In atentia mea

Retrospectiva lunii aprilie 2010

, Lasa un comentariu

In luna aprilie s-a mentinut tendinta generala, prezenta an de an in aceasta luna: scaderea traficului.

Click pe imagine pentru detalii.

O tendinta nou este reducerea, in a doua luna consecutiv, a abonatilor la feedburner, de la 1443 la 1436.

Aici ar trebui sa incep o discutie, referitoare la structura abonatilor. Cea mai mare parte, 1266, adica 88.16% sunt inscrisi pentru a primi articolele prin email. Restul citesc site-ul prin RSS.

La abonamentul prin email am setat o functie care imi spune cand se dezaboneaza cineva. Nu am observat, in ultimele luni, o crestere a ratez de dezabonari. Cu toate acestea, numarul total de abonati a scazut: nu cu mult, dar a scazut. Ca urmare, este logic sa presupun ca cei care s-au dezabonat au fost in mare parte cei care citesc site-ul prin RSS.

O alta posibila cauza a scaderii numarului de abonati se poate datora faptului ca am trecut de la 5 articole scrise pe saptamana, la 3-5 articole, in functie de materialele pe care le consider importante. In sondajul efectual inainte de a lansa aceasta modificare, 9% dintre cei care au raspuns si-au aratat preferinta de a primi cel putin 5 articole pe saptamana. Probabil o parte dintre acestia s-au dezabonat ca urmare a schimbarii „politicii editoriale”.

Indiferent care e cauza acestei scaderi, ma voi concentra in continuare pe calitatea continutului, nu pe marirea numarului de articole.

Iata articolele cele mai populare din luna trecuta:

  1. Cum sa-ti construiesti o „personalitate alfa”
  2. Studiu de caz: inselatoria prin email „Cum Sa Transformi 5 euro In 25.625 euro”
  3. „Sapte intrebari care conteaza”: Ionut Ciurea
  4. 700 si nu se opreste
  5. Propuneri de link-uri martie 2010
  6. „Sex, bani si o viata implinita”… si altele
  7. E-Trade: bebelusul investitor la bursa
  8. Cc: Ce au in comun romanii saraci si romanii „bogati” (partea a II-a)
  9. De la fond de investitii la site de licitatii
  10. Cc: Cum sa iei un credit in siguranta

Acest top este foarte interesant pentru mine. E spune urmatoarele:

  • cel mai popular articol este cel referitor la cartea lui Pera Novacovici
  • pe locul doi a fost foarte popular articolul despre inselatoria prin email
  • foarte interesant, interviul cu Ionut Ciurea este pe locul trei
  • la sfarsitul clasamentului se afla articolele cu adevarat educative: „Ce au in comun romanii…” si „Cum sa iei…”
  • cel mai bun articol din luna, dupa parerea mea, „Cum sa iei un credit in siguranta”, a ajuns abia pe ultima pozitie

Referitor la acest top, voi scrie maine un articol foarte important, pentru ca el va releva modul in care vad eu utilitatea articolelor din Milionar.

Standard
Carti, filme si evenimente

Formularul pentru bloggerii care doresc sa primeasca „Iesi din labirint”

, , Lasa un comentariu

In articolul de ieri am pus un link gresit spre conditiile de participare la campania de promovare a cartii, prin care 100 de bloggeri vor primi 100 de carti.

Acesta este link-ul corect:

https://milionarulmioritic.com/blogpromotion

Daca esti blogger si ai peste 50 de vizitatori unici pe zi, te califici pentru a primi gratuit o carte. Apasa pe link-ul de mai sus pentru a te inscrie!

Standard
In atentia mea

100 de carti pentru 100 de bloggeri

, , , Lasa un comentariu

Cum spuneam intr-un articol anterior, cartea „Iesi din labirint” este in plin proces de tiparire. In partea a doua a lunii Mai ea va fi gata pentru a fi trimisa la persoanele care au lansat precomanda.

In cadrul efortului de promovare a cartii, voi lansa campania „100 de carti pentru 100 de bloggeri„. Orice blogger care indeplineste conditiile trasate de campanie, va primi de la mine un exemplar gratuit al cartii, cu autograf.

Pentru mai multe detalii va rog sa vizitati pagina campaniei (click aici). Deoarece voi face promotion la aceasta campanie pe mai multe canale si pentru ca admiterea bloggerilor se face dupa regula „primul venit, primul servit„, va recomand sa va grabiti sa va inscrieti!

Standard
In atentia mea

Despre „Iesi din labirint” si un cadou

, , Lasa un comentariu

imagine: jsnflo

Spre bucuria mea, sunt in grafic, legat de publicarea cartii mele, „Iesi din labirint”. Acum cateva zile am fost la editor pentru o ultima retusare a paginarii cartii. Am dat acceptul final si am trimis cartea spre publicare la tipografie. Pentru ca e vorba de o carte mare, de 340 de pagini, in 1000 de exemplare, tiparirea o sa dureze cam pana in 15-20 mai. O sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Intre timp, am o surpriza pentru voi. Daca v-ati gandit sa lansati o precomanda pentru carte, dar inca nu a-ti facut-o, acum e momentul potrivit. Am un cadou prin tragere la sorti, pentru cei care deja au lansat precomanda si pentru cei care o vor lansa pana in data de 6 mai.

Am reusit sa obtin un loc gratuit la trainingul intensiv de educatie financiara tinut de Cristian Carstoiu in cadrul evenimentelor Empower Advance. Trainingul are loc in 23 mai, se tine in Bucuresti si este in valoare de 240 de RON. Detalii despre seminar la:
http://advance.empower.ro/prezentare/

Tragerea la sorti se va face dupa urmatoarele reguli:
1.trebuie sa fi lansat o precomanda la cartea „Iesi din labirint” pana in data de 6 mai inclusiv
2.trebuie sa poti participa la seminar, in Bucuresti, in 23 mai; daca nu poti ajunge la seminar, te rog sa nu participi la tragerea la sorti, pentru ca vei bloca participarea altei persoane care poate merge la seminar
3.sa-mi trimiti un email cu subiectul „concurs IESI DIN LABIRINT” in data de 7 mai pe adresa [email protected]
4.sa accepti sa fi mentionat ca si castigator, cu  numele si prenumele, intr-un articol din milionarulmioritic.com

Castiga persoana care a indeplinit toate cele patru conditii de mai sus si a trimis emailul, pe care eu l-am receptionat cu numarul 131 sau cu numarul 33 (in cazul in care nu s-au strans peste 131 de participanti).

Anuntarea castigatorului se va face intr-un articol in Milionarul Mioritic, in data de 10 mai.

De aceea, daca nu ai lansat precomanda la cartea „Iesi din labirint”, ai un motiv in plus s-o faci. Pentru aceasta te rog viziteaza pagina de precomanda, dand click pe link-ul de mai jos:

https://milionarulmioritic.com/precomanda

Sper sa ai noroc si sa primesti acel loc la trainingul intensiv de finante personale!

Standard
Finante personale

Cc: Read my lips: FA-LI-MENT

, , , , , , 3 comentarii

Acest articol a aparut ca guest post in portalul dedicat dezvoltarii personale, empower.ro

La Conventia Nationala Republicana din 1988, George Bush Sr. a declarat, in timpul discursului de nominalizare pentru cursa la presedentie: „Read my lips: no new taxes.” (Cititi pe buzele mele: nu voi fi noi taxe). Aceasta propozitie a intrat in istorie, fiind invalidata de comportamentul lui Bush, odata ce el a ajuns presedinte.

In contrast cu acest eveniment mediatic, a fost adoptata de Senatul Romaniei, intr-o palmare suspecta (nefiind trecuta pe ordinea de zi), legea falimentului personal (sursa).

Ce este falimentul personal?

Daca o persoana are unul sau mai multe credite si ajunge in insolventa (incapacitate de plata a ratelor catre creditori, fie banci, institutii non bancare, stat etc.) ea poate inainta la curtea judecatoreasca declansarea procedurii de faliment personal. In cadrul acestei proceduri, judecatorul stabileste modul in care persoana respectiva este protejata de actiunile creditorilor, care doresc sa-si recupereze banii.

Care era situatia pana acum?

Creditorii puteau dispune, prin lege (pentru a-si recupera creditele acordate):

  • sa vanda casa in care traieste debitorul
  • sa vanda toate bunurile acestuia
  • sa-i puna poprire pe salariu
  • sa-l urmareasca pe o perioada indefinita pana la stingerea datoriei
  • …sau sa vanda creditul unei firme de recuperare a creditelor, contra unei anumite sume

De obicei, firma recuperatoare e mult mai agresiva decat banca  si are dreptul de a „recupera” o suma mai mare decat creditul, percepand diferite taxe in timpul procedurii de recuperare.

Care e situatia in lume?

Cea mai veche legislatie in domeniul falimentului personal este cea din USA: ea a fost promulgata in 1898. Tarile europene au asemenea legi doar incepand cu anii 1984. Pentru a vedea cum stau lucrurile in aceste tari, va invit sa cititi un articol extrem de bine documentat din Banii nostri.

De ce acum?

Pentru ca:

  • din ianuarie pana in februarie 2010, restantele la banci au crescut cu 468 milioane de lei
  • in februarie 2008 ponderea creditelor restante era 0.82%; in februarie 2010 este de 2.05%
  • in momentul de fata, creditele restante din Romania sunt de 2.2 miliarde de euro (!), ele crescand cu 600% fata de februarie 2008

(sursa)

Si pentru ca e criza…

Cui ii pasa?

  1. bancilor si recuperatorilor, carora le face viata mai grea
  2. rau-platnicilor, care vor avea conditii mai bune „de trai”

Pentru alte detalii legate de viata romanului la mila bancii, cititi acest articol.

Concluzie

Mai ramane ca aceasta lege sa treaca de Camera Deputatilor pentru ca Romania sa intre in randul tarilor care protejeaza cetateanul de abuzurile creditorilor si a firmelor de recuperare a datoriilor. Eu „votez pentru” aceasta lege, pentru ca am auzit tot felul de povesti horror despre ce au patit clientii care au ajuns in incapacitate de a-si plati ratele.

Voi ce parere aveti?

Standard