sansa sa castigi binisor pana in 2007. Dacai ai continuat sa „bagi bani ” in bursa in anii urmatori lui 2007, crezand ca ea va creste la nesfarsit, acea perioada te-a dezamagit profund: am avut un prieten care a pierdut peste 80% din valoarea investitiilor pentru ca n-a iesit la timp, de fapt pentru ca a iesit din piata dupa devalorizarea actiunilor.

Cum spuneam, vremurile sunt in continua schimbare, iar noi trebuie sa ne adaptam la ele. Acest lucru inseamna ca modul in care am investit si mi-am dirijat finantele  in 2010 a fost diferit de modul in care am actionat in 2009. La fel, 2011 s-ar putea sa fie diferit de 2010.

Daca esti curios cum mi-am condus finantele, care au fost sursele mele de castig si valoarea lor proportionala, in 2010, in domeniile imobiliar, trading si surse de venit rezidual, precum si domeniile in care am cheltuit banii, iti recomand sa citesti urmatorul buletin informativ, pe care am sa-l trimit abonatilor mei saptamana viitoare.

Daca nu esti abonat, iti recomand s-o faci, folosind formularul de pe home page-ul site-ului Milionarul Mioritic, in partea din dreapta. Este gratuit si vei beneficia de o buletine informative lunare, dedicate exclusiv abonatilor mei.  In plus, primesti mai multe carti electronice, care trateaza subiecte din domeniul finantelor personale si investitiilor.

Tu cum ti-ai dirijat finantele in 2010?

Standard
In atentia mea

O noua prohibitie?

, Un comentariu

Foto:peaces

Obs: acest articol a fost scris in decembrie 2010

Am sa-ti spun o poveste adevarata, in care personajul principal sunt chiar eu.

Pe la varsta de 17 ani am inceput sa ma trezesc in plina noapte, cu dureri foarte puternice de stomac. Initial am crezut ca e vorba de o indigestie, dar noptile urmatoare acest simptom neplacut a revenit. Pana la urma le-am spus parintilor mei despre problema mea si m-au dus la medic. De la medic am ajuns la spital pentru investigatii suplimentare, unde au pus si diagnosticul: ulcer duodenal acut cu nisa bulbara.

Trecand peste detaliile medicale, am sa va spun ca aveam o boala pe care o mostenisem pe cale ereditara. Ambii bunici fusesera bolnavi de ulcer, iar tatal meu avea gastrita (o forma mai usoara a bolii).

Am inceput tratamentul, durerile au trecut, dar am ramas cu o mostenire: in fiecare an, primavara si toamna, timp de cateva saptamani, aveam crize de ulcer. Durerile reveneau impreuna cu problemele asociate: o stare de foame dureroasa, imposibilitatea de a manca ce doream, o stare de agitatie determinata de dureri.

Anii au trecut. Au aparut teorii noi, revolutionare: ulcerul era determinat de o bacterie: Helicobacter Pylori. Am fost din nou la medic, am facut analizele: aveam bacteria. Mi s-a recomandat un tratament cu antibiotic. L-am facut, a trecut ceva timp, mi-am refacut analizele: bacteria era prezenta. Am facut a doua serie de tratamente, cu acelasi rezultat: negativ. Intre timp, incercasem toate tratamentele recomandate de medici (inhibitori ai secretiei de acid de tip Ranitidina, blocanti ai ionilor de hidrogen de tip Omeprazol…), fara sa pot scapa de revenirea crizelor, in fiecare primavara si toamna.

La un moment dat m-am saturat. Am incetat orice tratament cu medicamente si am inceput sa caut un remediu naturist. Cineva mi-a recomandat sa beau ceai de sunatoare. Nici nu mai stiu cine, dar ii multumesc si acum, pentru ca dupa o luna de baut ceai de sunatoare, durerile mi-au trecut iar de atunci, de mai bine de 9 ani, nu am mai avut probleme. Beau in fiecare zi ceai de sunatoare si crizele mele de stomac sunt de domeniul trecutului.

Codex Alimentarius

Am auzit de Codex Alimentarius acum cativa ani.  Traducerea termenului din latina inseamna „Codul alimentelor”. Acest cod a fost creat de o comisie de experti care si-a inceput activitatea in 1963, fiind creat de FAO (organizatia agriculturii si alimentelor, organism al Natiunilor Unite) si WHO (Organizatia Mondiala a Sanatatii).

Cu timpul, componenta comisie s-a schimbat si, odata cu aceasta au aparut oameni noi, care au inceput sa promoveze prezenta in lista componenta a Codex Alimentarius a unor aditivi alimentari toxici si a cerut interzicerea folosirii plantelor medicinale si a suplimentelor alimentare vitaminice si pe baza de plante, decat in doze controlate (care diminueaza mult efectul initial). Nu e greu de ghicit cine sunt lobistii unor astfel de masuri, care introduc astfel de reglementari ce vor reduce capacitatea populatiei de a avea acces la remedii naturiste ieftine, pentru a consuma, in locul acestora, medicamente scumpe.

Codex Alimentarius a fost adoptat de Romania in decembrie 2009. Aceasta inseamna ca reglementarile din codex vor scoate din activitate reglementarile similare, prezente in legislatia noastra.

Reactia a fost prompta. Au aparut proteste ale producatorilor de ceaiuri medicinale si de produse naturiste. Romania are o traditie milenara in acest domeniu, iar scoala romana de fitoterapie este recunoscuta la nivel mondial. Aceasta situatie s-a dezbatut si in presa TV (aveti la final o emisiune pe acest subiect).

Referendum

Lumea este revoltata, si pe buna dreptate. Ideea este ca revolta nu ajuta la nimic. De aceea, atunci cand am primit prin email informatia ca se face o petitie , pentru declansarea unui referendum la nivel european, care sa transeze aceasta problema, am reactionat imediat si am fost pe internet s-o semnez. Daca se strang un milion de semnaturi, va avea loc referendumul.

De aceea am scris acest articol, in care am vrut sa iti prezint povestea mea. Daca ai avut, personal, in familie sau din randul rudelor, un caz care a fost vindecat prin plante medicinale sau prin terapii naturiste, intelegi foarte bine despre ce vorbesc. De aceea te rog:

  1. mergi si semneaza aceasta petitie (click aici pentru a ajunge la pagina de web a petitiei)
  2. trimite link-ul petitiei la toate persoanele din agenda ta de emailuri
  3. pune pe Twitter link-ul acestui articol
  4. da „Share” pe contul tau de Facebook la acest articol

Ce pot sa spun cu siguranta este ca, daca vom avea o prohibitie pe produsele naturale, la fel cum America interbelica a avut o prohibitie la alcool, sunt decis sa calc aceasta interdictie si sa merg pe camp, sa culeg sunatoare si sa-mi fac ceai. Daca va fi nevoie, voi merge s-o culeg noaptea, ca sa nu fiu vazut. Pentru ca n-am de gand sa-mi intrerup tratamentul naturist care m-a scapat de ulcer, doar pentru ca niste „specialisti” dintr-o comisie vor ca BIG PHARMA (marile firme multinationale producatoare de medicamente)  sa faca mai multi bani.

Poti citi mai multe despre Codex Alimentarius si interzicerea remediilor naturiste aici (articol din Baltimore Chronicle) si aici (site-ul Organizatiei de Sanatate a Consumatorului din Canada). Poti viziona mai jos o emisiune dezbatere pe aceasta tema, de pe TVR2.

De asemenea te invit sa urmaresti aceasta expunere de Dr. Rima Laibow, la Conferinta Nationala  Asociatiei Nutritionistilor Profesionisti din SUA, 2005, in care un specialist dezbate problema Codex Alimentarius. Filmul este in limba engleza.

Standard
In atentia mea

Daca tu nu ma vrei, eu te vreau!

Un comentariu

Introducere de Luca Dezmir

Articolul pe care il veti citi mai jos a fost scris de Mihail Musat si se incadreaza in seria de articole prin care promovez evenimentele care mi se par interesante, evenimente din domeniul dezvoltarii personale, finantelor personale si a subiectelor conexe.

Am simtit nevoia sa scriu o introducere la acest articol pentru ca Mihail Musat este o persoana deosebita: este unul din putinii romani care vor sa contribuie pozitiv la ridicarea Romaniei din situatia in care se afla. Din acest punct de vedere, el face parte dintr-un grup  restrans de oameni. Sincer sa fiu, mi-e tot mai greu sa gasesc asemenea romani.

L-am auzit pe Mihail vorbind la un webinar AS si mi-a placut. De aceea am considerat potrivit sa-i promovez seria de evenimente pe care o pregateste pentru acest an. Va las in continuare sa cititi articolul sau cu titlul „Daca tu nu ma vrei, eu te vreau!”, despre primul eveniment din aceasta serie.

Daca tu nu ma vrei, eu te vreau!

Aparent am ales acest titlu de articol pentru ca eram in criza de idei. In realitate insa este vorba despre ceva in care cred foarte mult. Cred ca la inceput de an este un moment excelent pentru a ne aloca cateva ore sau chiar zile pentru a ne uita la ce vrem pentru anul care vine. Si da, eu vreau sa aveti Cel mai bun an din viata voastra acest an…acelasi lucru mi-l doresc si pentru mine, bineinteles.

Am constatat ca in teorie foarte multi suntem buni si deja ne-am saturat de articolele de dezvoltare personala care ne dau atatea si atatea alternative de cum sa ne facem “New Year’s Resolution” sau planificari pentru anul care vin. In practica, insa, din toti cei care citesc astfel de articole, foarte putini sunt si cei care isi aloca timpul pentru a face acele exercitii.

Din acest motiv am ajuns sa pregatesc un training prin care, acum, pe inceput de an, sa sustin cat mai multi oameni pentru a isi pune gandurile in ordine si stabili cele mai importante lucruri pe care si le doresc pentru 2011, precum si un plan concret de actiune…ca fara el, ideile raman doar idei.

Asadar, daca te regasesti in aceste intrebari:

  • A inceput anul 2011 si ai vrea il faci sa fie cel mai bun an din viata ta de pana acum?
  • Ti se intampla ca la sfarsit de an sa te intrebi “Oare cand a mai trecut si anul asta fara sa fac atat de multe dintre lucrurile pe care mi le doream?”
  • Ai multe lucruri pe care ti-ai dori sa le faci in 2011, insa nu stii daca vei avea timp de toate?
  • Ai vrea ca, mai mult decat o planificare, sa stii ca te poti baza si pe un grup de oameni care sa te sustina pe tot parcursul anului cu lucrurile pe care ti le-ai planificat?

Atunci te invit sa participi la acest training pentru sigur iti va fi de mare folos. Cand te vei inscrie, te rog sa mentionezi ca ai aflat de pe acest site (la ultima intrebare din formularul de inscriere) si vei primi o reducere de 5%.

Te invit asadar sa incepi cu dreptul acest an, iar daca deja ai facut-o, daca ti-ai facut aceasta planificare si acum ai trecut si la actiune, te FELICIT! Mai mult de atat, daca ai o poveste despre cum ai inceput acest an care crezi ca poate inspira si pe altii, te invit sa mi-o trimiti aici si poti inclusiv sa castigi drept cadou o carte daca e o poveste frumoasa si pe care o trimiti pana cel tarziu 13 Ianuarie 2011.

Un an asa cum ti-l doresti!

Standard
In atentia mea

Urari de sezon

, , Lasa un comentariu

Foto: pronoya

Cu ocazia Craciunului si a Anului Nou, va urez Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si un an mai bun decat cel care a trecut.

La Multi Ani!

P.S.

Site-ul Milionarul Mioritic este inchis pe perioada sarbatorilor, pana in data de 10 ianuarie. Pe aceasta perioada nu sunt prevazute articole, dar s-ar putea sa public daca se vor ivi ocazii interesante in acest sens.

De asemenea, voi raspunde la emailuri cu intarziere, in functie de accesul la internet si de timpul liber (si de cheful meu, trebuie sa recunosc…). Va multumesc pentru intelegere.

Iar in cazul in care plecati in concediu, va urez distractie maxima!

Standard