Finante personale

Cc: Cum mai sta romanul cu banii

Lasa un comentariu

Acest articol a aparut ca si guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

Aruncand o privire sintetica peste articolele economice aparute pe internet in ultima vreme, iti poti face o privire de ansamblu asupra modului in care romanii se descurca in aceasta perioada de criza.

  • as incepe cu stirea care anuleaza stirea. Initial s-a spus ca am iesit (din punct de vedere tehnic) din recesiune, dar se pare ca nu e asa
  • ca urmare, nu trebuie sa ne mire ca romanul taie de pe listade cumparaturi. Pe langa autoturisme, care se inmatriculeaza tot mai putine, sunt si bunurile de folosinta indelungata
  • cel mai ciudat este ca romanul se lipseste de sapun si detergent. Ati avut probleme olfactive, in ultimul timp, in mijloacele de transport in comun?
  • cu toate acestea, romanul continua sa fumeze, si da o groaza de bani pe tigari
  • in plus, si intretinerea se scumpeste
  • tot preturile mari ne impiedica sa mancam sanatos
  • in tot acest timp, guvernul se codeste sa se lupte cu evaziunea fiscala. Poate ar fi cazul sa foloseasca un sistem de loterie cu lozuri razuibile, cum exista in China 🙂
  • dar ca sa nu fim prea tristi, se pare ca locuintele ANL se pot cumpara ieftin
  • …si ca nu vom mai plati comisionul pentru rambursarea anticipata a creditelor

In consecinta, stam la fel de rau. Las’ ca trece si asta (pana la urma…)!

Standard
In atentia mea

Interviu cu Cristian Carstoiu

, , Lasa un comentariu

Cristian Carstoiu este medic, businesman si trainer. Acest interviu, din seria „Sapte intrebari care conteaza”, este unul dintre cele mai bune, de aceea vi-l recomand cu placere. Pentru a-l audia, va rog sa accesati blogul meu dand click aici.

Standard
Finante personale

Pe scurt, despre cum sa devii milionar

, 8 comentarii

Am dat din intamplare peste un clip video al unui consultant financiar din Anglia, (dupa accent), care vorbeste pe scurt despre ce trebuie sa faci pentru a deveni milionar. L-am urmarit fara sa am asteptari prea mari.

La final mi-a placut foarte mult, pentru ca este foarte greu sa sintetizezi cu succes, in cateva tuse scurte, un proces atat de complex cum este cel de acumulare al averii. Va recomand acest clip, in ideea ca pe blogul lui  Mark Griffith veti gasi si ale clipuri interesante.

Daca nu poti viziona acest clip, te rog sa accesezi articolul din site, unde acesta poate fi urmarit.

Standard
Finante personale

Alternative la bani

, , , , , , 6 comentarii

Banii reprezinta o parte din viata noastra, din momentul in care ne maturizam si intelegem cu adevarat realitatea din jurul nostru. Ei sunt omniprezenti, ceea ce ne face sa-i acceptam ca atare, ca o componenta inevitabila si necesara a vietii, cum sunt aerul si apa.

Aceasta este o realitate pe care putem s-o acceptam … sau nu. Din pacate, modul in care este organizata viata moderna ne creeaza o dependenta nemeritata fata de bani. Spun „nemeritata” pentru ca banii sunt o creatie artificiala, care ne obliga sa avem relatii de „vasalitate” fata de organisme si persoane, cum sunt statul si  firma (patronul) care ne angajeaza. Doar o minoritate dintre oameni inteleg acest adevar trist: banii sunt o structura artificiala care ne limiteaza libertatile si ne predispune la dependente.

Trecand peste acest subiect deosebit de generos, caruia o sa-i dedic o carte (mai e pana atunci, pentru ca inainte de ea vor fi altele, iar prima este Iesi din labirint care va apare in lunile viitoare), voi spune ca exista metode, mai mult sau putin eficiente, pentru a reduce dependenta de bani. Voi aborda cateva dintre ele in acest articol. Fiind proiecte cu dezvoltare locala, voi insista asupra celor din Timisoara.

De ce?

Sunt multe posibile motive pentru care ai putea utiliza motodele si tehnicile care iti permit sa beneficiezi de servicii sau obiecte, gratuit, in cadrul unor schimburi intre persoane afiliate acestei idei (de a nu folosi bani) sau datorita unor proiecte de donatii:

  • lipsa banilor
  • criza financiara mondiala actuala
  • dorinta de a te indeparta cat de mult posibil de dependentele artificiale pe care le creeaza banii
  • dorinta de a „iesi din sistem”
  • inclinatia ta spre socializare
  • dorinta de a-ti face prieteni cu care impartasesti aceleasi idealuri sau conceptii
  • …multe altele

Cum

Exista doua mari tipuri de surse:

  • sistemele de schimburi libere de obiecte, servicii sau resurse
  • sistemele prin care unele persoane doneaza obiecte iar altele beneficiaza de donatii

Exemple

The Freeconomy Community

O traducere aproximativa ar fi „Comunitatea Economiei Libere”. Este o idee generoasa care se bazeaza pe impartirea (punerea la dispozitie catre altii) a:

  • abilitatilor (tu stii sa faci web design si vrei sa ajuti alte persoane sa dispuna gratuit de aceasta abilitate pe care o ai)
  • obiecte-unetle (ai o masina de tuns iarba si o oferi gratuit altor persoane pentru a o folosi)
  • spatii (ai un garaj care este gol si te oferi sa depozitezi lucruri pentru persoanele interesate)

Conform site-ului, in acest moment exista o retea de:

  • 16581 membrii
  • 129 tari
  • punand la dispozitie 302994 abilitati
  • 59071 obiecte/unelte
  • si 265 spatii

Mod de functionare: iti faci un cont, oferi o abilitate/unealta/spatiu si cauti in oferta membrilor ceea ce ai nevoie.

Couche surfing

Este un proiect prin care se ofera cazare gratuita membrilor comunitatii. Membrii primesc calificativee de la cei care innopteaza gratuit. Pana acum sunt peste 1.7 milioane de couch surfers (surferi de canapea) si peste 1.8 milioane de experiente reusite de couch surfing.

Este o modalitate excelenta de a-ti face cunostinte si prieteni si de a reduce la minim cheltuielile unei vacante. Se recomanda mai ales tinerilor si cuplurilr, fiind aproape deloc folosita de familii.

Freecycle

Este una dintre cele mai de succes initiative „non-bani”. Ideea ei se bazeaza pe conceptul ecologic de a oferi gratuit lucruri de care nu ai nevoie dar sunt inca bune, si care pot fi folosite de altii. In acest fel gropile de gunoi nu vor fi umplute cu obiecte care sunt inca „bune de ceva”.

Organizatia are 4,775 grupuri cu 7,090,000 de membri in toata lumea. Ei se organizeaza in comunitati locale care ofera si primesc obiecte, pe gratis.

In Timisoara exista o asemenea comunitate, care are o lista de yahoo cu peste o mie de membri. Cei interesati se pot inscrie la http://groups.yahoo.com/group/freecycletimisoara/

Lucruri gratis

La lucrurigratis.ro poti sa oferi lucruri si, se pare, mai nou, servicii. Pana acum sunt peste 2000 de oferte. Site-ul se declara „versiune beta” .

Mod de functionare: oferi un produs, lumea se inscrie pentru el, la finalul perioadei de ofertare alegi cine va primi acel produs. Exista facilitati de feeback si reputatie, atat pentru cel care ofera cat si pentru cel care primeste (obiecte).

La momentul in care scriu sunt 69 de persoane inscrise din judetul Timis si si aproape 2400 in intreaga tara.

Donatii online

La donatiionline.eu sunt doua categorii: donez/dau si doresc/vreau. Site-ul este la inceput, cu doar 30 de abonati feedburner si putin peste o suta de  oferte/cereri.

Ofer gratuit

Adresa:ofergratuit.ro Site ceva mai activ, cu 312 anunturi, din care 117 cereri.

Dincolo de bani

La final am lasat o initiativa timisoreana care mi se pare interesanta din doua motive:

  • are acelasi nume cu unul dintre primele ebook-uri gratuite care le-am oferit in Milionar (Dincolo de bani,  actualmente denumit Magia inmultirii banilor)
  • are o conceptie grafica deosebita

De fapt din trei motive: are o sectiune de multumiri, in care cei care au primit un produs sau serviciu isi arata recunostinta catre cei care l-au oferit.

Vizitand aceasta sectiune, observi un lucru deosebit: acest gen de proiecte sunt in primul rand o buna metoda de socializare si de a-ti gasi prieteni, dincolo de binefacerile ecologice si financiare.

La final…

Eu zic sa incercati!

🙂

Standard
In atentia mea

Am avut probleme cu Feedburner

, , 2 comentarii

Acum doua zile am primit un email de lao cititoare a Milionarului care ma intreba de ce nu mai trimit emailuri cu articolele de pe site. Am verificat si am gasit o problema cu feed-ul, pe care am rezolvat-o.

Astazi a venit primul email, cu 13 (cifra buna!) articole „din urma”. Se pare ca de mai bine de doua saptamani nu functiona facilitatea de trimitere prin email de la Feedburner.

Imi cer scuze pentu aceasta problema. Daca se mai intampla sa nu primiti articolele prin email, va rog sa-mi dati un mesaj. Multumesc.

P.S . Link-urile catre articole, la inceputul ultimului mesaj, nu functioneaza. Ele sunt puse de Feedburner; aceasta problema nu stiu s-o rezolv. Daca aveti vreo idee in acest sens va rog sa-mi dati un email.

Standard