Finante personale

Cc: De ce romanul va iesi din criza, cand se termina criza. Poate nici atunci…

, , , , , 2 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Titlu alternativ: „Scrisoare catre o parte dintre romani”

Acum multi ani,  pe vremea cand era adolescent si traiam in comunist, dincolo de granitele Romaniei, in blocul (inca) estic, existau doua tari cu adevarat ciudate: Ungaria si Yugoslavia. Traiam in Timisoara si, prin natura pozitiei geografice, aveam un contact direct cu persoane din acele tari sau cu prieteni care aveau legaturi (de rudenie sau prietenie) cu cetateni ai celor doua tari vecine. In plus, in acea perioada, cand programul TV se intindea pe vreo doua ore in fiecare zi, ne uitam cu jind la televiziunile de la Budapesta si Beograd.

Atunci, cu cativa ani inainte de Revolutie, in Yugoslavia si Ungaria existau regimuri care cochetau cu economia de piata. Inca sub control puternic de la centru, economile lor lasau o oarecare zona de miscare initiativelor private. Ca urmare, existau o seama de oameni care, pe langa slujba de la stat, au deschis mici afaceri.

Pe atunci, in vremea comunismului, acest lucru ni se parea de neconceput! Cum sa mai muncesti la afacerea ta, cand ai deja o slujba? Desi auzisem ca in tarile vecine inflatia era destul de mare si banii nu ajungem, tot nu reuseam sa inteleg necesitatea unei a doua surse de venit.

Anii au trecut, a venit Dcembrie ’89. In decurs de cateva zeci de luni, economia romaneasca si leul o luasera razna. Banii valorau tot mai putin, asa ca am simtit pe propria piele ce inseamna inflatia si necesarul unei a doua surse de venit.  Cu toate acestea, majoritatea romanilor preferau sa caute o slujba sigura la stat, chiar mai slab platita, decat sa-si incerce norocul „la patron”. Se vaitau toata ziua ca nu le ajung banii, dar nu faceau nici macar jumatate de pas pentru a-si lua o a doua slujba.

Au trecut alti ani, economia a inceput sa creasca, salariile la fel, au aparut patronii „cu cheag”, cateva multinationale, iar romanul parea ca a scapat de spectrul malefic al „celor doua slujbe”. O perioada vesela si exuberanta, care a tinut pana prin 2007. Apoi a urmat caderea.

Despre perioada ultimilor 3 ani nu are rost sa vorbesc prea mult. Ai simtit pe pielea ta criza, salariul a scazut, poate chiar ai fost dat afara. Cu toate acestea, ratele la banca au ramas, unele chiar s-au marit. Din nou s-a ivit la orizont necesitatea unei a doua slujbe. Tu ce ai facut?

Am vorbit in termeni de ” o slujba, doua slujbe” dar, de fapt, e vorba de surse de venit. O slujba e o sursa de venit, pentru majoritatea romanilor singura sursa de venit. Dar in timpurile interesante pe care le traim, nu se mai poate supravietui cu o singura slujba (cu o singura sursa de venit) decat in cazuri exceptionale, de noroc. Iar situatia se va deteriora si mai mult.

E clar ca astazi nu mai poti trai cu o singura sursa de venit. Uita-te la salariul tau si spune-mi daca e asa. Cu toate acestea, marea majoritate a romanilor ezita sau evita sa vorbeasca despre faptul ca au nevoie de mai multe surse de venit, pentru ca acest lucru ar inseman ca trebuie sa-si ia inca o slujba, ceea ce pentru ei inseamna o infrangere. Oare de ce se intampla acest lucru? Voi incerca sa dau cateva raspunsuri:

  • avem un reflex paternalist, mostenit de la comunisti: statul/patronul trebuie sa aiba grija de noi, sa ne dea o slujba suficient de bine platita pentru necesitatile noastre
  • a avea doua slujbe inseamna esec la nivel profesional (esti atat de prost in ceea ce faci incat nu poti sa traiesti din asta!)
  • a avea doua slujbe inseamna un esec la nivel social (nu poti sa iesi „cu baietii” pentru ca mergi la lucru sau esti prea obosit
  • a avea doua slujbe inseamna un esec la nivel personal (esti un ratat, nu te mai angajeaza nimeni decat pe salarii de mizerie)
  • romanii sunt comozi (ca sa nu zic „lenesi” – cel putin o parte din ei…), argumentand ca efortul de a merge la o a doua slujba este mult prea mare fata de castigul obtinut („o viata am, nu vreau s-o traiesc muncind de dimineata pana seara!”)
  • a doua slujba inseamna o (posibila) decadere in ochii rudelor/prietenilor/vecinilor

Probabil mai sunt si altele. E usor sa scoti scuze, mai ales ca intotdeauna e de vina societatea/guvernul/patronii/criza/tanti Aglaia. Niciodata tu.

Exista solutii elegante la multe din problemele de mai sus. Cum spuneam, e vorba de o sursa de venit, care nu trebuie sa fie „a doua slujba”. Ai putea incepe o mica afacere intr-un domeniu care te pasioneaza, sau poate incepi un blog/site, care ulterior sa-l monetizezi. Aceste variante te scutesc de anatema imaginii negative a „doua slujbe”. Din contra, vei deveni, in ochii tai si a celor din jur, un intreprinzator.

Nici aceasta solutie nu este una perfecta. Ai putea obiecta ca nu stii ce sa faci/nu te pricepi/n-ai experienta/e criza, cine mai incepe azi afaceri… Scuze, alte zeci de scuze, care se pot fabrica la foc automat. Ca asa suntem noi…

In concluzie, e mai simplu sa ramai pe slujba ta, asa cum e ea, sa te vaicaresti la cine te asculta si sa speri ca o sa treaca aceasta nenorocita de criza, pentru a scoate si tu capul din necaz. Sigur, criza o sa treaca, dar nu bag mana in foc ca, odata cu revenirea economica, o vei duce mai bine. E posibil sa ramai tot asa de prost platit, cu aceleasi probleme, desi vremurile se indreapta. Atunci te vei intreba, mai mult sau mai putin retoric, de ce „lumea asta-i rau facuta”, vorba manelistului. Raspunsul e foarte clar: „Pentru ca!”

Standard
In atentia mea

Sansa de Craciun: inscrieri suplimentare la Evolve

, Lasa un comentariu

Evolve este programul de training realizat de Paul Coman, care te invata cum sa-ti incepi afacerea sau cum sa-ti transformi afacerea in asa fel incat in 6 luni sa ajungi pe profit. La momentul lansarii, am scris despre Evolve. Acum cateva zile am vorbit cu Paul Coman, care mi-a spus ca inca exista o posibilitate de inscriere.

Programul Evolve a ajuns in cea de-a doua luna din cele sase destinate cursului. Daca te inscrii acum, nu e prea tarziu sa ajungi din urma pe ceilalti cursanti. Vei primi cursurile pe prima luna, pe care le poti studia in zilele libere de Craciu si Revelion si astfel vei putea in ianuarie sa fii la zi cu materialele informative.

Inainte de a te inscrie, iti recomand sa vizionezi (daca nu ai facut-o deja) cele patru clipuri video oferite gratuit de Paul. La cel de-al patrulea clip vei primi informatii despre inscriere.

Pentru a viziona cele patru clupuri, te rog sa dai CLICK AICI.

Standard
Finante personale

Cc: Trei scenarii de „horoare groaznica” in finatele personale

, , , , 4 comentarii

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Ai ramas fara surse de venit

Esti „pe geanta”. Serios!

Ai un sef imbecil la serviciu. Te hartui cu el, la intensitate mica, de ceva vreme. In ultimul timp ai facut eforturi la firma, ai obtinut un contract baban. El si-a „ajudecat” victoria si a luat prima, in locul tau. Ai rabufnit si „te-a executat” pe loc, pentru ca astepta de mult o ocazie. Ai ajuns pe liber.

Si ca sa-ti fie lumea mai draga, si nevasta-ta e „pe geanta”. Tot sefu’. De data asta, el o hartuia pe ea. Sexual. La inceput „nevinovat”, dar a devenit tot mai explicit. Si uite asa, ea si-a dat demisia.

Ce faceti?

Rezolvare

Desigur, va cautati de lucru. Pronto.

Intre timp traiti din banii pus de-o parte, atacand fondul de rezerva sau lichidand depozitele la termen. Altfel va trebui sa iei bani imprumut de la soacra-ta, si iti va scoate ochii toata viata.

De aceea, daca azi nu ai un fond de rezerva, gandeste-te ca ai putea sa ajungi fara surse de venit si in gura soacrei, deci incepe sa strangi „bani albi pentru zile negre”

Ai nevoie urgenta de o mare cantitate de bani

Trecand de la gluma la tonul serios… ai ajuns intr-o criza majora. Atsa inseamna:

  • accident/calamitate naturala/boala
  • datorita evenimentelor, sanatatea sau chiar viata este grav amenintata
  • valabil pentru tine sau pentru familia ta (sotie, copil)

Ai nevoie de zeci de mii/sute de mii de euro pentru o operatie costisitoare/medicamente la preturi exorbitante.

Rezolvare

  • cel mai rapid si sigur: ipotecheaza locuinta ta/a voastra sau a parintilor, in cazul in care nu este deja garantie pentru un credit imobiliar/ipotecar
  • imprumuta-te de la parinti/rude/prieteni
  • scrie ong-urilor sau asociatiilor de ajutor umanitar care se ocupa de asemenea cazuri
  • porneste o campanie pe internet, de strangere a fondurilor (dureaza mult timp)

Alte solutii:

  • economiseste pentru un fond de situatii de urgenta, mai consistent (daca poti)
  • fa-ti o asigurare de boala si/sau viata care sa acopere situatii disperate (verifica cu atentie contractul, pentru a nu avea surpriza ca polita nu te ajuta)

Ai mostenit o cantitate mare de bani

Matusa Tamara te-a impuscat: cu un milion de euro. Sau ai castigat la loto.

Pare mai degraba un noroc chior, dar iti spun, gandeste-te:

  • primirea unei sume mari de bani produce un stres la fel de puternic ca si nevoia aceleiasi sume
  • nu uita: 70% din cei care castiga premiul cel mare la loto, isi irosesc banii in cativa ani (sursa)
  • in acest proces, isi distrug casnicia, relatia cu rudele si cu prietenii

Rezolvare:

  • angajeaza un consultant financiar
  • pune la banca cel putin75% din fondurile primite, in depozite bancare
  • negociaza cu banca, inainte de a realiza depozitele, sa-ti asigure un consultant financiar (private banking)
  • invata finante personale si investitii (cel mai sigur! eu nu dau banii mei pe mana altora)

Crezi ca cele trei scenarii nu ti se pot intampla? Asa au zis si pasagerii de pe Titanic 😉

Standard
In atentia mea

Retrospectiva lunii Noiembrie, 2010 si detalii importante despre cartile pe care le scriu

, , Lasa un comentariu

In luna Noiembrie, traficul a inregistrat o scadere fata de luna precedenta, conform trafic.ro

Desi traficul pe Octombrie a crescut fata de Septembrie, noiembrie a fost o luna mai slaba, desi ea contine elemente importante, cum ar fi declansarea prezentarii serializate, pe capitole, a cartii „Mai tare ca banca„, destinata achitarii creditelor bancare.

Cifra abonatilor Feedburner a crescut de la 1514 in Septembrie la1571, la data acestui articol.

Apropo de trafic.ro, voi inceta sa mai folosesc acest serviciu, deoarece de la sfarsitul lunii decembrie el va deveni platit. Probabil voi trece pe statisticile realizate de Google.

Iata articolele cele mai populare:

DVD-ul AVANTAJ LA START 2010, download gratuit

Cc:Principiile fundamentale ale obtinerii bogatiei
Al doilea job: munca la domiciliu

Fa-ti un buget

Introducerea la „Manual de guerilla fiscala”

Webinarii gratuite: dezvoltare personala si nu numai

Cc: Finantele personale si afacerea proprie

Ofera un dar care conteaza

Cc: Instinctele primare si finantele personale

Scade cheltuielile

Acest clasament merita cateva comentarii:

  • interesant de observat ca doua articole legate de proiectul AVANTAJ LA START sunt prezente in clasament, lucru care ma bucura. Articolul despre downloadarea DVD-ului AS 2010 are prima pozitie in top!
  • trei articole din clasament sunt republicari de articole din empower.ro, ceea ce arata valoarea acestor articole
  • in clasament sunt doua capitole din noua carte „Mai tare ca banca„, despre eliminarea creditelor la banci
  • pe un meritoriu loc 5 este articolul despre introducerea la noua mea carte, „Manual de guerilla fiscala”

Ca de obicei, gratuitatile tin „capul de afis”, lucru normal intr-o perioada de criza. Tocmai de aceea am continuat obiceiul de a da gratuit capitolele din partea introductiva a „Manualului de guerilla fiscala” si, in premiera absoluta, sa dau gratuit toate capitolele din „Mai tare ca banca„.

Despre aceasta a doua carte, trebuie sa va spun doua lucruri importante:

  • conceputa initial ca o brosura, s-a dovedit ca va deveni, prin bogatia numarului de pagini, o carte in toata regula. Ea va deschide o serie cu titlul „Milionarul Mioritic”, care va cuprinde carti cu abordari „la obiect”, despre metode concrete de a-ti imbunatati finantele personale. Mai am in plan o carte despre sursele multiple de venit si inca una despre sursele reziduale de venit. Sper ca mentin ritmul de a scrie cel putin o carte pe an
  • capitolele cartii „Mai tare ca banca” vor fi disponibile gratuit pe masura ce le scriu, dar vor fi retrase de pe internet in momentul in care cartea va fi terminata. Aceasta metoda a fost folosita de Robert Kiyosaki la lansarea ultimei sale carti, „Conspiratia bogatilor”, despre care am scris pe larg in acest blog, la timpul potrivit. De aceea e bine sa va anuntati prietenii, sa citeasca aceasta carte pe internet cat mai e posibil.

Va invit sa cititi articolele din top 10, care nu le-ati lecturat pana acum.

Standard
In atentia mea

„Iesi din labirint” pe perioada Sarbatorilor

, , , Lasa un comentariu

Foto: Ilco

Astazi se incheie perioada de promotie pentru vanzarea cartii „Iesi din labirint”. Toate comenzile venite dupa ora 23.59 vor fi livrate la pretul de lista, 49.00 lei cartea plus 7 lei trimiterea postala (56 lei in total).

Perioada de sarbatori este deosebit de agitata, la Posta Romana. Serviciile sunt extrem de solicitate, ceea ce duce la inghesuiala la ghisee  si pierderi ale coletelor. De aceea, toate comenzile venite dupa 14 decembrie vor fi onorate incepand cu  10 ianuarie. Aceasta decizie a fost luata pentru a feri ambele parti (atat cel care a comandat, cat si cel care livreaza cartea) de intarzieri sau probleme majore in trimiterea sau receptionarea coletului.

Va multumesc pentru intelegere.

Standard